Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 2 voturi

Mamici de Februarie 2020

sarcina gravida februarie 2020

501 raspunsuri la acest subiect

Oniric

Oniric

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 09 august 2019 - 23:43

Ce sa zic...inseamna ca doctorii imi vand povestea cu uterul retrovers ca sa mascheze faptul ca nu au aparate performante, alta explicatie nu am. Imi pare rau ca nu ai scapat de infectia urinara si mie mi-a fost teama, mai ales ca stiam ca nu prea m-am hidratat cum trebuie. Pentru dureri ce iei, nospa? Eu am observat ca daca stau in pat, dupa un timp si durerile se mai linistesc.

Cam așa pare .... iau nospa și duphaston 3/zi... dureri am mai mereu... sunt ca niste cârcei in acea zona ... uneori nu ma pot mișca sau nu pot merge de dureri... m-am speriat groaznic ... dar am încredere ca totul va fi bine. Apa nu beau aproape deloc ... dacă ma forțez, o vomit imediat ... in schimb am început sa mănânc câte puțin din fiecare și am observat ca nu mai vomit așa des... abia aștept sa scap de infecție și sa stau liniștita in privința aceasta ... 

• 0

moon16

moon16

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.338 mesaje

Postat 10 august 2019 - 10:48

Pfff...atunci nu stiu ce sa mai zic. Ce inseamna Panorama? 

Adriana nu te necaji, poate ar fi util sa ii spui cat de greu ai obtinut sarcina. Eu asa am facut cand am ajuns la doctorul meu actual acum 2,6 ani, am si inceput sa plang. M-a inteles, si chiar a fost extra atent, de ex. s-a suparat pe o colega de-a lui la camera de garda ca mi-a facut control pe masa (aveam peste 30s).

Panorama, pt mine va tine locul DT, este non invaziv, si va analiza ADN-ul fetal pt:

- sindrom-ul Down, Edwards, Patau,

- anomaliile cromozomiale sexuale, ca sindromul Turner, etc.

- este un screeing de triploidii,

- screening pt sindroame cauzate de microdeletii,

- si mozaicismul matern.

Are o rata de detectie de 99%, intrecuta doar de amnio (dar care are riscuri).

La baieti am facut Harmony, dar cica Panorama e mai complet (insa nu se face/sau nu se facea atunci la sarcinile gemelare).

Editat de moon16, 10 august 2019 - 10:51 .

• 0

Adriana633

Adriana633

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 120 mesaje

Postat 11 august 2019 - 10:41

Adriana nu te necaji, poate ar fi util sa ii spui cat de greu ai obtinut sarcina. Eu asa am facut cand am ajuns la doctorul meu actual acum 2,6 ani, am si inceput sa plang. M-a inteles, si chiar a fost extra atent, de ex. s-a suparat pe o colega de-a lui la camera de garda ca mi-a facut control pe masa (aveam peste 30s). Panorama, pt mine va tine locul DT, este non invaziv, si va analiza ADN-ul fetal pt: - sindrom-ul Down, Edwards, Patau, - anomaliile cromozomiale sexuale, ca sindromul Turner, etc. - este un screeing de triploidii, - screening pt sindroame cauzate de microdeletii, - si mozaicismul matern. Are o rata de detectie de 99%, intrecuta doar de amnio (dar care are riscuri). La baieti am facut Harmony, dar cica Panorama e mai complet (insa nu se face/sau nu se facea atunci la sarcinile gemelare).

Am inteles, se pare ca e mult mai amplu decat dublul test. Inteleg ca tu mai ai doi baietei, sa iti iti traiasca! Poate de data asta va fi o surioara, cine stie? :))) Eu pana una-alta tebuie sa imi gasesc un medic ca lumea, va trebui cu siguranta sa ma deplasez in alt oras, acum sa vad unde. Iti doresc sarcina usoara si sa auzim de bine! 

• 0

Oniric

Oniric

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 15 august 2019 - 04:22

buna dimineața, mămici ! Nu știu ce sa ma mai fac ... am o sete nebuna și de fiecare data când beau apa, o vomit. Uneori, cu greu pot sta in pat la orizontala ca sa nu mai vars apa... De o saptamana am cam întrecut măsura cu Pepsi, beau de sete pentru ca e singura bautura pe care nu o vars ... ma tot gândesc la urmări si ma cam ia bâțul... nu știu ce sa ma mai fac ... am aproape 15 săptămâni, având sarcina toxica ...nu am avut nici măcar o zi in care sa beau măcar un litru de apa ... 

• 0

moon16

moon16

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.338 mesaje

Postat 15 august 2019 - 10:28

Oniric, nu sta asa, incearca saruri de hidratare, sunt safe, se dau chiar si la bebelusi. Mai poti incerca osetron, sau injectii cu metroproclamid.

• 0

Oniric

Oniric

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 15 august 2019 - 12:05

Oniric, nu sta asa, incearca saruri de hidratare, sunt safe, se dau chiar si la bebelusi. Mai poti incerca osetron, sau injectii cu metroproclamid.

timp de o luna de zile am tot fost internata și am făcut perfuzii care contineau și metoclopramid, când nu fac perfuzii, iau câte doua pastile pe zi de metoclopramid ... dar in zadar ... 

• 0

Onyoana

Onyoana

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 15 august 2019 - 12:08

timp de o luna de zile am tot fost internata și am făcut perfuzii care contineau și metoclopramid, când nu fac perfuzii, iau câte doua pastile pe zi de metoclopramid ... dar in zadar ...

Off saracuta de tine. Nici apa acidulata nu poti bea? nici mie nu mi  prieste apa plata in sarcina. Dar cea cu acid da, imi mai ia din greata. 

• 0

Oniric

Oniric

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 15 august 2019 - 13:09

Off saracuta de tine. Nici apa acidulata nu poti bea? nici mie nu mi prieste apa plata in sarcina. Dar cea cu acid da, imi mai ia din greata.

:( am început sa cosum apa minerală ... aveam de gând sa ma feresc de acid dar ... se pare ca nu am cum. Ma cam mustra conștiința in legătura cu cat Pepsi am consumat... efectiv am început sa ramnesc dacă văd pe cineva care bea sau dacă văd in magazine sticle reci de Pepsi.. Nu am nici măcar o pofta ... dar sucu asta mi-a dat teroare.. mai ales când am văzut ca mi-l accepta organismul.  [batcap]

• 0

Onyoana

Onyoana

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 15 august 2019 - 13:30

:( am început sa cosum apa minerală ... aveam de gând sa ma feresc de acid dar ... se pare ca nu am cum. Ma cam mustra conștiința in legătura cu cat Pepsi am consumat... efectiv am început sa ramnesc dacă văd pe cineva care bea sau dacă văd in magazine sticle reci de Pepsi.. Nu am nici măcar o pofta ... dar sucu asta mi-a dat teroare.. mai ales când am văzut ca mi-l accepta organismul. [batcap]

Si eu am baut azi niste pepsi [batcap] . Incearca sa bei apa minerala ca e mai sanatoasa decat pepsi, chiar daca are acid. Eu am descoperit ca mi place lipova, dupa ce am luat la rand toate marcile. 

• 0

catalinabl

catalinabl

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 16 august 2019 - 13:16

Buna mamici,

Ce faceti? Cum sunteti? La mine astazi este ultima zi de concediu. Suntem bine, sper, nu mai am rabdare pana marti cand avem morfologia. Astazi m-am cantarit si am slabit, desi cand m-am cantarit ultima oara, aveam un 1,5 kg mai mult, dar am avut iar o perioada fara pofta de mancare si cu greturi si nu prea am mancat cum trebuie. De saptamana trecuta iau elevit 1, dar parca mai rau imi face.

• 0

Etichetat si cu sarcina, gravida, februarie 2020

Intrebari Panica

• Col scurt

Guest__* - dec 06 2019 21:35

• Al?
    - dec 06 2019 19:54

• ???

niculi3
    - dec 06 2019 18:31

• Este constipat?

alina_stoian92
    - dec 06 2019 18:22

• Colici sau reflux?

IoanaIusco
    - dec 06 2019 17:41

Grupuri

• Mamici de Septembrie 2020

Anda08
    - dec 05 2019 12:48

• Mamici August 2020 (Pepenasi de August)

Anda08
    - nov 06 2019 10:11

• Mamici de Iulie 2020 (Trandafirasi de Iulie)

Anda08
    - nov 06 2019 09:34

• Alina

stivis1
    - sep 22 2019 21:00

• Mamici de Mai 2020

Anda08
    - sep 13 2019 14:16

Bloguri

• Mâncarea în sarcină

LaviniaMicu
    - Ieri, 19:19