Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Februarie 2020

sarcina gravida februarie 2020

535 raspunsuri la acest subiect

#411
catalinabl

catalinabl

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 09 august 2019 - 12:01

Noi suntem mici - 9s4z si am slabit 1 kg, dar nu imi fac probleme La ultima sarcina am pierdut cam 3 kg in primul trimestru, per total am luat 8 kg (sarcina gemelara). M-a ajutat mult la recuperarea dupa ceza si sa ma ocup eu personal de copii. Cred ca depinde si de la cate kg plecati, eu am plecat de la multe, nu imi permit sa iau prea mult. In continuare vomit zilnic, dar fata de ultima sarcina e ok. Zicea gineco daca lucrurile nu se remediaza ma va pune pe perfuzii, dar nu prea am timp sa stau internata. Ce bine de voi fetelor, ati trecut deja de emotiile morfologiilor. Felicitari.

 

Eu am morfologia pe 20 august, mai am putine emotii pana atunci. 



#412
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 09 august 2019 - 16:38

Mamici...Cate saptamani aveti ..? Ati crscut in greutate pana acum? Cam cat?

Eu am 12 saptamani si 5 zile. Nu numai ca nu am luat in greutate, dar am slabit vreo 3 kg, sunt foarte mofturoasa la mancare. Astept si eu rezultatul de la dublul test pe care l-am facut saptamana trecuta. In schimb, am tot mai des dureri pelvine, in zona vezicii urinare, am facut si o urocultura, dar a iesit negativ. A, si inca ceva: mie nu m-a putut face eco pe abdomen saptamana trecuta, nu se vedea deloc bebele, mi-a zis ca probabil am uterul retrovers si mi-a facut tot cu sonda vaginala. Oare de aici sa mi se traga si durerile de burta? 



#413
alexandra1027

alexandra1027

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 09 august 2019 - 16:54

Daca bebe este bine, nu ai de ce sa iti faci griji.

Am gresit..aproape 15 saptamani....

Da...el e ft bine... Multumesc pt raspuns ! Pupici !



#414
alexandra1027

alexandra1027

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 09 august 2019 - 17:12

Eu am 12 saptamani si 5 zile. Nu numai ca nu am luat in greutate, dar am slabit vreo 3 kg, sunt foarte mofturoasa la mancare. Astept si eu rezultatul de la dublul test pe care l-am facut saptamana trecuta. In schimb, am tot mai des dureri pelvine, in zona vezicii urinare, am facut si o urocultura, dar a iesit negativ. A, si inca ceva: mie nu m-a putut face eco pe abdomen saptamana trecuta, nu se vedea deloc bebele, mi-a zis ca probabil am uterul retrovers si mi-a facut tot cu sonda vaginala. Oare de aici sa mi se traga si durerile de burta?

Si eu aveam uterul retrovers si la prima sarcuna aveam la fel dureri...acum nu am nicio durere...decat uneori durerile care sunt normale..

Dupa sarcina se poate sa nu mai fie retrovers nici la tine ...nu e o regula dar e posibil..



#415
alexandra1027

alexandra1027

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 09 august 2019 - 17:14

Eu am 12 saptamani si 5 zile. Nu numai ca nu am luat in greutate, dar am slabit vreo 3 kg, sunt foarte mofturoasa la mancare. Astept si eu rezultatul de la dublul test pe care l-am facut saptamana trecuta. In schimb, am tot mai des dureri pelvine, in zona vezicii urinare, am facut si o urocultura, dar a iesit negativ. A, si inca ceva: mie nu m-a putut face eco pe abdomen saptamana trecuta, nu se vedea deloc bebele, mi-a zis ca probabil am uterul retrovers si mi-a facut tot cu sonda vaginala. Oare de aici sa mi se traga si durerile de burta?

Da..si eu am slabit la fel..aproape 3 kg in primele 11 sapt...dupa nu am mai varsat dar tot au ramas greturile...si la fel mofturoasa tare...sper sa treaca..am uneori cate o zi in care zic gata am scapat de greturi si a2.a zi ma termina ...:))))



#416
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 09 august 2019 - 17:21

Eu am 12 saptamani si 5 zile. Nu numai ca nu am luat in greutate, dar am slabit vreo 3 kg, sunt foarte mofturoasa la mancare. Astept si eu rezultatul de la dublul test pe care l-am facut saptamana trecuta. In schimb, am tot mai des dureri pelvine, in zona vezicii urinare, am facut si o urocultura, dar a iesit negativ. A, si inca ceva: mie nu m-a putut face eco pe abdomen saptamana trecuta, nu se vedea deloc bebele, mi-a zis ca probabil am uterul retrovers si mi-a facut tot cu sonda vaginala. Oare de aici sa mi se traga si durerile de burta?

Adriana eu am uter retrovers. Sunt la a 3 sarcina, după 10s am făcut doar abdominal. Ba la băieți, doar abdominal se vedea embrionul din al 2 Lea săculeț. Nu am auzit de teoria asta. Fetelor, eu nu fac DT, ma duc săptămâna viitoare la Panorama și apoi doar Eco morfo. Atât.

#417
Oniric

Oniric

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 09 august 2019 - 21:08

Eu am 12 saptamani si 5 zile. Nu numai ca nu am luat in greutate, dar am slabit vreo 3 kg, sunt foarte mofturoasa la mancare. Astept si eu rezultatul de la dublul test pe care l-am facut saptamana trecuta. In schimb, am tot mai des dureri pelvine, in zona vezicii urinare, am facut si o urocultura, dar a iesit negativ. A, si inca ceva: mie nu m-a putut face eco pe abdomen saptamana trecuta, nu se vedea deloc bebele, mi-a zis ca probabil am uterul retrovers si mi-a facut tot cu sonda vaginala. Oare de aici sa mi se traga si durerile de burta?

 

hei ! Și eu am uter retrovers, sunt in saptamana 13 aproape 14 de sarcina și am făcut nenumărate ecografii abdominale pana acum știind ca nu este recomandat sa faci control vaginal pana in luna a 3a sau a 4a. Pana acum nu am scăpat de infecția urinară și într-adevăr ma supăra secrețiile și durerile. Ieri m-am speriat pentru ca am avut dureri foarte mari, ca durerile de ovare doar ca de data asta nu mai puteam sa ma mișc, decât pe spate puteam sa stau. Doctora mi-a zis ca sa continui cu pastilele pentru ca uterul este intr-o continua schimbare, mai ales in perioada asta, și probabil de aceea am aceste dureri. Pentru infecție și secreții momentan nu am putut lua nimic, aștept sa fac 16-17 săptămâni ca sa îmi poată da tratament. Dacă ai dureri minore, eu zic sa nu te sperii... este normal... 



#418
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 09 august 2019 - 22:07

hei ! Și eu am uter retrovers, sunt in saptamana 13 aproape 14 de sarcina și am făcut nenumărate ecografii abdominale pana acum știind ca nu este recomandat sa faci control vaginal pana in luna a 3a sau a 4a. Pana acum nu am scăpat de infecția urinară și într-adevăr ma supăra secrețiile și durerile. Ieri m-am speriat pentru ca am avut dureri foarte mari, ca durerile de ovare doar ca de data asta nu mai puteam sa ma mișc, decât pe spate puteam sa stau. Doctora mi-a zis ca sa continui cu pastilele pentru ca uterul este intr-o continua schimbare, mai ales in perioada asta, și probabil de aceea am aceste dureri. Pentru infecție și secreții momentan nu am putut lua nimic, aștept sa fac 16-17 săptămâni ca sa îmi poată da tratament. Dacă ai dureri minore, eu zic sa nu te sperii... este normal...

Ce sa zic...inseamna ca doctorii imi vand povestea cu uterul retrovers ca sa mascheze faptul ca nu au aparate performante, alta explicatie nu am. Imi pare rau ca nu ai scapat de infectia urinara si mie mi-a fost teama, mai ales ca stiam ca nu prea m-am hidratat cum trebuie. Pentru dureri ce iei, nospa? Eu am observat ca daca stau in pat, dupa un timp si durerile se mai linistesc. 



#419
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 09 august 2019 - 22:11

Da..si eu am slabit la fel..aproape 3 kg in primele 11 sapt...dupa nu am mai varsat dar tot au ramas greturile...si la fel mofturoasa tare...sper sa treaca..am uneori cate o zi in care zic gata am scapat de greturi si a2.a zi ma termina ...:))))

Alexandra, eu daca ma simt pentru scurt timp bine, intru in panica. Am ajuns sa ma bucur ca mi-e greata si uneori mai vars, ca zic ca e un semn ca bebe e acolo si sarcina decurge normal. :)))



#420
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 09 august 2019 - 22:13

Adriana eu am uter retrovers. Sunt la a 3 sarcina, după 10s am făcut doar abdominal. Ba la băieți, doar abdominal se vedea embrionul din al 2 Lea săculeț. Nu am auzit de teoria asta. Fetelor, eu nu fac DT, ma duc săptămâna viitoare la Panorama și apoi doar Eco morfo. Atât.

Pfff...atunci nu stiu ce sa mai zic. Ce inseamna Panorama? 





Etichetat si cu sarcina, gravida, februarie 2020

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -