Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Februarie 2020

sarcina gravida februarie 2020

535 raspunsuri la acest subiect

#311
Mimi25

Mimi25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 25 iulie 2019 - 12:22

Crina eu m-am lăsat pt ca nu mai suportăm fumul....mirosul ...

Dar am o colega la munca ,însărcinată....Si care fumează de numai . Si are peste 20 sap...depinde de la caz la caz. 



#312
CrinaS2019

CrinaS2019

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 25 iulie 2019 - 17:35

Crina eu m-am lăsat pt ca nu mai suportăm fumul....mirosul ... Dar am o colega la munca ,însărcinată....Si care fumează de numai . Si are peste 20 sap...depinde de la caz la caz.

Da, eu incerc sa le las. Sa vedem cum ma descurc. Si eu am cunostinte care au fumat, dar na...E un risc pe care ti l asumi, clar.



#313
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 25 iulie 2019 - 20:09

Va multumesc, fetelor. Dr nu ma poate primi decat maine dupa amiaza ca e plecat din oras. Eu am luat Nospa de 40, vad ca voua v-a recomandat de 80, poate de aceea nu isi face efectul. Momentan, stau cumintica si astept pana maine. [/quote. Ma bucur Adriana ca ești mai liniștită. Dar nu înțeleg de ce nu te-a trimis la camera de garda. În sarcina cu gemenii pe parcursul celor 8 luni eu am fost des, el suna povestea ca vin și apoi vb cu colegii la telefon. Poate când îl vezi reușești sa atingi subiectul, în definitiv sarcinile sunt asa pretioase în ziua de azi.

Sa stii ca pentru maine imi notez intrebarile pe care vreau sa i le pun. O singura data am mai fost la dr acesta si sincera sa fiu, nu prea mi-a placut cum comunica, lui i se pare totul normal si mi se pare ca trateaza lucrurile cam cu usurinta. Ceea ce mie nu imi prea convine pt ca stiu cat am luptat sa obtin aceasta sarcina. Din pacate, locuiesc intr-un orasel mic si doctorii de pe aici sunt vai mama lor. Initial am mers la o doctora din Craiova insa ea mi-a recomandat sa nu mai fac drumuri lungi cu masina pt fiecare control, zicandu-mi ca am iminenta de avort,  mai ales ca am avut scurgeri de sange si dureri de burta. Sincera sa fiu, nu stiu cum sa procedez pe mai departe. Aici nu ma simt deloc in siguranta. Maine sigur imi face eco. Oare imi va face abdominal? Am cam 10 saptamani si cateva zile. 



#314
Gina90

Gina90

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 26 iulie 2019 - 10:08

Adriana, e posibil sa iti faca abdominal. De fel, dupa cam 9 saptamani, se face abdominal. Dar, depinde de doctori.. sunt unii care fac vaginal pana la 12 saptamani, mai ales daca nu au ecograful asa performant. Poti continua cu doctorul acesta, daca macar stii ca este bun in ceea ce face, iar dupa ce riscul din sarcina scade, sa mergi la doctora cu care te-ai simtit mai in siguranta. Si eu am fost initial la o doctora foarte rece, care trata totul cu superficialitate si abia mi-a raspuns la intrebari.. Dar dansa este foarte buna in ceea ce face si ce mi-a spus/dat tratament atunci a fost in regula. Eu am avut posibilitatea sa o schimb, dar daca nu o aveam, ramaneam la ea, macar stiam ca este in regula ca profesionist..



#315
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 27 iulie 2019 - 16:05

Buna fetelor. Ce mai faceti? Cum mai stati cu oboseala? La mine s a incalzit si azi noapte am dormit foarte prost, mi a fost foarte cald. Azi am stat aproape numai in pat, nu prea am energir



#316
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 27 iulie 2019 - 16:05

Buna fetelor. Ce mai faceti? Cum mai stati cu oboseala? La mine s a incalzit si azi noapte am dormit foarte prost, mi a fost foarte cald. Azi am stat aproape numai in pat, nu prea am energie



#317
catalinabl

catalinabl

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 27 iulie 2019 - 19:17

Buna fetelor. Ce mai faceti? Cum mai stati cu oboseala? La mine s a incalzit si azi noapte am dormit foarte prost, mi a fost foarte cald. Azi am stat aproape numai in pat, nu prea am energie

 

Buna, 

 

Eu astazi am avut zi de curatenie si de facut mancare, acum sunt putin cam obosita. In ceea ce priveste oboseala, sunt cam la fel, imi vine sa dorm non-stop si am si inceput sa ma trezesc de cate 2-3 ori pe noapte. Dar parca nu mai am greturi asa intense. Sa te odihnesti cat simti ca e nevoie.



#318
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 27 iulie 2019 - 19:26

Eu ma simt obosita si lipsita de energie de vreo luna incontinuu, as sta numai in pat. Si greturile ma chinuie foarte tare, durerile de burta, dar si teama continua de a nu pierde sarcina, mai ales ca am avut si unele sangerari. Dr mi a spus sleau ca in primul trimestru de sarcina se poate intampla orice, ca de altfel pe tot parcursul sarcinii. Sper sa fie bine pana la capat. 



#319
catalinabl

catalinabl

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 27 iulie 2019 - 19:46

Adriana, trebuie sa fim optimiste ca o sa fie totul bine. Eu nu am avut dureri de burta foarte mari, doar niste mici crampe. Dar de exemplu de cateva zile mi se parea ca nu mai am niciun simptom, cred ca din cauza ca am citit foarte multe, acum am tot felul de ganduri si urmatoarea eco o am pe 20 august, mi se pare ca mai e o gramada.


Editat de catalinabl, 27 iulie 2019 - 19:47 .


#320
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 27 iulie 2019 - 20:19

Catalina, si mie mi s au mai potolit greturile. Tot asa, incerc sa fiu optimista, am  urmatoarea ecografie joi cand voi avea 10 saptamani. 





Etichetat si cu sarcina, gravida, februarie 2020

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -