Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Februarie 2020

sarcina gravida februarie 2020

535 raspunsuri la acest subiect

#301
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 24 iulie 2019 - 16:44

Fetelor, eu ieri si azi am avut din nou niste scurgeri, cand mai rozalii, cand mai maronii. Si ma doare burta ca la ciclu, iar durerea nu cedeaza la nospa. Am sunat dr si a zis ca vineri dupa amiaza ma poate vedea. Oare daca as pune si un supozitor uscosin o fi vreo problema? Voua vi s-a intamplat sa aveti sangerari? Eu am mai avut acum vreo luna, de vreo 3 ori, dar cu cateva zile pauza intre ele. Acum au fost si ieri si azi, nu mult cantitativ, pe hartia igienica la baie si cateva pete, dar m-am speriat groaznic, credeam ca am scapat de ele. Iau si utrogestan 3/zi de vreo 8 saptamani. 



#302
CrinaS2019

CrinaS2019

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 24 iulie 2019 - 16:49

Buna, dragi mamici! Intrebare intrebatoare: cum stati cu fumatul? Eu fumam 10 tigari long pe zi inainte de sarcina, acum am ajuns la 5 slim, dar vad ca e tare complicat sa te las de tot. Moasa la care am fost  a spus sa le las treptat si incerc, dar unoeri, nu stiu...parca am o limita cu astea 5. Am si fumat multi ani. Niciodata foarte mult, dar constant. Apreciez orice parere in  legatura cu subiectul. Multumesc, o zi frumoasa!



#303
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 24 iulie 2019 - 17:07

Buna fetelor! Moon, si eu cu ajutorul Lui Dumnezeu tot 3 copii voi avea. Mi se pare minunat sa ai multi copilasi. Adriana, sa nu faci efort sa stai numai in pat daca poti. Dar de ce abia vineri te poate vedea? Crina, eu poate o sa fiu putin mai dura, dar daca vrei un copilas sanatos ar fi bine sa le lasi de tot Sunt foarte dăunătoare si pentru copil si pentru tine. Eu n am fumat asa ca nu stiu cat de greu este sa te lasi dar cunosc mame fumatoare care pe timpul sarcinii au avut taria sa nu mai puna nici o tigara in gura. Voi cum mai stati cu greturile? mie parca au inceput sa mi treaca, nu mi mai e rau dimineata, ma mai ia in timpul zile cate o senzatie de greata. Am 9 saptamani si cotisem ca acum ar fi apogeul lor.  


Editat de Onyoana, 24 iulie 2019 - 17:10 .


#304
catalinabl

catalinabl

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 24 iulie 2019 - 17:12

Buna, dragi mamici! Intrebare intrebatoare: cum stati cu fumatul? Eu fumam 10 tigari long pe zi inainte de sarcina, acum am ajuns la 5 slim, dar vad ca e tare complicat sa te las de tot. Moasa la care am fost a spus sa le las treptat si incerc, dar unoeri, nu stiu...parca am o limita cu astea 5. Am si fumat multi ani. Niciodata foarte mult, dar constant. Apreciez orice parere in legatura cu subiectul. Multumesc, o zi frumoasa!

 

Buna Crina, eu inainte de sarcina fumam mai mult de 10 tigari pe zi, dupa ce am aflat, am mai fumat doua zile si le-am lasat de tot. Nu am mai fumat de 8 saptamani jumate. Acum ma si deranjeaza fumul de tigara. 



#305
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 24 iulie 2019 - 17:25

Fetelor, eu ieri si azi am avut din nou niste scurgeri, cand mai rozalii, cand mai maronii. Si ma doare burta ca la ciclu, iar durerea nu cedeaza la nospa. Am sunat dr si a zis ca vineri dupa amiaza ma poate vedea. Oare daca as pune si un supozitor uscosin o fi vreo problema? Voua vi s-a intamplat sa aveti sangerari? Eu am mai avut acum vreo luna, de vreo 3 ori, dar cu cateva zile pauza intre ele. Acum au fost si ieri si azi, nu mult cantitativ, pe hartia igienica la baie si cateva pete, dar m-am speriat groaznic, credeam ca am scapat de ele. Iau si utrogestan 3/zi de vreo 8 saptamani. 

 

 

 Adriana, daca sunt maronii este sange vechi care se elimina (asa-i ca pui si ovule de utro?), dureri mai am si eu dar nu stau cu ele, iau Nospa (se poate lua chiar si la 8 ore). Daaa, uscosin pune cu toata increderea, eu le alternez din cauza decolarii. Sangerari nu am avut in sarcina asta, dar doc. se asteapta din cauza zonei de decolare, si mi--a scris pe reteta urmatoarele: in caz de sangerare ia un Nospa 80 mg la 8 ore + Duphaston 2 cp la 6h (se ia oral si este tot un progesteron), plus mi-a marit doza de utro - iau vaginal de 3 ori pe zi.

 In sarcina cu gemenii am avut scurgeri - odata in primul trimestru - am urmat exact ce ti-am scris mai sus, plus stat in pat si au trecut de la sine. Explicatia a fost nivel scazut de progesteron.

 Si la 25s, atunci m-au si internat, si mi-au pus oe branula diverse. Aveam contractii. Iar acasa am facut injectii de progesteron. Au trecut in 2 zile.

 Nu ai putea sa il suni pe doctor? sa tragi o fuga. Eu asa face. 

  Onyoana nu ma sperie numarul, si eu cred ca e fain sa ai copii multi (desi eu nu am frati), ci mai mult diferenta mica, plus ca nu am ajutor defel aproape. Dar o sa fie bine, trebuie. 


Editat de moon16, 24 iulie 2019 - 17:26 .


#306
catalinabl

catalinabl

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 24 iulie 2019 - 17:50

Buna fetelor! Moon, si eu cu ajutorul Lui Dumnezeu tot 3 copii voi avea. Mi se pare minunat sa ai multi copilasi. Adriana, sa nu faci efort sa stai numai in pat daca poti. Dar de ce abia vineri te poate vedea? Crina, eu poate o sa fiu putin mai dura, dar daca vrei un copilas sanatos ar fi bine sa le lasi de tot Sunt foarte dăunătoare si pentru copil si pentru tine. Eu n am fumat asa ca nu stiu cat de greu este sa te lasi dar cunosc mame fumatoare care pe timpul sarcinii au avut taria sa nu mai puna nici o tigara in gura. Voi cum mai stati cu greturile? mie parca au inceput sa mi treaca, nu mi mai e rau dimineata, ma mai ia in timpul zile cate o senzatie de greata. Am 9 saptamani si cotisem ca acum ar fi apogeul lor.

 

Mie imi este mai rau saptamana aceasta, am niste greturi mai puternice si nu am pofta de mancare. Tot 9 saptamani am si eu. Voi luati ceva vitamine? Eu iau doar acid folic, dar auzisem de Elevit 1 ca e mai ok, am zis ca o sa o intreb pe doctora. 



#307
miha.patric.vitca

miha.patric.vitca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 24 iulie 2019 - 18:16

Buna, dragi mamici! Intrebare intrebatoare: cum stati cu fumatul? Eu fumam 10 tigari long pe zi inainte de sarcina, acum am ajuns la 5 slim, dar vad ca e tare complicat sa te las de tot. Moasa la care am fost a spus sa le las treptat si incerc, dar unoeri, nu stiu...parca am o limita cu astea 5. Am si fumat multi ani. Niciodata foarte mult, dar constant. Apreciez orice parere in legatura cu subiectul. Multumesc, o zi frumoasa!

 

hei. Eu fumam aproape un pachet de dunhill albastru pe zi. Cand an fost la primul eco si i-am văzut inimioara, nu mi-au mai trebuit tigari. Nu mai fumez de aproape 3 luni :)



#308
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 24 iulie 2019 - 22:42

Fetelor, eu ieri si azi am avut din nou niste scurgeri, cand mai rozalii, cand mai maronii. Si ma doare burta ca la ciclu, iar durerea nu cedeaza la nospa. Am sunat dr si a zis ca vineri dupa amiaza ma poate vedea. Oare daca as pune si un supozitor uscosin o fi vreo problema? Voua vi s-a intamplat sa aveti sangerari? Eu am mai avut acum vreo luna, de vreo 3 ori, dar cu cateva zile pauza intre ele. Acum au fost si ieri si azi, nu mult cantitativ, pe hartia igienica la baie si cateva pete, dar m-am speriat groaznic, credeam ca am scapat de ele. Iau si utrogestan 3/zi de vreo 8 saptamani.

 

Eu am avut in sapt 6 scurgeri maronii si uneori chiar rosiatice. Au durat o saptamana si la mine erau destul de abundente, imagineaza-ti ca imi puneam un Utrogestan si scoteam degetul plin de chestii maronii, dar nu aveam dureri deloc. Dr mi-a recomandat Polygynax 10 zile 1/zi (credea ca ar fi niste infectii care irita colul, iar sangele maroniu, sange vechi care se elimina) si No Spa de 80 mg 1/8h in caz de durere. Incearca sa obtii un control mai devreme...macar sa te linistesti.



#309
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 25 iulie 2019 - 09:11

Va multumesc, fetelor. Dr nu ma poate primi decat maine dupa amiaza ca e plecat din oras. Eu am luat Nospa de 40, vad ca voua v-a recomandat de 80, poate de aceea nu isi face efectul. Momentan, stau cumintica si astept pana maine. 



#310
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 25 iulie 2019 - 10:41

Va multumesc, fetelor. Dr nu ma poate primi decat maine dupa amiaza ca e plecat din oras. Eu am luat Nospa de 40, vad ca voua v-a recomandat de 80, poate de aceea nu isi face efectul. Momentan, stau cumintica si astept pana maine.
[/quote. Ma bucur Adriana ca ești mai liniștită. Dar nu înțeleg de ce nu te-a trimis la camera de garda. În sarcina cu gemenii pe parcursul celor 8 luni eu am fost des, el suna povestea ca vin și apoi vb cu colegii la telefon. Poate când îl vezi reușești sa atingi subiectul, în definitiv sarcinile sunt asa pretioase în ziua de azi.





Etichetat si cu sarcina, gravida, februarie 2020

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -