Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Februarie 2020

sarcina gravida februarie 2020

535 raspunsuri la acest subiect

#201
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 15 iulie 2019 - 13:50

Pai si la mine a fost acelasi lucru.. am ascultat inimoara cateva secunde, apoi a continuat ecografia normal si nu se mai auzea nimic. Urmatoarea eco o am pe 7 august,si parca trece asa greu timpul pana atunci..

 

Eu am morfo pe 5 august si mi se pare o eternitate 3 sapt :)



#202
Gina90

Gina90

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 15 iulie 2019 - 13:59

Eu am morfo pe 5 august si mi se pare o eternitate 3 sapt :)

 

Tot la morfo ma refeream si eu :). Eu fac dublu test dupa metoda Kryptor ce presupune analizele la sange in sapt 10-11 (adica saptamana viitoare in cazul meu) si ecografia in sapt 12-13 si 6 zile. 

Abia astept sa il vedem si 3D. Desi.. as merge si maine sa o fac, doar doar sa il vad, sa stiu ca e bine si ca ii bate inimioara in continuare.. Am zis la inceput ca nu o sa fiu asa cu ecografiile, sa vreau mereu sa merg, dar stau mereu cu teama sa nu se opreasca din evolutie. Mereu cand merg la toaleta stau cu teama sa nu sangerez si ma caut mereu de simptome de sarcina. M-am speriat ultima dat cu pierderea durerii sanilor, dar la eco nu a vazut nimic doctora si bebe era bine.



#203
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 15 iulie 2019 - 14:09

Aia a fost ecografia Doppler :) Nu este interzisa in primul trimestru, doar ca trebuie utilizata scurt, gen cat sa auzi bataile inimii, cateva secunde. Ecografia Doppler are alte "abilitati" pe care le vom afla din trim II si III :) Eu i-am auzit inimioara si la 6 sapt si la 9 sapt, dar a fost o chestie scurta de cateva secunde, apoi a continuat ecografia normal.
Mica, te contrazic, se poate asculta inimioara fara doppler. Poti intreba orice medic daca ai dubii. Si eu i am auzit inimioara acum la 7 sapt si medicul mi a spus clar ca nu imi face doppler. In eco doppler se vede fluxul sanguin, si da, se poate si asculta inimioara. Nici eu nu vreau sa intru in contradictie cu nimeni. Doar mi am spus parerea, asta am simtit eu si m am informat foarte bine, din surse medicale. Nu contest ca in cazul in care se constata in urma masuratorilor o restrictie de crestere intrauterina sau alte probleme care sa impuna efectuarea unei ecografii doppler, aceasta poate fi un de un real ajutor insa efectuarea ei in primul trimestru de sarcina nu aduce beneficii, dimpotriva. Coincidenta sau nu, la mine asa a fost. Si eu ca mama nu mai vreau sa trec prin ce am trecut asa ca suflu si in iaurt.

Editat de Onyoana, 15 iulie 2019 - 14:09 .


#204
Onyoana

Onyoana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 15 iulie 2019 - 14:12

Onyoana, imi pare rau pt pierderea sarcinii, si eu am trecut prin asa ceva - doar ca eu aveam 5 luni (investigatiile post mortem nu au aratat nimic ciudat, deci probabil o cauza mecanica). Fara sa te supar sau sa intru in contradictie cu nimeni, ca nu e treaba mea, cel mai probabil a fost o coincidenta, 90% din sarcinile pierdute din 1 trimestru fiind de natura genetica. Cat priveste ecografiile: sa o luam cu inceputul - eco doppler este ft utila - se utilizeaza pt detectarea pulsatiilor de ritm cardiac, dar si a arterelor uterine (ca una care am avut problema inversarii fluxului din artere la una din baieti si deci ceza de urgenta, pot sa zic doar ce bine ca exista). Eco doppler nu sunt interzise in 1 trimestru, DAR se recomanda utilizarea cu precautie, ca orice. Daca vorbim de ecografii in genere in sarcina este absolut un mit ca dauneaza, si asta o zic cu tarie. Nici nu trebuie abuzat, evident. Eu am facut (dupa unii multe) - mai ales in ultimul trimestru cand eram super atent monitorizata de o intreaga echipa (cei mai buni morfologisti de la clinica), nu am avut absolut nici o problema. Basca, o eco de rutina la doc. meu m-a salvat de o nastere prematura severa, caci fara sangerari si dureri aveam colul intredeschis, vazand s-a putut actiona si astfel am dus sarcina mult si bine. La fel la prima sarcina daca nu as fi mers la eco nu as fi stiut ca fetii sunt morti si astfel as fi facut septicemie. Cred ca cuvantul de ordine este MODERATIE. Mai jos va las un link a unuia considerat unul din cei mai buni doctori din Bucuresti (nu si de mine, dar asta este alta poveste: https://www.printesa...a-interviu.html

 

 

 

Extras din linkul pus de tine :

 

". Ce este ecografia Doppler? Este ea mai riscantă ca celelalte? De ce unii specialiști recomandă limitarea ecogrfaiilor doppler la 30 de minute?

Ecografia Doppler emite o cantitate mai mare de ultrasunete cu o frecventa mai inalta. Ecografia fetala analizeaza circulatia fatului si masoara viteza, rezistenta si pulsatilitatea fetala (Ecografia Doppler poate fi folosita si in cardiologie sau alte specilitati.) De aceea este recomandat ca durata ecografiei Doppler sa fie cat mai scurta si sa fie folosita doar atunci cand este absolut necesar."

 



#205
catalinabl

catalinabl

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 15 iulie 2019 - 14:41

Buna fetelor,

 

Ma alatur si eu grupului. Astazi avem 7s 5z. Din pacate pana acum nu am facut nicio eco, am avut programare, dar a avut doctora o urgenta si ne-am reprogramat saptamana aceasta, dar intre timp avem de facut marele pachetul de analize. :)

In rest, am greturi, dar cel mai greu este cu somnul, ca imi este somn incontinuu, indiferent de cat dorm. 

 

Va doresc sarcina usoara la fiecare in parte!



#206
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 15 iulie 2019 - 15:55

Tot la morfo ma refeream si eu :). Eu fac dublu test dupa metoda Kryptor ce presupune analizele la sange in sapt 10-11 (adica saptamana viitoare in cazul meu) si ecografia in sapt 12-13 si 6 zile. Abia astept sa il vedem si 3D. Desi.. as merge si maine sa o fac, doar doar sa il vad, sa stiu ca e bine si ca ii bate inimioara in continuare.. Am zis la inceput ca nu o sa fiu asa cu ecografiile, sa vreau mereu sa merg, dar stau mereu cu teama sa nu se opreasca din evolutie. Mereu cand merg la toaleta stau cu teama sa nu sangerez si ma caut mereu de simptome de sarcina. M-am speriat ultima dat cu pierderea durerii sanilor, dar la eco nu a vazut nimic doctora si bebe era bine.

 

Eu fac FMF, la fel cu recoltare in sapt 10 si morfo in sapt 12-13s6z.

Incerc sa nu fiu panicata si sa nu ma gandesc ca nu e bine. Ca apoi, imi intra in cap si ma macina de nu mai am somn noaptea si intr-un final ajung sa mai fac o ecografie si chiar vreau sa las sarcina asta sa decurca cum o vrea Dumnezeu.

Sunt de parere ca si daca te agiti si daca stai linistita, rezultatul tot ala va fi, dar macar esti ok psihic daca nu te agiti. :)

Atata timp cat nu am dureri exagerate sau sangerari, stau linistita. De rau mi-e rau incontinuare daca nu mananc, sanii sunt tensionati, deci suntem bine...asteptam :)



#207
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 15 iulie 2019 - 16:01

Mica, te contrazic, se poate asculta inimioara fara doppler. Poti intreba orice medic daca ai dubii. Si eu i am auzit inimioara acum la 7 sapt si medicul mi a spus clar ca nu imi face doppler. In eco doppler se vede fluxul sanguin, si da, se poate si asculta inimioara. Nici eu nu vreau sa intru in contradictie cu nimeni. Doar mi am spus parerea, asta am simtit eu si m am informat foarte bine, din surse medicale. Nu contest ca in cazul in care se constata in urma masuratorilor o restrictie de crestere intrauterina sau alte probleme care sa impuna efectuarea unei ecografii doppler, aceasta poate fi un de un real ajutor insa efectuarea ei in primul trimestru de sarcina nu aduce beneficii, dimpotriva. Coincidenta sau nu, la mine asa a fost. Si eu ca mama nu mai vreau sa trec prin ce am trecut asa ca suflu si in iaurt.

 

Posibil sa ai dreptate, nu contest. Eu una am incredere in dr mea si ma las pe mana ei ca stie ce face. Chiar imi inspira incredere, fata de alti dr. si cred ca e f important aspectul asta pe parcursul sarcinii.. Sarcini usoare tuturor! :)



#208
Gina90

Gina90

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 15 iulie 2019 - 16:07

Eu fac FMF, la fel cu recoltare in sapt 10 si morfo in sapt 12-13s6z.

Incerc sa nu fiu panicata si sa nu ma gandesc ca nu e bine. Ca apoi, imi intra in cap si ma macina de nu mai am somn noaptea si intr-un final ajung sa mai fac o ecografie si chiar vreau sa las sarcina asta sa decurca cum o vrea Dumnezeu.

Sunt de parere ca si daca te agiti si daca stai linistita, rezultatul tot ala va fi, dar macar esti ok psihic daca nu te agiti. :)

Atata timp cat nu am dureri exagerate sau sangerari, stau linistita. De rau mi-e rau incontinuare daca nu mananc, sanii sunt tensionati, deci suntem bine...asteptam :)

Am impresia ca FMF tot Kryptor e.. SI mie tot sa astept imi ramane pana la urma, ca nu am incotro. Incerc sa imi ocup timpul cu altceva pana atunci..

O sa trebuiasca sa merg la shopping de pantaloni noi, deoarece toti ma strang la burtica si ma jeneaza..deci ma concentrez pe asta :)



#209
CrinaS2019

CrinaS2019

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 15 iulie 2019 - 17:16

Fetelor, simte careva ca s a umflat uterul deja? Sau fiindca sunt la prima sarcina, am luat o razna? Pupici



#210
CrinaS2019

CrinaS2019

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 15 iulie 2019 - 17:18

Si apropo de eco, eu sunt in Suedia si aici, la o sarcina normala, se fac max. 3 eco. Eu o voi avea pe prima pe 23 august, adica dupa ce au trecut primele 3 luni. Nu stiu daca e bine sau nu, cert e ca sunt in bezna pana atunci, va dati seama. Uneori imi vine sa dau o fuga pana in Bucuresti ca sa fac o eco.





Etichetat si cu sarcina, gravida, februarie 2020

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -