Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Șoferi “profesioniști”-cum rezolvam situația?


39 raspunsuri la acest subiect

#21
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 04 iunie 2019 - 15:15

Am circulat și cu taxiul. Nu, clientul dacă e singur, nu se urca in dreapta șoferului, nici dacă sunt doi nu se urca unul acolo. 

 

Apropo de taxi am vrut sa spun ca in spate nu am reușit sa îmi pun centura, era loc Pt ea, adică unde sa o introduc, dar nu intra. Nu era nimic acolo ca sa nu între, probabil era defect. 

 

Si in discuție cu colegii mei, am aflat ca firme de taxi platesc șpăgi groase la revizia tehnica ca sa primească Ok și circula cu mașini rable, defecte, pericol public. M-am îngrozit... 

 



#22
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 04 iunie 2019 - 15:40

In spate e foarte putin loc la picioare, de aia de multe ori prefer sa stau in fata. In spate cind m-am mai suit am patit ca Mihaela, centura nu intra in chestia aia din scaun.



#23
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 04 iunie 2019 - 16:21

Eu i-as fi spus soferului ca imi simt viata pusa in pericol si daca nu inceteaza sun la 112.

 

 



#24
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 iunie 2019 - 10:43

Daca sunt singura in taxi circul numai in fata si imi pun centura. 

Insa in ultimii ani am evitat pe cat posibil sa circul cu taxi. Prefer Uber.

Taximetristii din ro, in ultimii ani, s-au transformat intr-o masa de nesimtire.

 

Nu stiu daca e chiar adevarata chestia cu ITP-ul. Nu mai merge chiar asa sa dai spaga. Or fi cativa care practica sportul asta, dar nu este ceva uzual.

 

Cat despre centura o statistica facuta acum vreo 2 ani spunea ca doar 1 din 10 cetateni isi pun centura. Dar in Bucuresti majoritatea poarta centuri si sincera sa fiu nu am intalnit printre prieteni,  cunostiinte persoane care sa nu o faca indiferent de orasul in care stau.

 

Cu vorbitul la telefon in timpul mersului: ma enerveaza chestia asta de mor. Pe barbata-miu l-a amendat acum 2 ani si m-am bucurat foarte tare. Eram cu el in masina si tot il tocam la cap sa inceteze si el nu si nu. A incasat 300 lei amenda. Am cumparat un Motoral hands free car kit.

Am o prietena care are o manie sa vb. la telefon, sa trimita  mesaje pe whatsapp - de aproape un an ma lupt cu ea.

Am ajuns ca telefoanele sa ne guverneze viata. De parca daca nu raspunzi atunci ia foc pamantul.

Mi-as dori ca amenzile sa fie mai mari, sa le ia carnetele si ca sa le recapete sa fie  obligati sa scrie in fata politistului de o suta de ori "nu mai vorbesc la telefon fara handsfree"



#25
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 iunie 2019 - 10:58

viviana  ce ai vrut sa spui cu ITP si datul spsgii?

 

Culmea, niciuna dintre cunostintele mele nu-si pune centura, desi cum paradesc granitele tarii...nu-i mai deranjeaza s-o foloseasca.

 

Eu am fost apostrofata chiar de un taximetrist ca nu trebuie Sa-mi pun centura, desi cred ca zburam pe geamul larg deschis( AC -ul e saunator [:)] ) daca n-o aveam la still de condus abordat..



#26
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 05 iunie 2019 - 11:31

off-topic, apropos de vorbit la telefon, ma enerveaza la culme si imi vine sa le indes telefonul pe gat celor care trancane verzi si uscate, cu voce tare, in mijloacele de transport in comun, de parca noi ceilalti calatori suntem obligati sa le ascultam / suportam banalitatile si barfele. n-am nimic cu cei care vorbesc incet, pe un ton normal, calm, fara sa lungeasca inutil conversatia, fara sa deranjeze restul calatorilor.

frate, cand esti in autobuz/tramvai si te suna cineva, daca e urgent - rezolvi pe loc scurt si la obiect, daca nu e urgent ii spui persoanei respective ca esti in autobuz si o suni inapoi dupa ce cobori.

 

azi-dimineata m-a tocat marunt la nervi o individa tare nesuferita, timp de 20 de minute a vorbit pe aceeasi tema si a repetat aceleasi idei de 50 de ori, cand putea sa discute toata chestiunea in maxim 10 fraze. si totul pe un ton ridicat si iritant, ma deranja auditiv desi era asezata la cateva randuri de scaune mai incolo. de fapt, ea vorbea la telefon inca din statia de autobuz, pe aceeasi tema si pe acelasi ton.

imi venea sa-i spun " cucoana, care dintre voi doua e batuta in cap si nu intelege, tu, sau cea cu care vorbesti ? spui aceleasi chestii de 20 de minute incoace, pana si eu am inteles care e problema ta; gata, ajunge, treci la urmatoarea idee sau inchide naibii telefonul"

in alte zile circul dimineata in acelasi autobuz cu o adolescenta, eleva de liceu, o vad vorbind la telefon inca din statie, si vorbeste non-stop pana coboara, isi barfeste colegii, toti sunt prosti, handicapati, batuti in cap, ea e frumoasa si desteapta, si e tare mandra de o expresie pe care o foloseste tot la 3-4 fraze "cutarica e imperial de prost (sau proasta)". mama, si vorbeste atat de tare, hahaie, n-are absolut nici-o jena ca ii deranjeaza pe altii, atat cu tonul ridicat, cat si cu banalitatile/ineptiile pe care le discuta.

 

on-topic : are dreptate dana, majoritatea romanilor teribilisti la volan pe strazile patriei devin mielusei cand trec granita in tari in care amenzile sunt usturatoare; isi pun centura, circula cu viteza legala permisa, semnalizeaza cand trebuie, nu fac depasiri periculoase sau in zone unde nu este permis acest lucru, nu sicaneaza alti soferi, etc.


Editat de CorinaDani, 05 iunie 2019 - 11:43 .


#27
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 iunie 2019 - 12:13

Ha, ha, ha...declara-te multumita cu doar 20 minute.

 

Eu am fost martora unei convorbiri telefonische, de la Bucuresti la Braila...a vorbit dudia incontinuu...pina si cu patrupedele familiei!!!! [batcap]  [batcap]

 

Eu cred ca nu vorbesc intr-UN an la Telefon cit a vorbit duduia respectiva intr-o zi... [fal]



#28
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 iunie 2019 - 12:36

viviana  ce ai vrut sa spui cu ITP si datul spsgii?

 

Culmea, niciuna dintre cunostintele mele nu-si pune centura, desi cum paradesc granitele tarii...nu-i mai deranjeaza s-o foloseasca.

 

Eu am fost apostrofata chiar de un taximetrist ca nu trebuie Sa-mi pun centura, desi cred ca zburam pe geamul larg deschis( AC -ul e saunator [:)] ) daca n-o aveam la still de condus abordat..

Cu ITP-ul ii raspundeam Mihaelei la un mesaj anterior.

 

Soferii de taxi nu sunt obligati sa poarte centura si de multe ori transfera obligatia si asupra pasagerului. Unii pasageri nu pun centura cand stau in fata din motive de siguranta personala.

 

Unii taximetristi nu folosesc a/c nu pentru ca e daunator ci pentru ca au Dacii ceva mai vechi si a/c le dubleaza consumul de carburant, motorul trage din greu si nici nu mai au acelasi demaraj.



#29
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 iunie 2019 - 12:43

Haiditi mai, mie cand mi se intampla sa dau de o astfel de persoana vorbitoare, imi scot telefonul si ma prefac ca vorbesc. Dar eu vorbesc tare, tare, izbucnesc in ras  de il acopar.

Alta data am intrat si io in conversatiile lor... Le-am dat niste sfaturi.

 

Addica ori convorbirea e particulara cu voce joasa, ferita, ori daca nu hai sa participam toti.



#30
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 06 iunie 2019 - 16:30

Văd ca nu s-a postat bine poza, mai încerc 

el conducea in timp ce i-ai facut poza?!

 

edit: intreb pentru ca mi se pare inadmisbil sa conduci asa, nu pentru ca nu te cred pe tine.  eu  i-as fi spus sa opreasca masina ca imi e rau si as fi sunat imediat  la firma de transport pentru a le spune cum conduce acel sofer. 


Editat de a_alinta, 06 iunie 2019 - 16:39 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -