Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Pinguinii dusi cu rulota

pinguini madagascar

700 raspunsuri la acest subiect

#671
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 20 iunie 2019 - 10:57

Laura, atentia e de mai multe feluri. In situatiile de la scoala, examene, teste e nevoie de atentia voluntara. 

Atentia voluntara se dezvolta in principal prin jocuri.

Si la Silvi si la fino-nepotica am avut niste jocuri preferate.

Jocul de carti Toci (ideal jucat in mai multi),  puzzle, gaseste perechea si un joc inventat de mine  cu Stikeez: ii aliniam 5-15 stikeez ea inchidea ochii si eu sustrageam unul sau adaugam unul; trebuia sa gaseasca plecatul sau intrusul.

 

Apoi mai era jocul cu cuvintele. scriam acelasi cuvant de mai multe ori apoi unul cu o litera schimbata si trebuia sa-l gaseasca pe cel cu litera schimbata in cateva secunde.

 

Apoi metoda cu desenele. Desenezi 3-4-5-6 obiecte geometrice, se uita la ele o perioada si apoi le deseneaza in ordine din memorie.

 

Toatea astea atreneaza atentia voluntara si memoria. Se gasec carti cu astfel de joculete cat si jocuri de computer de genul asta, ce antreneaza atentia.

 

Apoi pe strada: sa numaram cate fete cu fuste albastre intalnim, sau cu blugi, sau oameni cu sepci, cu chelie sau culori de masini in trafic.

Sau mergem la restaurant, intram, ne uitam si apoi ne intrebam, ce este pe pereti? Sau cate chiuvete erau la toaleta?

 

Pana si jocul ala de masina "eu vad cu ochii mei" "i spy with my little eyes" e pentru atentie voluntara.

 

Atentie, observare, memorie.

 

 

[flo] [flo] [flo] Ce idei bune!

 

Acum realizez ca noi jucam jocul ala cu niste imagini puse cu fatza-n jos si intorci 2 si trebuie sa gasesti pereche. Ia sa il mai scot de la naftalina...



#672
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 20 iunie 2019 - 10:59

Multumesc, multumesc :)

voi realizati in ce hal o sa va stresez eu peste 4 ani, cand oi avea admitere la liceu si la facultate in acelasi an??!! God be with me :)

 

 

Vezi ca nu ai scris corect. it's spelled G-I-N :))



#673
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 20 iunie 2019 - 11:05

Rox, bine ca ati scapat!

 

Fleurdelise, ma bucur ca ai luat contractul asa cum iti doreai. Esti intr-o pasa buna: tine-o tot asa!

 

Vad ca este o energie pozitiva pe ghetar si ma bucur pentru fiecare in parte. 

 

Daniela [flo].

 

Velvet, te investim (cu ih) paznic pe ghetar, ca vad ca ai experienta.



#674
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 20 iunie 2019 - 11:22

Va multumesc pentru urari! 

 

Fleur felicitari pentru post!

 

Roxana, ai scapat de grija. Succes pe mai departe, sa ajungeti la colegiul dorit!

Cat despre "peste 4 ani", te rog sa stai la rand. Pana acolo mai suntem multi care trebuie sa dam piept cu admiterea intr-a 9-a, in fata ta.



#675
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 20 iunie 2019 - 11:31

 

 

Roxana, ai scapat de grija. Succes pe mai departe, sa ajungeti la colegiul dorit!

Cat despre "peste 4 ani", te rog sa stai la rand. Pana acolo mai suntem multi care trebuie sa dam piept cu admiterea intr-a 9-a, in fata ta.

 

merci! eu ziceam ca am si a 12-a si a 8-a in acelasi an!! :))) adica unul a 12-a si celalalt a 8-a :d



#676
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 20 iunie 2019 - 11:37

Intens, dar scapi repede. La mine e din 2 in 2 ani, ca sa nu ma plictisesc .



#677
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 20 iunie 2019 - 16:33

Servus pinguini

 

Bravo scolarilor si succes mai departe  [pk]

 

Si inca o data multumesc mult pt cuvintele frumoase  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

De azi de la 12 suntem proprietari de Sheela, sambata o luam..am vazut-o ieri, era tare sfioasa..a venit din Bulgaria acum o saptamana, la mama adoptiva..ea are 3 pisici si le ia pe cele care vin spre adoptie pana li se gasesc stapani...a avut 4 spre adoptie, 2 erau date, Sheela si cu inca un motan pleaca sambata...e bine ca suntem cu ea in weekend, iar luni si marti eu lucrez de-acasa...2 luni nu o lasam afara, tb intai sa se invete cu noi...are doar un anisor...e tare mica in comparatie cu Luis..dar frumoasa foc.

Tipa de la organizatie a fost azi la noi, ca sa vada cum stam  [:)] i-au placut tare mult conditiile..am semnat contractul de adoptie...platesc ceva, dar e ok...pt ca e castrata, cipata, vaccinata, are toate testele.

Imi lipseste Luis, noaptea parca inca il aud cum miauna. 

 

O zi faina sa aveti. 


Editat de Ella73, 20 iunie 2019 - 16:33 .


#678
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 20 iunie 2019 - 17:16

Maine e liber, serbam Midsommer, cu flori in par, si dans :))

Noua ni s-a stricat barca, e iar in curte, barbatu' repara... alti bani dusi pe apa smabetei...

Fleur, felicitari pt job!

Rox, bravo, bravo lui Patrik! Au fost grele subiectele?

Ioana, tu crezi ca GIN fara tonic rezolva stresul? :))))

Mianna, da, sunt mtg F2F si skype, si uneori cand e peste lunch, cine organizeaza mai da si un lunch...



#679
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 20 iunie 2019 - 18:17

chiar sunt curioasa cum vi se par subiectele celor ce sunteti in alt sistem de invatamant

 

Miniaturi atasate

  • Capture1.PNG
  • Capture2.PNG
  • Capture3.PNG
  • Capture4.PNG


#680
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 20 iunie 2019 - 18:31

Noi am fost azi si am depus dosarele pt carti de identitate la copii. Rares e nemultumit ca era f cald cat am asteptat pe acolo si avea fatza cam rosie, I-e teama ca va fi nasol in poza. L-am consolat ca in 4 ani il schimba si ca oricum buletinul i-l cere la examenul de evaluare si daca vrea sa cumpere alcool, in rest, nu prea are treaba cu el. 

 

Aseara am fost dupa 22:30 in cod rosu de ploi , vijelie si grindina. din fericire, la noi in sat a fost doar ploaie multa, dar langa Piatra, sub munte, a fost dezastru. Strandul e distrus complet, au fost case si curti inundate, un drum de acces distrus, zeci , poate chiar sute de oameni nu mai au cum sa iasa din localitate. Acum iar a tras o tura cu grindina in oras si se aude cum vine tunand si spre noi.

 

 

Ela, sa va traiasca pisica! F frumoasa! nu inteleg, totusi .. s-a epuizat stocul de pisicil elvetiene de se aduc pisici din import? Se vand bine? Punem de o afacere : eu adun matzele din sat si tu gasesti piata de desfacere  [:-)))]





Etichetat si cu pinguini, madagascar

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -