Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mămici de Ianuarie 2020

sarcina gravida ianuarie 2020

812 raspunsuri la acest subiect

#791
Risa91

Risa91

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 16 august 2019 - 19:27

Risa, multumesc frumos pentru detalii. Inteleg ca tie ti-a facut amniocenteza dr care iti urmareste sarcina, nu? Am vorbit sa merg si eu la o alta dr saptamana saptamana viitoare, sa vad daca imi poate recomanda pe cineva care ar putea sa imi faca si mie aceasta interventie. Offff...e foarte greu sa stai in incertitudinea asta, dar faptul ca tu ai trecut cu bine peste asta, parca ma incurajeaza si pe mine. Imi doresc doar sa ajung pe mana unui dr care sa stie ce are de facut si nu sa faca experimente pe mine.

Da e doctora care ma urmareste. Nu am mai vrut sa caut pe nimeni, n am intrebat o cite amniocenteze facuse. Ea mi a zis ca o poate face si am fost de acord. 

Testul NIPT ( non invasive prenatal test ) se mai numeste Harmony, informaSeq, MaterniT21 PLUS, Panorama, verifi. 

 

 



#792
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 17 august 2019 - 14:40

Da e doctora care ma urmareste. Nu am mai vrut sa caut pe nimeni, n am intrebat o cite amniocenteze facuse. Ea mi a zis ca o poate face si am fost de acord. Testul NIPT ( non invasive prenatal test ) se mai numeste Harmony, informaSeq, MaterniT21 PLUS, Panorama, verifi.

Pai cred ca aceste teste sunt diferite, depinde de laborator. Eu m-am decis pt Panorama si din cate am tot sunat, doar la Medlife mi-au zis ca il fac. 



#793
miha.patric.vitca

miha.patric.vitca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 17 august 2019 - 20:59

Am sunat si eu azi la Synlab Cluj si mi a zis ca nu au un test cu denumirea panorama, intrebandu-ma daca nu are cumva si alta denumire. Tu cum te-ai adresat?

 

adriana se numește nipt verify+.

Sub numele acesta îl găsești la Cluj.



#794
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 18 august 2019 - 17:34

adriana se numește nipt verify+. Sub numele acesta îl găsești la Cluj.

Ok. Multumesc. O sa ma interesez. Pai si oare o avea aceeasi acuratete ca si Panorama? 



#795
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 18 august 2019 - 17:38

Reiau, pt ca nu mi s-a salvat mesajul. Dacă îmi permiți, Risa, câteva precizari: Panorama este un test de screening cu o acuratețe de 99% și este noninvaziv, rezultatele vin cu "low risk" sau "High risk" (adică 99% probabilitate ca fetusul sa aibă respectivul sindrom), rezultatele nu vin procentual. Amnio, este un test invaziv și vine cu riscul de a pierde sarcina (îmi aduc aminte ca pe acest forum a fost un caz când o femeie însărcinată a făcut Amnio și a pierdut sarcina, rezultatele au arătat ca copilul era sănătos). Dt mie, personal, mi se pare o prostie, și la ultimele 2 sarcini i-am dat skip, practic un soft calculează niște riscuri, un rol avându-l din start vârstă materna. Acestea fiind spuse, Adriana tu E împreună cu doctorul tău ești în măsura sa iei decizia. În locul tău eu as cauta, un doctor bun, care sa aibă la activ mii de Amnio făcute. Eu oricum nu as face Amnio, înainte sa am rezultatele la Panorama, dar asta am făcut eu.

Moon, tu unde faci testul Panorama? 



#796
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 18 august 2019 - 21:09

Moon, tu unde faci testul Panorama? 

 

Adriana, eu am recoltat pt Panorama aici: https://clinicasmart.ro/, este in Bucuresti, costul (eu impreuna cu doctorul am optat pt varianta extinsa cu microdeletii) este de 2800 lei, rezultatele vin (din pacate) in 10 - 15 zile lucratoare. Se numeste fix asa: Screening prenatal Panorama extins, oricum inainte de recoltare primesti contract unde explica fiecare test in parte (care il face clinica), toate sunt de screening prenatal, dar sunt diferite.

 La sarcina trecuta am facut Harmony (e diferit de Panorama) aici: https://www.geneticc...bebelusului-tau, Bucuresti, pret - nu mai retin (pana in 3000 lei). Ce mi-a placut la vremea aceea a fost ca in caz de rezultate nefavorabile ofereau amnio gratuit si consiliere genetica.



#797
Adriana633

Adriana633

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 19 august 2019 - 22:22

Adriana, eu am recoltat pt Panorama aici: https://clinicasmart.ro/, este in Bucuresti, costul (eu impreuna cu doctorul am optat pt varianta extinsa cu microdeletii) este de 2800 lei, rezultatele vin (din pacate) in 10 - 15 zile lucratoare. Se numeste fix asa: Screening prenatal Panorama extins, oricum inainte de recoltare primesti contract unde explica fiecare test in parte (care il face clinica), toate sunt de screening prenatal, dar sunt diferite. La sarcina trecuta am facut Harmony (e diferit de Panorama) aici: https://www.geneticc...bebelusului-tau, Bucuresti, pret - nu mai retin (pana in 3000 lei). Ce mi-a placut la vremea aceea a fost ca in caz de rezultate nefavorabile ofereau amnio gratuit si consiliere genetica.

Multumesc frumos. Am mers si eu azi si am recoltat Panorama la Medlife, fiind singurul centru din apropiere care face acest test. Rezultatul vine in 12 zile lucratoare. Cu Dumnezeu inainte! Va pup fetelor si imi cer mii de scuze ca am pus atatea intrebari, dar am fost extrem de speriata si inca sunt, dar incerc sa ma temperez, ca mai rau imi fac. 



#798
Risa91

Risa91

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 20 august 2019 - 12:00

Multumesc frumos. Am mers si eu azi si am recoltat Panorama la Medlife, fiind singurul centru din apropiere care face acest test. Rezultatul vine in 12 zile lucratoare. Cu Dumnezeu inainte! Va pup fetelor si imi cer mii de scuze ca am pus atatea intrebari, dar am fost extrem de speriata si inca sunt, dar incerc sa ma temperez, ca mai rau imi fac.

Te pup si eu. O sa fie bine! Iti tin pumnii! 



#799
kamy_v1

kamy_v1
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 20 august 2019 - 20:22

Buna mămici!! Eu am 17 săptămâni și suntem fericiți la dublu, o sa avem gemeni. Mai sunteți mămici însărcinate cu gemeni?



#800
Deeabia

Deeabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 21 august 2019 - 11:42

Buna mămici!! Eu am 17 săptămâni și suntem fericiți la dublu, o sa avem gemeni. Mai sunteți mămici însărcinate cu gemeni?
Wow super tare , felicitări si sarcina ușoară!! 



Etichetat si cu sarcina, gravida, ianuarie 2020

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -