Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mămici de Ianuarie 2020

sarcina gravida ianuarie 2020

812 raspunsuri la acest subiect

#731
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 29 iulie 2019 - 12:36

Buna! E cineva in grup care are probleme cu tiroida?



#732
Risa91

Risa91

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 29 iulie 2019 - 14:16


IR stanga 0.66 si IR dreapta 0.84

Mie nu mi a zis nimic de valorile mele 0.64-0.68. De aceea nici nu stiam de IR. Eu zic ca se compenseaza ca sa i fie bine bebelui. Sarcina usoara si multa sanatate!



#733
robe_mih

robe_mih
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 29 iulie 2019 - 14:29

Mulțumesc Risa91 si tie la fel.Multa sănătate tuturor si sarcini usoare. 



#734
Corina-mandarina

Corina-mandarina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 29 iulie 2019 - 15:43

Buna! E cineva in grup care are probleme cu tiroida?

 

Buna. Eu cand am fost prima data la ginecolog aveam la mine niste analize de dinainte de sarcina si i-a sarit in ochi medicului valoare TSH 3.53 si a spus ca trebuie urmarita sa nu creasca in timpul sarcinii ca este cam mare.  Peste cateva saptamani, cand am avut niste probleme cu o infectie urinara mi-am amintit de asta si de curiozitata am cerut la laborator sa-mi faca si o analiza la TSH pe langa urocultura pentru care mesesem. A iesit 4.17 M-am dus la endocrinolog. Ecografia la tiroida a iesit ok. Mi-a dat sa fac analize Anti TPO, calciu, magneziu (si inca vreo 2 elemente pe care nu le retin) si vit. D. Anti TPO, care era cea mai importanta, a iesit ok. Mi-a iesit doar  deficit de vit. D si mi-a dat sa iau Vigantol 2 picaturi/zi. Voi repeta analizele peste vreo 2 saptamani si apoi din nou in sem. III.  Doctorita zicea ca daca Anti TPO nu ar fi iesit bine ar fi trebuit sa iau ceva hormoni pt reglare pentru ca l-ar fi afectat pe bebe. Tu ce probleme ai ?



#735
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 29 iulie 2019 - 16:28

Buna. Eu cand am fost prima data la ginecolog aveam la mine niste analize de dinainte de sarcina si i-a sarit in ochi medicului valoare TSH 3.53 si a spus ca trebuie urmarita sa nu creasca in timpul sarcinii ca este cam mare. Peste cateva saptamani, cand am avut niste probleme cu o infectie urinara mi-am amintit de asta si de curiozitata am cerut la laborator sa-mi faca si o analiza la TSH pe langa urocultura pentru care mesesem. A iesit 4.17 M-am dus la endocrinolog. Ecografia la tiroida a iesit ok. Mi-a dat sa fac analize Anti TPO, calciu, magneziu (si inca vreo 2 elemente pe care nu le retin) si vit. D. Anti TPO, care era cea mai importanta, a iesit ok. Mi-a iesit doar deficit de vit. D si mi-a dat sa iau Vigantol 2 picaturi/zi. Voi repeta analizele peste vreo 2 saptamani si apoi din nou in sem. III. Doctorita zicea ca daca Anti TPO nu ar fi iesit bine ar fi trebuit sa iau ceva hormoni pt reglare pentru ca l-ar fi afectat pe bebe. Tu ce probleme ai ?

 

La 7s aveam Tsh - 4.39 si mi-a dat Euthyrox de 25.

La 12s aveam Tsh - 3.67, Antitiroglobulina 657 (limita 115) si AntiTpo 2.690 (limita 5.61 )



#736
anh

anh
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 30 iulie 2019 - 15:06

Buna! E cineva in grup care are probleme cu tiroida?

 

Buna!

 

Sunt noua pe grup, si insarcinata in sapt 16. Eu in saptamana 13 am aflat ca as avea hipotiroidism subclinic si mi s-a prescris Euthyrox 25mg si repetarea analizelor si la o luna.

Dupa o luna de tratament analizele nu s-au schimbat foarte mult. Luni merg din nou la control.

Sunt destul de speriata despre consecintele pe care acest lucru le poate avea asupra bebelusului [fri] . 

Tie ce sfaturi ti-a dat medicul?



#737
Mimi25

Mimi25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 31 iulie 2019 - 08:20

Buna! Sunt noua pe grup, si insarcinata in sapt 16. Eu in saptamana 13 am aflat ca as avea hipotiroidism subclinic si mi s-a prescris Euthyrox 25mg si repetarea analizelor si la o luna. Dupa o luna de tratament analizele nu s-au schimbat foarte mult. Luni merg din nou la control. Sunt destul de speriata despre consecintele pe care acest lucru le poate avea asupra bebelusului [fri] . Tie ce sfaturi ti-a dat medicul?

Bun venit! Eu cred ca v a fi bine până la sf! Sarcina usoara!



#738
Mimi25

Mimi25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 31 iulie 2019 - 08:20

Buna! Sunt noua pe grup, si insarcinata in sapt 16. Eu in saptamana 13 am aflat ca as avea hipotiroidism subclinic si mi s-a prescris Euthyrox 25mg si repetarea analizelor si la o luna. Dupa o luna de tratament analizele nu s-au schimbat foarte mult. Luni merg din nou la control. Sunt destul de speriata despre consecintele pe care acest lucru le poate avea asupra bebelusului [fri] . Tie ce sfaturi ti-a dat medicul?

Bun venit! Eu cred ca v a fi bine până la sf! Sarcina usoara!



#739
ANI3

ANI3
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 31 iulie 2019 - 09:31

Buna!Ma alatur si eu grupului.Am 38 de ani,2 baieti(15 si 2 ani) si o fetita(13 ani).

Bebe nr 4 se pare ca va fi fetita(14 sapt si 2 zile).

Dpn 27 ianuarie 2020.



#740
anh

anh
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 31 iulie 2019 - 09:58

Bun venit! Eu cred ca v a fi bine până la sf! Sarcina usoara!

Multumesc mult! Asa sper, sa fie bine...

Si eu va doresc tuturor sarcini usoare in continuare, fara emotii negative prea multe! [gravi]





Etichetat si cu sarcina, gravida, ianuarie 2020

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -