Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mămici de Ianuarie 2020

sarcina gravida ianuarie 2020

812 raspunsuri la acest subiect

#691
Deeabia

Deeabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 12 iulie 2019 - 19:49

Buna fetelor. Am aflat in sfirsit si eu rezultatele la dublu test. Am facut de 2 ori proba la sange. Prima cu doctora rosc de 1/54 risc sd down si a doua fara sa stie ea 1/105 risc acelasi lucru. Astfel la ambele rezultate sunt in risc mare (cut off e sub 1/250). Asta e.. dupa ce am asteptat o ora sa vina doctora, am plecat, ca nu mai puteam sa astept. M a sunat si a zis ca trebuie facuta amniocenteza, ca poate sa o faca ea dupa 16 sapt, dar e decizia mea. Ca nu platesc nimic, e cu bilet de trimitere de la medic de familie si ma interneaza o zi la giulesti. M am hotarit sa fac analiza asta. O sa ma vad cu ea la 16 sapt la giulesti si stabilim data. Va pup mamici! (((
Imi pare rau sa aud.. risc mare de ?? Eu zic sa nu te stresezi ca testele astea nu sunt sigure si ca cu siguranța totul e bine..

#692
Risa91

Risa91

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 12 iulie 2019 - 19:51

Risa dc te stresezi? Eu iau totul cum vine, orice ar fi e copilul meu ,oricum nu am ce schimba. O îmbrățișare [flo2]

Daca iese pozitiv la amnio, o sa decid sa nu l am. Nu pot chinui o fiita sa traiasca cu acest sindrom. Ma streseasa incertitudinea acestor teste (dublu, triplu). Sper din tot sufletul sa fie sanatos. Va imbratisez si mrc de sustinere


#693
Risa91

Risa91

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 12 iulie 2019 - 19:52

Imi pare rau sa aud.. risc mare de ?? Eu zic sa nu te stresezi ca testele astea nu sunt sigure si ca cu siguranța totul e bine..

Trisomie 21, e sindromul down



#694
Deeabia

Deeabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 12 iulie 2019 - 21:38

Trisomie 21, e sindromul down
Imi pare rau sa aud, Doamne ajuta sa fie totul bine

Editat de Deeabia, 12 iulie 2019 - 21:39 .


#695
alinaoltean

alinaoltean

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 12 iulie 2019 - 23:31

Buna fetelor, ma alatur si eu voua, ca tot vad ca se mai muta mamicile de februarie pe aici. EU am DPN 17.02.2020, desi cu uterul meu bicorn, poate o sa fiu chiar de ianuarie. [:)] Cum voi sunteti mai experimentate, as vrea sa va intreb unde ati facut dublu testul? Si daca a facut cineva dupa metoda Kryptor? Doctora mea mi-a recomandat Kryptor si nu gasesc peste tot.. si deja ma panichez ca nu stiu ce sa fac [fri]

Bine ai venit, sarcina ușoară! 



#696
alinaoltean

alinaoltean

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 12 iulie 2019 - 23:37


Daca iese pozitiv la amnio, o sa decid sa nu l am. Nu pot chinui o fiita sa traiasca cu acest sindrom. Ma streseasa incertitudinea acestor teste (dublu, triplu). Sper din tot sufletul sa fie sanatos. Va imbratisez si mrc de sustinere

Scumpa părerea mea este ca așa cum spuneam și zilele trecute dublul test /triplul test sunt teste de screening nu de diagnostic și sunt multe falsuri pozitive, stiu multe cazuri în care la amniocenteza a iesit testul ok desi dublul /triplul test au ieșit rau, curaj mami! Suntem alături de tine! Imbratisari!! 



#697
Risa91

Risa91

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 13 iulie 2019 - 10:27

Scumpa părerea mea este ca așa cum spuneam și zilele trecute dublul test /triplul test sunt teste de screening nu de diagnostic și sunt multe falsuri pozitive, stiu multe cazuri în care la amniocenteza a iesit testul ok desi dublul /triplul test au ieșit rau, curaj mami! Suntem alături de tine! Imbratisari!!

Multumesc mult. O sa iasa bine sunt sigura. Mai bine ca l fac decit sa traiesc cu incertitudine. Mi e frica putin ca e o manoperare care implica risc de pierdere a sarcinii. In rest sunt curajoasa [flo2]



#698
CrinaS2019

CrinaS2019

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 13 iulie 2019 - 12:14

Multumesc mult. O sa iasa bine sunt sigura. Mai bine ca l fac decit sa traiesc cu incertitudine. Mi e frica putin ca e o manoperare care implica risc de pierdere a sarcinii. In rest sunt curajoasa [flo2]

Va iesi bine, sigur! Te imbratisam si te incurajam! De curiozitate asa cu aceste teste, ce varsta ai?



#699
adoriana26

adoriana26

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 13 iulie 2019 - 12:18

Buna fetelor. Am aflat in sfirsit si eu rezultatele la dublu test. Am facut de 2 ori proba la sange. Prima cu doctora rosc de 1/54 risc sd down si a doua fara sa stie ea 1/105 risc acelasi lucru. Astfel la ambele rezultate sunt in risc mare (cut off e sub 1/250). Asta e.. dupa ce am asteptat o ora sa vina doctora, am plecat, ca nu mai puteam sa astept. M a sunat si a zis ca trebuie facuta amniocenteza, ca poate sa o faca ea dupa 16 sapt, dar e decizia mea. Ca nu platesc nimic, e cu bilet de trimitere de la medic de familie si ma interneaza o zi la giulesti. M am hotarit sa fac analiza asta. O sa ma vad cu ea la 16 sapt la giulesti si stabilim data. Va pup mamici! (((

 

Buna, dar morfologia ai făcut o? Din cate stiu s ar vedea si acolo daca sunt probleme. Te îmbrățișez si iti tin pumnii sa fie bine!!!



#700
Risa91

Risa91

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 13 iulie 2019 - 19:57

Va iesi bine, sigur! Te imbratisam si te incurajam! De curiozitate asa cu aceste teste, ce varsta ai?

30 ani





Etichetat si cu sarcina, gravida, ianuarie 2020

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -