Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mămici de Ianuarie 2020

sarcina gravida ianuarie 2020

812 raspunsuri la acest subiect

#541
Risa91

Risa91

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 26 iunie 2019 - 10:57

Sarcina usoara in continuare Risa, fi pozitivă!

Multumesc mult! La fel pentru toata lumea


#542
Ani09

Ani09

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 26 iunie 2019 - 11:32

Corina, eu am luat Augumentin pentru infectie urinara. Aveam 7 saptamani si ceva. Azi am facut 9:) mi s-a spus de catre 3 medici ca e mai sigur sa iei antibiotice (permise in sarcina) decat sa stai cu infectia. Am amanat cat am putut pana au inceput sa ma doara si rinichii si m-au pus urgent pe antibiotic. Am repetat azi urocultura, sper sa fi scapat de lighioana desi am un feeling ca inca e acolo. 

 

Duran, am vazut ca ai intrebat la un moment dat, dar nu am apucat sa mai raspund. Nu am avut sangerari deloc din fericire dar am inceput sa am niste stari de rau, care cred ca sunt mai degraba de la stomac. As vrea sa fac o endoscopie, pentru ca am si Helicobacter Pylori si nu as vrea sa o dau in altele.

 

Am programare la eco azi, sper sa fie bine:)



#543
Corina-mandarina

Corina-mandarina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 26 iunie 2019 - 12:56

Asa am inteles si eu ca daca nu e tratata ajunge la rinichi si poate afecta bebele. Ai luat si Urinal pe langa antibiotic? 



#544
alinaoltean

alinaoltean

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 26 iunie 2019 - 14:57

Succes !! Si multă sănătate !!

Mulțumesc, asemenea!

Ieri pana la urma am făcut doar o simplă ecografie iar azi am fost sa fac testul Nifty, rezultatul in 2 săptămâni la fel ca si la dublu test, abia aștept sa vad ce va fi bebe

Bun venit noilor mamici, sarcina ușoară! 

Zi frumoasa mămici! 



#545
Mimi25

Mimi25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 26 iunie 2019 - 14:59

Si eu am avut in martie infecție urinara care a ajuns la rinichii si mia fost ffff rau ...deci trebuie tratată fara discuți ca ajungi la febra sau alte complicatii .



#546
Corina-mandarina

Corina-mandarina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 26 iunie 2019 - 15:35

Da, iau pastilele in continuare cum mi-a zis medicul. Sunt doar putin ingrijorata. Sper ca bebe e bine. Abia astept sa-l vad sambata la control. Si de data asta mergem cu tati (abia astept sa vad reactia lui cand ii aude inimioara) [:D] 

 

Desi ma apropii de sfarsitul primului trimestru, azi ma cam chinuie greturile si chiar voma (de 2 ori). Pana azi am mai vomitat o singura data, acum vreo saptamana.  Si mi-e sooomn... 



#547
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 27 iunie 2019 - 10:02

Buna fetelor! Eu sunt o viitoare mămica de Decembrie dar bineînțeles ca citesc si mesajele voastre cu drag. Eu am pierdut 2 sarcini una in 2017 si cealaltă in 2018 , acum sunt însărcinată in 16 săptămîni si totul merge bine.am tot citit ca unele dintre voi vreți sa mergeți in concediu si eu am fost cu avionul la turci am zburat 2 ore doar ca la recomandarea hematologului am făcut clexane de 0,4 la 12 ore. Si eu am risc scăzut de trombofilie dar iau in fiecare zi Aspenter si injecție clexane . Deci nu cred ca o sa aveți probleme cu zborul eu nu am avut probleme dar grija la apa , eu nu am intrat in apa decât cu picioarele si in mare si in piscina, la soare am stat de la 8-10 dimineața si dupa ora 17, m-am ales cu o alergie pe piept si brațe si va recomand sa va luați la voi advantan milk dar inainte de asta sa întrebați docotrul , eu l-am întrebat daca am voie sa il folosesc si a zis ca da. Referitor la dublu test  F.M.F. eu l-am făcut analiza de sânge la 9 saptamâni si eco la 12 saptamâni si a ieșit bine. Apropo o sa va spună si sexul copilului mie mi-a zis ca o sa am o fetița 90%. Acum poate depinde de doctor. 

Va doresc la toate sarcini ușoare! Sa ne ajute D-zeu sa le ducem la capăt cu bine. 

Duran cum esti? Eu zic sa iti iei concediu medical si sa stai liniștita eu pana acum la 16 saptamâni am tot stat acasa liniștita fara sa fac efort .



#548
Risa91

Risa91

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 27 iunie 2019 - 11:21

Monaaa, felicitari si sarcina usoara. Eu am astazi 12 sapt. Miine fac morfologia de sem 1 si dublu test. Vroiam sa stiu cit timp dureaza sa masoare la ecografie si sa ia singe? Am un pic de emotii. Mi as dori sa aflu si eu sexul copilului) nu stiam ca se poate afla la 12 sapt. Am tot citit ca intre 18-20 sapt. Va imbratisez cu drag


#549
Risa91

Risa91

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 27 iunie 2019 - 12:10

Da, iau pastilele in continuare cum mi-a zis medicul. Sunt doar putin ingrijorata. Sper ca bebe e bine. Abia astept sa-l vad sambata la control. Si de data asta mergem cu tati (abia astept sa vad reactia lui cand ii aude inimioara) [:D] Desi ma apropii de sfarsitul primului trimestru, azi ma cam chinuie greturile si chiar voma (de 2 ori). Pana azi am mai vomitat o singura data, acum vreo saptamana. Si mi-e sooomn...

 

Sarcina usoara, Corina! Te nteleg perfect la capitolul somn. As dormi in continuu


#550
Risa91

Risa91

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 27 iunie 2019 - 12:45

Sarcina ușoară !! Si eu tot in 11 sapt si 2 zile, dupa menstruație , la ECO arata mai mare cu 4 zile parca

La mine la 7 sapt arata mai mic cu 5 zile, dar la 10 sapt a recuperat si arata la termen. Azi am 12 sapt si miine fac morfo si dublu test) sanatate la toata lumea!





Etichetat si cu sarcina, gravida, ianuarie 2020

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -