Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mămici de Ianuarie 2020

sarcina gravida ianuarie 2020

812 raspunsuri la acest subiect

#471
Deeabia

Deeabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 20 iunie 2019 - 20:26

Am citit foarte mult pe net. 60% din sarcini sunt duse la capat. Din ce am citit la un moment dat copilul poate sa nu mai aiba loc si l nasti f prematur. Doctorul a zis ca de ce sa nu fiu printre cei 60% care reusesc, sa nu mai citesc, etc. Pana la urma acum ce sa fac, n am ce sa fac, decat sa astept. E la noroc.
Succes, fii pozitivă si multă sănătate !! 

#472
Deeabia

Deeabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 20 iunie 2019 - 20:27

Si cine ne dă accept pe fb ? Ca până acum nu mi-a dat nimeni. Duran si ce zice dr ? Afectează cu cv sarcina?
Sunt câțiva membrii care dau accept nu stiu.. Administratoarea poate.. durează cateva ore.. 

#473
Duran

Duran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 20 iunie 2019 - 20:47

Apropo mi a zis ca dublu testul este inutil ca se bazeaza pe statistica si sa nu l fac.Ca imi recomanda Panorama pe baza ADN ului si ca eroarea poate fi de doar 1%. Ce pareri aveti?



#474
Mimi25

Mimi25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 20 iunie 2019 - 20:59

Apropo mi a zis ca dublu testul este inutil ca se bazeaza pe statistica si sa nu l fac.Ca imi recomanda Panorama pe baza ADN ului si ca eroarea poate fi de doar 1%. Ce pareri aveti?

Eu zic pass la astfel de teste.

Eu zic sa gândești pozitiv! Dc sa nu fi tu mai norocoasă  [flo2]



#475
Deeabia

Deeabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 20 iunie 2019 - 22:17

Eu zic pass la astfel de teste. Eu zic sa gândești pozitiv! Dc sa nu fi tu mai norocoasă [flo2]
imi place cum gândești!! Deși is prog Pt dublu test mi se pare asa un stres aiurea..Nu se trimite tot ce scriu .,

Editat de Deeabia, 20 iunie 2019 - 22:17 .


#476
Ani09

Ani09

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 10:26

Si eu am dat add la pagina de fb dar inca nu mi s-a dat accept.

 

Duran, pare ca suntem in aceeasi barca. Am fost si eu aseara la eco, la acelasi dr care imi zisese data trecuta ca am uter bicorn (nu stiu de ce m-am dus iar) si din nou, m-a asigurat si reasigurat ca e asa, mi-a aratat la eco si mi-a zis ca nu imi ramane decat sa stau linistita si sa ma rog. Si a mai mentionat ca si daca se naste cu 2.5kg tot e ok (adica prematur)... mi-a lasat un gust amar discutia.

Eu am mai cerut oricum sapt trecuta 2 pareri la medici buni (zic eu) si ei mi-au zis ca nu e bicorn, ci arcuat si ar trebui sa fie ok .Chiar nu stiu ce sa mai cred, am fost destul de panicata dar acum mi-am dat seama ca efectiv nu am ce sa fac si sper ca va fi bine. Bebe e bine deocamdata, are 162 de batai:)

 

Legat de dublu test, eu o sa il fac, am deja programare. Ma intereseaza in special morfologia ca pana la urma Panorama testeaza defectele de cromozomi dar nu si posibile malformatii la organe. Oricum planuiesc sa fac si Panorama:D macar sa ajungem acolo.



#477
Duran

Duran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 10:56

O sa ma programez si eu la dublu test. Dar nu stiu cum. Am inteles ca sunt 2 metode. Cum niciun medic nu mi a zis ce metoda sa aleg o sa aleg eu. Sa fac intai sangele si apoi ecografia? la cate sapt sa ma programez la fiecare? multumesc Eu mai ma duc si sapt viitoare la alt medic. 



#478
Deeabia

Deeabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 11:02

O sa ma programez si eu la dublu test. Dar nu stiu cum. Am inteles ca sunt 2 metode. Cum niciun medic nu mi a zis ce metoda sa aleg o sa aleg eu. Sa fac intai sangele si apoi ecografia? la cate sapt sa ma programez la fiecare? multumesc Eu mai ma duc si sapt viitoare la alt medic.
Trebuie sa suni la ce clinica vrei tu si te programează ei.. ar fii Bn sa suni din timp, pe mn m au programat pe 1 Iulie Pt dublu test si pe 8 Iulie la morfologie ..

#479
alinaoltean

alinaoltean

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 11:10

Apropo mi a zis ca dublu testul este inutil ca se bazeaza pe statistica si sa nu l fac.Ca imi recomanda Panorama pe baza ADN ului si ca eroarea poate fi de doar 1%. Ce pareri aveti?

La fel mi s-a sugerat si mie un test de sange Nifty, care e foarte complex... Am zis ca il voi face dar mi-e cam groaza...

Apropo nici mie nu mi-a mers site-ul... Incerc sa ma înscriu si eu pe fb, pov acolo? 



#480
adoriana26

adoriana26

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 11:12

Mie mi a zis ca imi recomanda dublu test, dar triplu nu...cred ca depinde de fiecare dr in parte...





Etichetat si cu sarcina, gravida, ianuarie 2020

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -