Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mămici de Ianuarie 2020

sarcina gravida ianuarie 2020

812 raspunsuri la acest subiect

#411
Andreea_S9

Andreea_S9

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 18 iunie 2019 - 14:43

Bună dimineața,  am 11sap si 2 zile .

Eu o sa fac maine analizele la sânge...si cam atat . Nu mai fac dublu test, nici in prima sarcina nu l-am facut. In prima sarcina am facut doar ecografii normale ,dar le făceam lunar.

Intrebarea mea pt mine este : si daca descoperi cv ?! Ce faci? 

Ei nu as face nimik ,as merge până la capăt  [flo2] .

Azi imi permit sa mai lenevesc in pat ,după cu greu o sa ma ridic sa plec la munca .

Hei, Mimi25, si eu tot maine fac analizele. Am  10 sapt si 4 zile. :)



#412
Andreea_S9

Andreea_S9

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 18 iunie 2019 - 14:55

Mamici,

Eu am 10s4z, pare-se ca am slabit 1 kg din cele aprox. 2,5 luate de la inceputul sarcinii. Nu stiu cum s-a intamplat, mananc non-stop si de toate.
In continuare am aceleasi simptome (urinare frecventa, foame, foame si iar foame), mi-e mai putin somn decat la inceput si greturi aproape inexistente.
Azi-dimineata mi-a fost putin rau, in sensul ca am vomat ceva foarte acid si amar, dar sper ca nu se va mai repeta, a usturat putin :(.
Eh, atata timp cat nu am sangerari, cred ca e totul ok, desi uneori sunt paranoica, ma gandesc daca intr-adevar sunt atat de norocoasa, incat sa am o sarcina pe care aproape nici nu o simt.


 



#413
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 18 iunie 2019 - 14:59

Multumesc, o prietena a dat 1900 lei.. De ce m ai iei Aspenter daca nu ai trombofilie?

 

Sincer, nu stiu..mi-a iesit ceva, dar am fost la 2 hematologi si ambii au zis ca nu trebuie sa iau Aspenter ca mutatiile care mi-au iesit mie nu afecteaza sarcina, in schimb, 2 ginecologi mi-au zis sa iau in primul trimestru.

Ma duc in seara asta la control...si intreb...daca nu uit...ca am mai multe sa intreb.. :)



#414
Duran

Duran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 18 iunie 2019 - 16:27

Eu le am facut la Medlife pe bucati. Ca ba mi a dat sa fac o analiza, apoi 2 si tot asa m a plimbat. In 2017. nu stiu cat a fost costul total, dar gasesti pe net preturile afisate.



#415
Deeabia

Deeabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 18 iunie 2019 - 16:31

Sincer, nu stiu..mi-a iesit ceva, dar am fost la 2 hematologi si ambii au zis ca nu trebuie sa iau Aspenter ca mutatiile care mi-au iesit mie nu afecteaza sarcina, in schimb, 2 ginecologi mi-au zis sa iau in primul trimestru. Ma duc in seara asta la control...si intreb...daca nu uit...ca am mai multe sa intreb.. :)
Succes!!

#416
Deeabia

Deeabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 18 iunie 2019 - 16:32

Tot la Genetic Center le-am făcut si eu in 2013 si cam 800 ron au fost atunci [:)]
Mulțumesc de răspuns! 

#417
Maryalyly

Maryalyly

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 18 iunie 2019 - 16:34

Bună fetelor? Am o întrebare, eu tocmai sunt la eliminare naturala a sarcinii după ce mi s a oprit din evoluție embrionul! Știu ca trebuie sa aștept minim 3 luni pana la refacerea uterului și având în vedere ca am pierdut doua sarcini una după alta, întrebarea mea este pot face analizele de trombofilie în perioada asta de 3 luni sau trebuie sa le fac după 3 luni sa nu mai rămână urmă de hormoni de sarcina! Voi cum ați procedat? 



#418
Duran

Duran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 18 iunie 2019 - 16:46

Cred ca mai bine mai astepti, stiu ca proteina S se modifica in sarcina. (eu le am facut acum 2 ani analizele cand nu eram insarcinata)



#419
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 18 iunie 2019 - 16:47

Bună fetelor? Am o întrebare, eu tocmai sunt la eliminare naturala a sarcinii după ce mi s a oprit din evoluție embrionul! Știu ca trebuie sa aștept minim 3 luni pana la refacerea uterului și având în vedere ca am pierdut doua sarcini una după alta, întrebarea mea este pot face analizele de trombofilie în perioada asta de 3 luni sau trebuie sa le fac după 3 luni sa nu mai rămână urmă de hormoni de sarcina! Voi cum ați procedat?

 

Cred ca le poti face oricand, sunt genetice, iti ies rezultatele ok indiferent daca esti gravida sau nu, nu sunt influentate. Eu le-am facut dupa prima menstruatie de la chiuretaj.



#420
Deeabia

Deeabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 18 iunie 2019 - 16:49

Cred ca mai bine mai astepti, stiu ca proteina S se modifica in sarcina. (eu le am facut acum 2 ani analizele cand nu eram insarcinata)
70% nu cred ca am ceva, dar Pt ca am avut un avort spontan in Noiembrie 2018 medicul mi a rec Aspenter in caz de trombofilie..Pt toată sarcina, nu as lua o pastila inutil... si acum alta prostie, am sângerări nazale, si datorită aspenterului imi curge mult..



Etichetat si cu sarcina, gravida, ianuarie 2020

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -