Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mămici de Ianuarie 2020

sarcina gravida ianuarie 2020

812 raspunsuri la acest subiect

#551
Maryalyly

Maryalyly

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 27 iunie 2019 - 13:08

Buna fetelor! Eu sunt o viitoare mămica de Decembrie dar bineînțeles ca citesc si mesajele voastre cu drag. Eu am pierdut 2 sarcini una in 2017 si cealaltă in 2018 , acum sunt însărcinată in 16 săptămîni si totul merge bine.am tot citit ca unele dintre voi vreți sa mergeți in concediu si eu am fost cu avionul la turci am zburat 2 ore doar ca la recomandarea hematologului am făcut clexane de 0,4 la 12 ore. Si eu am risc scăzut de trombofilie dar iau in fiecare zi Aspenter si injecție clexane . Deci nu cred ca o sa aveți probleme cu zborul eu nu am avut probleme dar grija la apa , eu nu am intrat in apa decât cu picioarele si in mare si in piscina, la soare am stat de la 8-10 dimineața si dupa ora 17, m-am ales cu o alergie pe piept si brațe si va recomand sa va luați la voi advantan milk dar inainte de asta sa întrebați docotrul , eu l-am întrebat daca am voie sa il folosesc si a zis ca da. Referitor la dublu test F.M.F. eu l-am făcut analiza de sânge la 9 saptamâni si eco la 12 saptamâni si a ieșit bine. Apropo o sa va spună si sexul copilului mie mi-a zis ca o sa am o fetița 90%. Acum poate depinde de doctor. Va doresc la toate sarcini ușoare! Sa ne ajute D-zeu sa le ducem la capăt cu bine. Duran cum esti? Eu zic sa iti iei concediu medical si sa stai liniștita eu pana acum la 16 saptamâni am tot stat acasa liniștita fara sa fac efort .

Bună! Am o întrebare! Cand ai aflat de trombofilie? După ce ai pierdut cele doua sarcini? 



#552
Corina-mandarina

Corina-mandarina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 27 iunie 2019 - 17:40

Multumesc, Risa. Eu am morfologia si dublu test poimaine. Abia astept sa-i aud iar inimiora.  [il]



#553
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 28 iunie 2019 - 09:53

Buna, fetelor. Sunt in 11 saptamani si cam pe 13 iunie am luat o viroza/raceala.Am incercat sa scap doar cu ceaiuri cu lamaie,dar nu s-a lasat. Duminica am luat o zi Oscillococcinum , Stodal pt tuse si Thymotabs pentru gat la sfatul farmacistului. Luni am ajuns la medicul de familie si a zis sa nu mai iau Oscillococcinum. Dupa cateva zile aproape ca am scapat de tot de raceala...Dar, pe 23 iunie (banuiesc ca in legatura cu imunitatea scazuta) am facut o infectie urinara. Luni am vorbit cu ginecologul si a spus sa iau Zinnat si no spa. (am dat si proba de urina la analize, dar dureaza 3 zile pana vine rezultatul la urocultura. Deocamdata a venit sumarul de urina si sunt prezente leucocite nitriti si sange,ceea ce este semn de infectie urinara). Mai este cineva care are infectie urinara si ia antibiotice? Le iau cu inima stransa...dar am inteles ca trebuie sa le iau vreo 7 zile,chiar daca ma simt mai bine. Sambata ajung si la ginecolog pentru dublu test si vom discuta mai multe si despre acest subiect.

 

Hey! Si mie mi-a iesit ceva aiurea la analiza de urina si mi-a dat ovule vaginale Polygynax 10 zile. Eu sunt in vacanta si mi-a zis daca fac febra cu frisoane, sa iau Zinnat 7 zile, 1/12h. Multumesc lui Dumnezeu, imi iau temperatura mereu si nu sare peste 37. In schimb ma simt foarte slabita, ma doare capu si am o stare de rau per total. Nu am stat la plaja deloc, doar plimbari seara si dimineata, la pranz dorm, noaptea dorm...nush ce ma epuizeaza asa rau :(



#554
Corina-mandarina

Corina-mandarina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 28 iunie 2019 - 10:03

Hey! Si mie mi-a iesit ceva aiurea la analiza de urina si mi-a dat ovule vaginale Polygynax 10 zile. Eu sunt in vacanta si mi-a zis daca fac febra cu frisoane, sa iau Zinnat 7 zile, 1/12h. Multumesc lui Dumnezeu, imi iau temperatura mereu si nu sare peste 37. In schimb ma simt foarte slabita, ma doare capu si am o stare de rau per total. Nu am stat la plaja deloc, doar plimbari seara si dimineata, la pranz dorm, noaptea dorm...nush ce ma epuizeaza asa rau :(

Si eu sunt epuizata. Cred ca multe dintre noi suntem. Ieri dupa serviciu nu aveam putere nici sa spal vasele. In plus, eu nu am prea avut treaba cu voma in primele saptamani, dar saptamana asta, desi ma apropii de sfarsitul primului trimestru am vomitat de doua ori.   Urmeaza sa merg si eu in vacanta la mare peste o saptamana. O sa am grija sa  stau mai mult pe la umbra si cred ca o sa bag in apa doar picioarele...   



#555
Andreea_S9

Andreea_S9

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 28 iunie 2019 - 10:36

Buna fetelor! Eu sunt o viitoare mămica de Decembrie dar bineînțeles ca citesc si mesajele voastre cu drag. Eu am pierdut 2 sarcini una in 2017 si cealaltă in 2018 , acum sunt însărcinată in 16 săptămîni si totul merge bine.am tot citit ca unele dintre voi vreți sa mergeți in concediu si eu am fost cu avionul la turci am zburat 2 ore doar ca la recomandarea hematologului am făcut clexane de 0,4 la 12 ore. Si eu am risc scăzut de trombofilie dar iau in fiecare zi Aspenter si injecție clexane . Deci nu cred ca o sa aveți probleme cu zborul eu nu am avut probleme dar grija la apa , eu nu am intrat in apa decât cu picioarele si in mare si in piscina, la soare am stat de la 8-10 dimineața si dupa ora 17, m-am ales cu o alergie pe piept si brațe si va recomand sa va luați la voi advantan milk dar inainte de asta sa întrebați docotrul , eu l-am întrebat daca am voie sa il folosesc si a zis ca da. Referitor la dublu test  F.M.F. eu l-am făcut analiza de sânge la 9 saptamâni si eco la 12 saptamâni si a ieșit bine. Apropo o sa va spună si sexul copilului mie mi-a zis ca o sa am o fetița 90%. Acum poate depinde de doctor. 

Va doresc la toate sarcini ușoare! Sa ne ajute D-zeu sa le ducem la capăt cu bine. 

Duran cum esti? Eu zic sa iti iei concediu medical si sa stai liniștita eu pana acum la 16 saptamâni am tot stat acasa liniștita fara sa fac efort .

Buna, Mona!
Esti binevenita, abia ne spui lucruri care urmeaza sa le facem si noi... si ne sunt utile.
Yey, luni am si eu eco (la 12 sapt si 3 zile), analizele le-am facut la 10 saptamani si 5 zile.
Am toata increderea ca o sa fie bine si abia astept sa imi spuna ce o sa fie. Nu de alta, dar toti din jur imi spun ca o sa fie baiat si m-am cam setat pe gandul asta. Vreau sa vad daca au avut dreptate. :))



#556
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 28 iunie 2019 - 11:19

Risa ecografia durează cam jumate de ora si sânge nu durează mult. Eu analizele le-am făcut la Regina Maria si ecografia la Genesis.la mine atat a durat cam 30 de minute docotrul măsura asistenta tasta la calculator dupa ce a măsurat bebele cand a băgat toate datele despre bebe si despre mine daca sunt fumătoare , daca am avut avorturi , etc apoi introduce si datele de la analizele de sânge si in funcție de asta face un calcul de unde reiese daca are risc de sindromul down. Nu trebuie sa iti faci griji ca o sa fie bine .nici eu nu ma așteptam sa imi spună sexul copilului dar docotrul m-a întrebat ce cred ca e ....si am zis ca simt ca e fetița si apoi a zis bine mai vedem , abia atunci l-am întrebat daca vede ce e si a zis ca dupa părerea lui 90% e fetița .acum vedem in 8 Iulie am programare si atunci se vede sigur. Va doresc sarcini ușoare in continuare 



#557
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 28 iunie 2019 - 11:23

Buna Andreea a si eu am pățit tot asa toți imi spuneau ca e băiat pana si la servici am doua colege care mi-a pus sarea in cap si eșarfa pe masa si am tras se colțul eșarfei care dupa cate mi-au zis semnifica ca e băiat , si dupa ce am fost la doctor le-am zis ca e fetița. S-au cam înșelat , acum vedem poate si docotrul se poate înșela.abia astept sa merg la control. O sa va anunț ce analize mai fac sau ce imi mai spune docotrul . 

Risa , andreea de unde sunteti? 



#558
Risa91

Risa91

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 28 iunie 2019 - 12:09

Multumesc Monaaa! Eu astept citeva ore pina sa plec la medic. Ma ajuta discutiile pe forum) stiu ca va fi totul bine, dar sunt emotiile alea (nu mi plac doctorii si nici analizele))) dar trebuie facute! Si mi doresc sa aflu sexul si eu. Va tin la curent mai pe seara. Pupici)



#559
Deeabia

Deeabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 28 iunie 2019 - 15:34

Buna, Mona! Esti binevenita, abia ne spui lucruri care urmeaza sa le facem si noi... si ne sunt utile. Yey, luni am si eu eco (la 12 sapt si 3 zile), analizele le-am facut la 10 saptamani si 5 zile. Am toata increderea ca o sa fie bine si abia astept sa imi spuna ce o sa fie. Nu de alta, dar toti din jur imi spun ca o sa fie baiat si m-am cam setat pe gandul asta. Vreau sa vad daca au avut dreptate. :))
Si eu tot luni!! Debia aștept ❤️ Poate avem norocul sa ne zică ce e.. sunt foarte curioasa... dar întâi ma rog sa fie totul bine!! 

#560
Andreea_S9

Andreea_S9

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 28 iunie 2019 - 15:40

Buna Andreea a si eu am pățit tot asa toți imi spuneau ca e băiat pana si la servici am doua colege care mi-a pus sarea in cap si eșarfa pe masa si am tras se colțul eșarfei care dupa cate mi-au zis semnifica ca e băiat , si dupa ce am fost la doctor le-am zis ca e fetița. S-au cam înșelat , acum vedem poate si docotrul se poate înșela.abia astept sa merg la control. O sa va anunț ce analize mai fac sau ce imi mai spune docotrul . 

Risa , andreea de unde sunteti? 

Da, pana nu nastem, nu suntem 100% sigure :)).
Bucuresti. Tu?





Etichetat si cu sarcina, gravida, ianuarie 2020

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -