Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mămici de Ianuarie 2020

sarcina gravida ianuarie 2020

812 raspunsuri la acest subiect

#531
Deeabia

Deeabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 25 iunie 2019 - 17:43

Din păcate eu am pierdut 2 sarcini înainte, tensiune mare, pb cu tiroida, circulația sângelui la picioare, puls mare, peste 110..., pb cu spatele sunt cam principalele probleme ale mele, pe langa trombofilie.... Pentru asta am primit concediu de risc maternal, sper sa se termine cu bine si sa apuc sa imi vad puiuțul nr 2 in brate si scumpetea de fetita lângă mine Mâine voi avea implinite 12 săptămâni, azi merg la dublu test , sa imi țineți pumnii :) Zi frumoasa mămici frumoase! [flo2]
Succes !! Si multă sănătate !! 

#532
Deeabia

Deeabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 25 iunie 2019 - 17:45

Fetelor eu m am internat azi. Am avut sangerari la serviciu de m am umplut de sange. Insa el pare ok, are puls in continuare. Este din cauza uterului bicorn cred. Mi au luat sange pentru analize si mi au pus o perfuzurie cu o clorura cu nospa. Stiam ca uterul asta e cu probleme, insa nu ma asteptam asa repede. De la serviciu toata lumea intreaba cum sunt si ma banuiesc de pierdere de sarcina. Trebuie sa anunt ca inca sunt insarcinata. Desi eu vroiam la 3 luni sa anunt, nu la 7 saptamani.
Multă sănătate!!! Bebe e un puternic si un luptător cu siguranța totul va fii bine

#533
Duran

Duran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 25 iunie 2019 - 18:03

Buna. Nu ma doare nimic. Stiu ca aceste utere se contracta foarte repede si produc sangerari si nasteri extrem de premature. Nu mi s a mai spus nimic altceva, decat ca totul e bine. Sunt constienta ca se poate intampla orice, dar sper ca va fi bine. Din ce am citit pe net acest tip de uter necesita stat la pat mult. 



#534
Risa91

Risa91

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 25 iunie 2019 - 19:18

Buna fetelor) ce mai faceti? Nu am scris pina acum. Sunt insarcinta in 11 sapt. E prima sarcina. La control la ginecolog am fost si inainte de conceptie. A zis ca totul e ok. Dupa ce am ramas insarcinata la 4 sapt a vazut ca am uter bicorn. Am facut b HCG in dinamica. S a triplat la 3 zile, ceea ce e super bine. La 6 sapt la eco s au auzit bataile inimii - 140 b/min. La 10 sapt 163 b/min si 3.8 cm . Analizele la profilul TOCH si clamydia/micoplasma si ureaplazma in regula. Astept vineri sa fac morfologia si dublu test (voi avea 12 sapt si 1 zi). Pina acum fara greturi, vome, doar sinii sunt mariti si sensibili. Iau utrogestan 1/seara de la 4 sapt si mi a zis sa continui pina la 14 sapt si acifol 1/zi. Totul va fi bine


#535
Ralu 24

Ralu 24
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 25 iunie 2019 - 19:21

Buna, eu cu stări de rău în continuare, mă omoară căldură de la servici. Mai am săptămâna aceasta și pe urmă intru in concediu cu risc. Am dat add la grupul de pe facebook dar inca nu mi-a acceptat nimeni. Oare de ce?

 

 



#536
alinaoltean

alinaoltean

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 25 iunie 2019 - 19:26

Buna. Nu ma doare nimic. Stiu ca aceste utere se contracta foarte repede si produc sangerari si nasteri extrem de premature. Nu mi s a mai spus nimic altceva, decat ca totul e bine. Sunt constienta ca se poate intampla orice, dar sper ca va fi bine. Din ce am citit pe net acest tip de uter necesita stat la pat mult.

Suntem alături de tine, sa ai grija de tine, fii puternica mami! Imbratisari! 



#537
Mimi25

Mimi25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 25 iunie 2019 - 20:39

Duran sunt cu gândul la tine! O sa fie bine ! Gândire pozitivă!!! [:)]  [flo2]



#538
Deeabia

Deeabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 26 iunie 2019 - 08:16

Buna fetelor) ce mai faceti? Nu am scris pina acum. Sunt insarcinta in 11 sapt. E prima sarcina. La control la ginecolog am fost si inainte de conceptie. A zis ca totul e ok. Dupa ce am ramas insarcinata la 4 sapt a vazut ca am uter bicorn. Am facut b HCG in dinamica. S a triplat la 3 zile, ceea ce e super bine. La 6 sapt la eco s au auzit bataile inimii - 140 b/min. La 10 sapt 163 b/min si 3.8 cm . Analizele la profilul TOCH si clamydia/micoplasma si ureaplazma in regula. Astept vineri sa fac morfologia si dublu test (voi avea 12 sapt si 1 zi). Pina acum fara greturi, vome, doar sinii sunt mariti si sensibili. Iau utrogestan 1/seara de la 4 sapt si mi a zis sa continui pina la 14 sapt si acifol 1/zi. Totul va fi bine
Sarcina ușoară !! Si eu tot in 11 sapt si 2 zile, dupa menstruație , la ECO arata mai mare cu 4 zile parca

Editat de Deeabia, 26 iunie 2019 - 08:17 .


#539
Corina-mandarina

Corina-mandarina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 26 iunie 2019 - 09:05

Buna, fetelor.  Sunt in 11 saptamani si cam pe 13 iunie am luat o viroza/raceala.Am incercat sa scap doar cu ceaiuri cu lamaie,dar nu s-a lasat. Duminica am  luat o zi Oscillococcinum , Stodal pt tuse si Thymotabs pentru gat la sfatul farmacistului. Luni am ajuns la medicul de familie si a zis sa nu mai iau Oscillococcinum. Dupa cateva zile aproape ca am scapat de tot de raceala...Dar, pe 23 iunie (banuiesc ca in legatura cu imunitatea scazuta) am facut o infectie urinara. Luni am vorbit cu ginecologul si a spus sa iau Zinnat si no spa. (am dat si proba de urina la analize, dar dureaza 3 zile pana vine rezultatul la urocultura. Deocamdata a venit sumarul de urina si  sunt prezente leucocite nitriti si sange,ceea ce este semn de infectie urinara). Mai este cineva care are infectie urinara si ia antibiotice? Le iau cu inima stransa...dar am inteles ca trebuie sa le iau vreo 7 zile,chiar daca ma simt mai bine. Sambata ajung si la ginecolog pentru dublu test si vom discuta mai multe si despre acest subiect. 



#540
Mimi25

Mimi25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 26 iunie 2019 - 10:07

Sarcina usoara in continuare Risa, fi pozitivă! 





Etichetat si cu sarcina, gravida, ianuarie 2020

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -