Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mămici de Ianuarie 2020

sarcina gravida ianuarie 2020

812 raspunsuri la acest subiect

#521
Mimi25

Mimi25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 22:06

Sanatate Mica , trebuie sa te hideatezi bine înainte de zbor si in timpul zborului 



#522
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 22:32

Sper sa iti revii curând !! Când ai de gand sa zbori? Nu tie teama?

 

Miercuri plec si stam o saptamana :))



#523
Duran

Duran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 25 iunie 2019 - 06:53

Sa ai grija la soare si sa incerci sa nu cari bagaje. Vezi cat te plimbi pe acolo sa nu te obosesti prea tare. Sa nu ti uiti pastilele. Eu vara asta renunt la plecari, doar prin tara si nu prea departe. 



#524
alinaoltean

alinaoltean

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 25 iunie 2019 - 12:32

Alina in cate saptamani esti insarcinata? de ce ai concediu de risc maternal?
Din păcate eu am pierdut 2 sarcini înainte, tensiune mare, pb cu tiroida, circulația sângelui la picioare, puls mare, peste 110..., pb cu spatele sunt cam principalele probleme ale mele, pe langa trombofilie.... Pentru asta am primit concediu de risc maternal, sper sa se termine cu bine si sa apuc sa imi vad puiuțul nr 2 in brate si scumpetea de fetita lângă mine

Mâine voi avea implinite 12 săptămâni, azi merg la dublu test , sa imi țineți pumnii :) 

Zi frumoasa mămici frumoase! [flo2]


Editat de alinaoltean, 25 iunie 2019 - 12:35 .


#525
anni20

anni20
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 25 iunie 2019 - 12:38

Duran, multumesc de intrebare. Deocamdata bebe e bine, creste, ii bate inimioara cu 162 batai pe minut. 

Nu am avut deloc sangerari dar am avut alte batai de cap, cu o infectie urinara urata si acum cred ca mi-a revenit o gastrita mai veche. Stiu ca am si helicobacter si mi-e teama sa nu o dau in altele. Cred ca o sa imi fac o endoscopie in zilele urmatoare. Simt ca o dau din una in alta :( din acest motiv ma bate si pe mine gandul sa imi iau co de risc... nu chiar acum ca inca nu am anuntat la birou dar dupa 14-16 sapt, daca tot asa sensibila sunt, sigur imi bag. 



#526
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 25 iunie 2019 - 13:52

Din păcate eu am pierdut 2 sarcini înainte, tensiune mare, pb cu tiroida, circulația sângelui la picioare, puls mare, peste 110..., pb cu spatele sunt cam principalele probleme ale mele, pe langa trombofilie.... Pentru asta am primit concediu de risc maternal, sper sa se termine cu bine si sa apuc sa imi vad puiuțul nr 2 in brate si scumpetea de fetita lângă mine Mâine voi avea implinite 12 săptămâni, azi merg la dublu test , sa imi țineți pumnii :) Zi frumoasa mămici frumoase! [flo2]

 

Ce probleme cu tiroida ai? Iei ceva pt asta? Circulatia sangelui in picioare? Si ce mutatii ai?



#527
Duran

Duran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 25 iunie 2019 - 16:24

Fetelor eu m am internat azi. Am avut sangerari la serviciu de m am umplut de sange. Insa el pare ok, are puls in continuare. Este din cauza uterului bicorn cred. Mi au luat sange pentru analize si mi au pus o perfuzurie cu o clorura cu nospa. Stiam ca uterul asta e cu probleme, insa nu ma asteptam asa repede. De la serviciu toata lumea intreaba cum sunt si ma banuiesc de pierdere de sarcina. Trebuie sa anunt ca inca sunt insarcinata. Desi eu vroiam la 3 luni sa anunt, nu la 7 saptamani. 



#528
alinaoltean

alinaoltean

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 25 iunie 2019 - 16:57

Ce probleme cu tiroida ai? Iei ceva pt asta? Circulatia sangelui in picioare? Si ce mutatii ai?

Tiroida lenesa, deocamdată spunea dr ca nu imibda tratament, iar pt circulație sângelui la picioare luam aspenter pana am început tratamentul cu clexane dar nu am ajuns la medic sa vad daca pot lua ceva pe perioada sarcinii sar sunt suficiente injectiile...

Mutațiile mele sunt PAI heterozigot, MTHFR A1298 C homozigot, și GPIIb/IIIaL33P heterozigot, sper sa fie bine pana la sfârșit, azi am fost la ecografie bebe creste pana la urma cred ca dupa Crăciun dacă totul e ok cu tensiunea si bebe va fi programata cezariana asa zicea azi medicul, abia aștept  [:)] sarcina 11 săptămâni si 6 zile iar ecografic 12 săptămâni si 4 zile 6 cm avem [:-)))]

Va pup mămici, zi frumoasa, aștept vesti si de la voi 



#529
alinaoltean

alinaoltean

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 25 iunie 2019 - 17:21

Fetelor eu m am internat azi. Am avut sangerari la serviciu de m am umplut de sange. Insa el pare ok, are puls in continuare. Este din cauza uterului bicorn cred. Mi au luat sange pentru analize si mi au pus o perfuzurie cu o clorura cu nospa. Stiam ca uterul asta e cu probleme, insa nu ma asteptam asa repede. De la serviciu toata lumea intreaba cum sunt si ma banuiesc de pierdere de sarcina. Trebuie sa anunt ca inca sunt insarcinata. Desi eu vroiam la 3 luni sa anunt, nu la 7 saptamani.

Duran sper ca esti bine, ce zic medicii din ce cauza apar sangerarile acestea? Nu stiu daca sunt chiar de la uterul bicorn ar putea apărea aceste sangerari... Multa sănătate si răbdare, totul va fi bine! Imbratisari 



#530
adoriana26

adoriana26

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 25 iunie 2019 - 17:25

Fetelor eu m am internat azi. Am avut sangerari la serviciu de m am umplut de sange. Insa el pare ok, are puls in continuare. Este din cauza uterului bicorn cred. Mi au luat sange pentru analize si mi au pus o perfuzurie cu o clorura cu nospa. Stiam ca uterul asta e cu probleme, insa nu ma asteptam asa repede. De la serviciu toata lumea intreaba cum sunt si ma banuiesc de pierdere de sarcina. Trebuie sa anunt ca inca sunt insarcinata. Desi eu vroiam la 3 luni sa anunt, nu la 7 saptamani.

 

 

Te doare ceva? Tu cum te simti? Ce ti au zis doctorii? Sa fi ti bine amandoi! :*





Etichetat si cu sarcina, gravida, ianuarie 2020

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -