Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mămici de Ianuarie 2020

sarcina gravida ianuarie 2020

812 raspunsuri la acest subiect

#511
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 16:33

Salutare mămici! Ce faceti? Mica asteptam vesti de la tine :) Am si eu vesti, mi-am făcut nervi de dimineață cand am mers sa imi recolteze sange pentru testul Nifty... Ginecoloaga mi-a recomandat o persoana, aceea persoana m-a amânat sapt trecuta joi si vineri pt ca nu se trimit probele pe weekend in străinătate... Ok, stabilim ca azi dimineață sa ma prezint iar când ajung acolo... Surpriza! Nu se stie nimic la Biogenis unde eram programata de acest test, de fapt doar o singura persoana de acolo se ocupa si aceea susține ca nu are nici o eprubeta speciala in care sa imi recolteze, sa merg in alta zi... m-am certat bine cu tipul, noroc ca nu mi-am amanat programarea la dublu test pentru mâine dr la 15.30, oricum il voi face cred la synevo miercuri sau joi... In rest de azi sunt in concediu de risc maternal, va pup, sper ca voi sunteți mai bine ca mine [flo2]

 

Eu sunt bine. Ma pregatesc sa plec in concediu :) Am usoare emotii, ca nu plecam pe teritoriu european..dar sper sa fie totul ok. Mi-e foarte rau cand mi-e foame si mi-e foame odata la 4h fara sa exagerez, nici nu mai stiu ce sa mananc si parca mi-e sila de orice as putea sa mananc. In rest sunt bine, scurgerile s-au mai ameliorat, dar tot prezente cate putin in fiecare zi. 

Azi mi-au iesit rezultatele la analize, am Tsh-ul marit si astept sa vad ce imi raspunde dr.



#512
Duran

Duran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 17:01

Alina in cate saptamani esti insarcinata? de ce ai concediu de risc maternal?



#513
Duran

Duran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 17:09

Ani09 la ce medic te duci? cum decurge sarcina ta? ai sangerari? eu am usoare firisoare grena-maro si imi fac griji. Am abordat diverse mame cu uter bucorn si mi au spus ca au dus sarcina la capat stand la pat. Sper sa fie totul ok.



#514
Duran

Duran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 17:24

Fetelor eu nu iau no spa. Ajuta la mentinerea sarcinii sau e doar pentru dureri? 



#515
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 18:01

Fetelor eu nu iau no spa. Ajuta la mentinerea sarcinii sau e doar pentru dureri?

 

Se ia doar pentru dureri. Mie mi-a recomandat de 80 mg, cica alea de 40 mg nu prea au efect, dar sa nu iau mai mult de 1/8h. Te ajuta sa o mentii, daca ai dureri, daca nu ai dureri, nu te ajuta cu nimic. E foarte important sa nu simti discomfort de orice fel la burtica, nu intepaturi, nu contractii, etc.

 



#516
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 18:05

Ani09 la ce medic te duci? cum decurge sarcina ta? ai sangerari? eu am usoare firisoare grena-maro si imi fac griji. Am abordat diverse mame cu uter bucorn si mi au spus ca au dus sarcina la capat stand la pat. Sper sa fie totul ok.

 

Duran, nu iti fa griji si eu le am si dr a zis ca suntem f bine. Se curata organismul, se "pregateste" de o noua menstruatie, asa crede el..ca ne apropiem de a doua luna cand ar trebui sa avem menstruatie. Cel putin asa mi-a explicat dr mea...



#517
Mimi25

Mimi25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 19:33

Buna fetelor , eu tot asa ca si inainte ...greturi , dureri pe ici colo ...aici nu gasesc no spa si nici dr nu recomandă pastile decat in caz de persistă un paracetamol.. Mica concediu placut! Unde plecați? 



#518
Mica121

Mica121

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 168 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 21:47

Buna fetelor , eu tot asa ca si inainte ...greturi , dureri pe ici colo ...aici nu gasesc no spa si nici dr nu recomandă pastile decat in caz de persistă un paracetamol.. Mica concediu placut! Unde plecați?

 

Revin cu noutati!

Mi-a iesit la analize o infectie urinara - tratament Polygynax 1 ovul/dimineata/10 zile si pt acel Tsh Euthyrox 25 1/zilnic dimineata inainte cu 30 min de masa. 

 

In rest ma simt f rau, imi cere organismul sa mananc, dar deja imi vine sa vomit de la atata mancare. Nu mai am pofta de nimic si imi vine inapoi orice mananc si de 2 zile arsuri pentru care iau Rennie.

 

Mimi, la Tel Aviv plecam! Avem niste emotii cu raul asta al meu. Imi doresc sa trec cu bine de zbor, cu foamea asta care nu trece cu biscuiti si covrigi :(



#519
Deeabia

Deeabia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 21:49

Revin cu noutati! Mi-a iesit la analize o infectie urinara - tratament Polygynax 1 ovul/dimineata/10 zile si pt acel Tsh Euthyrox 25 1/zilnic dimineata inainte cu 30 min de masa. In rest ma simt f rau, imi cere organismul sa mananc, dar deja imi vine sa vomit de la atata mancare. Nu mai am pofta de nimic si imi vine inapoi orice mananc si de 2 zile arsuri pentru care iau Rennie. Mimi, la Tel Aviv plecam! Avem niste emotii cu raul asta al meu. Imi doresc sa trec cu bine de zbor, cu foamea asta care nu trece cu biscuiti si covrigi :(
Sper sa iti revii curând !! Când ai de gand sa zbori? Nu tie teama?

#520
adoriana26

adoriana26

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 24 iunie 2019 - 21:56

Concediu placut! Sa te relaxezi si sper sa ti treaca raul. Si ai grija cu soarele pe acolo.





Etichetat si cu sarcina, gravida, ianuarie 2020

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -