Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

ce credeti despre asta?

70 raspunsuri la acest subiect

a_alinta

a_alinta

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.166 mesaje

Postat 27 mai 2019 - 21:25

eu vorbeam de un alt cuvant.

• 0

CiubotariuAlina

CiubotariuAlina

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 27 mai 2019 - 22:44

eu vorbeam de un alt cuvant.

Ce cuvant ca nu inteleg. Nu te refereai la cuvantul " convingere"?

Daca da, inlocuieste cuvantul ala cu oricare din cele 2 sensuri din explicatia cuvantului pe care am postat-o.

Daca nu e cuvantul ala, spune la ce te referi. Nu am vreau sa caut printre randuri.

Sunt obosita, este ora 23:42 ora Romaniei, ziua a fost lunga..

Facem off topic noi aici. Imi cer scuze.

• 0

a_alinta

a_alinta

Membru de baza

• Membri
  • 6.166 mesaje

Postat 28 mai 2019 - 02:21

constiinta.

• 0

a_alinta

a_alinta

Membru de baza

• Membri
  • 6.166 mesaje

Postat 28 mai 2019 - 03:28

nu mai e off topic de mult, eu astept inchiderea subiectului.

• 0

a_alinta

a_alinta

Membru de baza

• Membri
  • 6.166 mesaje

Postat 03 iunie 2019 - 00:35

convingere sf [At: IBRĂILEANU, ap. DA ms / E: convinge1 Determinare a cuiva de a recunoaște, prin argumente și dovezi, veridicitatea unui lucru. 2 Părere fermă asupra unui lucru Si: certitudine, încredințare3 (ÎlavCu ~ În mod ferm Si:hotărât, răspicat4 (ÎlavFără ~ Nehotărât. 5(Îal) Fără entuziasm.

si care e definitia din dictionar  a cuvantului constiinta?  stii doar  ca dictionarul e facut ca sa ne intelegem noi intre noi , ca oameni.

constiinta nu face parte din dictionare, face parte din fiecare dintre noi. unii au mai multa , atii mai putin iar restul deloc.

• 0

CiubotariuAlina

CiubotariuAlina

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 03 iunie 2019 - 07:01

si care e definitia din dictionar a cuvantului constiinta? stii doar ca dictionarul e facut ca sa ne intelegem noi intre noi , ca oameni. constiinta nu face parte din dictionare, face parte din fiecare dintre noi. unii au mai multa , atii mai putin iar restul deloc.

conștiință sf [At: DOSFTEI, MOL. 114 / V:~ienție, (înv) cuscii~, ~scii~, ~ienție / P: ~ști-in~ / Pl: ~țe / E: fr conscience, latconscientia1 (Flz) Intuiție pe care ființa umană o are despre propria existență. 2Cunoaștere intuitivă sau reflexivă pe care o are fiecare despre propria existență și despre lucrurile din jurul său. 3 Înțelegere. 4 (Îs) ~ socială Ansamblu de reprezentări, idei, concepții, cunoștințe, mentalități ale unei colectivități umane, care reflectă condițiile de existență ale acesteia, precum și psihologia socială a oamenilor. 5 (Îs) ~ de clasă Sentiment de apartenență a individului la o anumită clasă socială. 6Gândire. 7 Sentiment de responsabilitate morală a individului față de propria sa conduită. 8 (Îs) Caz (sau procesde ~Dificultate a individului, confruntat cu o problemă morală, greu de rezolvat, de a lua o hotărâre corectă. 9 (Îs) Mustrare de ~Remușcare. 10 (Îe) A fi cu ~ța împăcatăsau a nu avea nimic pe ~ A fi convins că nu a săvârșit nimic împotriva legilor morale sau a legilor statului. 11 (Îe) A fi fără ~ A fi lipsit de scrupule. 12 (Îe) A avea o ~ foarte largă A fi foarte îngăduitor cu greșelile lui sau ale altora. 13 (Îe) Cu mâna pe ~ Cu toată sinceritatea. 14 (Îs) Libertate de ~Drept recunoscut cetățenilor de a avea orice concepție religioasă, filozofică, politică etc. 15 (Rar; imp) Cunoștință. 16 (Imp; îe) A-și pierde ~ța A-și pierde cunoștința. 17Conștiinciozitate. corectată

• 0

a_alinta

a_alinta

Membru de baza

• Membri
  • 6.166 mesaje

Postat 06 iunie 2019 - 18:35

conștiință sf [At: DOSFTEI, MOL. 114 / V:~ienție, (înv) cuscii~, ~scii~, ~ienție / P: ~ști-in~ / Pl: ~țe / E: fr conscience, latconscientia1 (Flz) Intuiție pe care ființa umană o are despre propria existență. 2Cunoaștere intuitivă sau reflexivă pe care o are fiecare despre propria existență și despre lucrurile din jurul său. 3 Înțelegere. 4 (Îs) ~ socială Ansamblu de reprezentări, idei, concepții, cunoștințe, mentalități ale unei colectivități umane, care reflectă condițiile de existență ale acesteia, precum și psihologia socială a oamenilor. 5 (Îs) ~ de clasă Sentiment de apartenență a individului la o anumită clasă socială. 6Gândire. 7 Sentiment de responsabilitate morală a individului față de propria sa conduită. 8 (Îs) Caz (sau procesde ~Dificultate a individului, confruntat cu o problemă morală, greu de rezolvat, de a lua o hotărâre corectă. 9 (Îs) Mustrare de ~Remușcare. 10 (Îe) A fi cu ~ța împăcatăsau a nu avea nimic pe ~ A fi convins că nu a săvârșit nimic împotriva legilor morale sau a legilor statului. 11 (Îe) A fi fără ~ A fi lipsit de scrupule. 12 (Îe) A avea o ~ foarte largă A fi foarte îngăduitor cu greșelile lui sau ale altora. 13 (Îe) Cu mâna pe ~ Cu toată sinceritatea. 14 (Îs) Libertate de ~Drept recunoscut cetățenilor de a avea orice concepție religioasă, filozofică, politică etc. 15 (Rar; imp) Cunoștință. 16 (Imp; îe) A-și pierde ~ța A-și pierde cunoștința. 17Conștiinciozitate. corectată

imi place ca stapanesti cuvintele!     numai ca acest cuvant trebuie sa existe si in oameni , nu doar in dictionare .

• 0

CiubotariuAlina

CiubotariuAlina

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 07 iunie 2019 - 15:43

imi place ca stapanesti cuvintele! numai ca acest cuvant trebuie sa existe si in oameni , nu doar in dictionare .

Nu reusesc sa te inteleg. Pe bune.

Vrei sa despici firul in 14?

Sau sa gandesc cu cuvintele tale?

Am zis ce am zis pentru ca am zis ce am zis.

Si punct.

Daca vrei sa intelegi tot ce am postat, fa-o, daca nu, e strict problema ta.

Ti-am demonstrat ca exista in dex exact la ce m-am referit. Daca tu nu intelegi paradigma cuvantului , scrie alt Dex pe placul tau.

Deja am pierdut 5 min din timpul meu explicandu-ti tie.

O zi buna!

• 0

a_alinta

a_alinta

Membru de baza

• Membri
  • 6.166 mesaje

Postat 10 iunie 2019 - 00:35

era doar o apreciere la adresa ta!   restul era pentru oameni in general , nu pentru tine.

nu trebuie sa pierzi nici macar o secunda cu mine , nu iti consuma timpul dand sfaturi necerute,  ocupa-l cu altceva care te face fericita.

• 0

CiubotariuAlina

CiubotariuAlina

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 10 iunie 2019 - 12:58

era doar o apreciere la adresa ta! restul era pentru oameni in general , nu pentru tine. nu trebuie sa pierzi nici macar o secunda cu mine , nu iti consuma timpul dand sfaturi necerute, ocupa-l cu altceva care te face fericita.

Scuze  atunci. [flo2]  Am interpretat gresit. 

Dar stiu ca tu intelegi ce am spus acolo. [:)]

Ms de sfat. O sa.l urmez:)

• 0

Intrebari Panica

• Agitatie

bereschiioana
    - Ieri, 23:41

• Agitatie

bereschiioana
    - Ieri, 23:41

• Bună seara! Cine a mai avut toxoplasma gondii igg pozitiv în sarcina?

vasilica1993
    - Ieri, 23:18

• O recomandare de carte

Alunaa90
    - Ieri, 21:26

• Miscarile lui bebe

Pop Paula
    - Ieri, 20:40

Grupuri

• Varicela in sarcina

Magdabebe2
    - mar 21 2019 17:19