Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum alegem liceul potrivit in București?

admitere liceu bucurești

19 raspunsuri la acest subiect

#11
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 mai 2019 - 11:05

Cred ca cel mai bine, alegi liceul care asigura drumul cel mai usor pentru copilul tau catre nivelul urmator de educatie - adica cel universitar.[/quote]

 

E obligatoriu nivel universitar ? Sunt o multime de diplome universitare in rom numai de forma, din pacate, 4 ani de teorie, dar practica zero.

 

In plus, trebuie vazut ce isi doreste copilul, ce inclinatii are, ce si-ar dori, macar in mare, sa faca mai departe. Sunt multe aspecte si bubu nu ne-a dat prea multe amanunte.

Nivelul uiversitar nu e obligatoriu. Dar este o obligatie a parintelui sa-si calauzeasca copilul catre o educatie superioara care ii va putea oferi ceva in plus.

Daca vrea sa aiba o diploma de forma va avea o diploma de forma. Daca vrea sa invete si sa faca o diferenta exact asta va face. Insa datoria parintelui este indrumarea catre o educatie solida.

 

Bubu nu avea de ce sa ne dea amanunte despre ce isi doreste copilul si inclinatiile lui. A spus in prima postare ca a intocmit o llista cu preferinte impreuna cu viitorul liceean. Asta este de ajuns.



#12
bubu05

bubu05

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.259 mesaje

Postat 05 mai 2019 - 19:19

Mulțumesc, Viviana. 

 

Nu e tocmai confortabil să trăiesc cu convingerea că "totul e o loterie", dar înțeleg perfect ce spui :)

 

O să încerc să mai adun păreri și informații, pentru a diminua procentul de hazard.



#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 mai 2019 - 19:52

Am avut aceleasi framantari cand a intrat fii-mea la liceu.

Am cautat si eu la vremea respectiva pareri. Am vorbit cu profesoare, cu directori de scoli si licee cautand cea mai buna varianta.

 

Am ajuns la concluzia ca cel mai mult conteaza calitatile intelectuale ale propriului copil - cele care ii ofera adaptabilitate sociala si psihica la diverse circumstante si bineinteles ajutorul parintelui in sensul asta. Pentru ca oricat de bun ar fi un liceu, cat de grozav mediul, cat de namaipomeniti profesorii  tot de acomodarea tine.

 

Un copil care merge la un liceu pe care nu il doreste, in necunoscut, unde se simte inconfortabil se va acomoda mai greu.

 

 

Pana la urma a atarnat in balanta ce a dorit fii-mea (un liceu unde mergeau cei mai multi dintre colegii ei) si apropierea de casa.



#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 mai 2019 - 20:00

Mulțumesc, Viviana. 

 

Nu e tocmai confortabil să trăiesc cu convingerea că "totul e o loterie", dar înțeleg perfect ce spui :)

 

O să încerc să mai adun păreri și informații, pentru a diminua procentul de hazard.

Asta am facut si eu. Si a mers unde a dorit, la un liceu din top 10.

Si ghinion... clasa ei de stiinte sociale a avut cea mai dezinteresata profesoara de romana, cel mai prost profesor de istorie, cea mai tacanita profesoara de franceza, cel mai prost diriginte.

Colegii ei din clasele paralele au picat la cele mai bune garnituri de pedagogi.

 

Dar din toate liceele de pe lista ta l-as pune primul pe Spiru.



#15
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 05 mai 2019 - 22:46

Elevii au ales:

 

https://www.hotnews....-parintilor.htm



#16
bubu05

bubu05

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.259 mesaje

Postat 05 mai 2019 - 22:49

Viviana, la ce liceu ai avut ghinionul ăla? :)

 

Si ghinion... clasa ei de stiinte sociale a avut cea mai dezinteresata profesoara de romana, cel mai prost profesor de istorie, cea mai tacanita profesoara de franceza, cel mai prost diriginte.

 

 

Viviana, despre ce liceu povestesti? Culmea e că puștiul meu tot la științe sociale vrea :)



#17
bubu05

bubu05

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.259 mesaje

Postat 05 mai 2019 - 22:53

La fix!

 

Tocmai au apărut rezultatele unui sondaj efectuat pe 3.000 de respondenți (elevi, profesori, părinți și absolventi) despre primele 30 de licee din Bucuresti.

 

Informații bune, pentru cine e interesat, sunt aici https://datastudio.g...n?s=rjMJSAifot0

 

Context aici https://www.hotnews....-parintilor.htm



#18
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 mai 2019 - 06:57

Viviana, la ce liceu ai avut ghinionul ăla? :)

 

 

Viviana, despre ce liceu povestesti? Culmea e că puștiul meu tot la științe sociale vrea :)

A fost la Iorga. Eu  insistasem pe Spiru - oportunitati, localizare buna.

 

Dar una peste alta a iesit bine.



#19
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 06 mai 2019 - 22:11

eu zic sa te relaxezi . Egal ce termina important e sa fie mulțumit . 

Ai mei aleg liceul in clasa 4-a și de atunci e o lupta sa rămână in cursa . Dar știu ca la 40 de ani nu contează . 

Am preteni care au mers taras grăpiș prin școala și sunt bine mersi . 

Altii care aveau 10 pe linie și sunt in depresie .

iti las un citat dintr- o a lu Boris Cyrulnik 

 

Miniaturi atasate

  • A3891C1C-1378-4AA8-8547-D55355EF4207.jpeg


#20
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 12 mai 2019 - 03:51

Poti citi review uri, dar cum vei sti, odata ales liceul si admis copilul, ca va pica la profesorii cei mai bine cotati?

Oricum ai da o, e tot o loterie.

Importante sunt, cum a zis cineva inainte, adaptabilitatea si rezilienta copilului.

Criteriile dupa care as alege eu ar fi: profilul bineinteles, dotarile ( sali de sport, laboratoare etc), activitatile extracuriculare si nu in ultimul rand distanta fata de casa. Intre doua sau trei la egalitate, le as vizita pe toate si as lasa decizia finala copilului ( tinand cont si de alte criterii, de exemplu, faptul ca ar avea prieteni care merg la acelasi liceu)




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -