Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum alegem liceul potrivit in București?

admitere liceu bucurești

19 raspunsuri la acest subiect

#1
bubu05

bubu05

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.259 mesaje

Postat 02 mai 2019 - 19:29

Bună, 

 

Încercând să facem, împreună cu copilul, lista de preferințe pentru liceu am constatat că singurii parametri ce pot fi luați în calcul sunt media de admitere din anii precedenți și, după un tur de juma’ de zi prin București, felul în care arată clădirile pe dinafară.

 

Totuși, cel mai important e cum sunt profesorii, care e atmosfera generală în liceu, ce activități extracuricullare sunt, cât de safe e etc. Există pe undeva vreo astfel de resursă, alta decât ce mai auzi pe la prieteni / cunoștințe? Avem vreun Booking sau Tripadvisor pentru școli, unde cota sau rankingul unui liceu să reflecte feedbackul direct al părinților și/sau al elevilor de acolo?

 

Cum știu, de exemplu, care e alegerea mai bună dintre "Spiru Haret", "Matei Basarab", "Mihai Eminescu" și "Alexandru Ioan Cuza"? Că mediile sunt destul de apropiate.

 

Ce vreau să spun e că degeaba se intră cu 9,80 și liceul e proaspăt văruit dacă “înăuntru-i leopardul” (profesorii sunt dictatori sau dezinteresați, liceul e dominat de fițe ori de dezinteres etc). Și nu prea ai de unde să afli asta altfel decât pe pielea ta (a copilului) ... Sau poate ai și n-am găsit eu?


 



#2
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.840 mesaje

Postat 02 mai 2019 - 21:37

Locatia e f importanta, nu o sa strabat in fiecare zi Bucurestiul, la traficul groaznic din capitala. Sau da un google cu ziua „ziua portilor deschise“.[/sup]

P.s. Pe alt forum ai primit mai multe raspunsuri.
[/font][/font][/size]

Editat de Judoka02, 02 mai 2019 - 22:11 .


#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 02 mai 2019 - 21:52

?



#4
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.840 mesaje

Postat 02 mai 2019 - 22:10

fix aceeasi postare,aceeasi intrebare pe un alt forum. Copy-paste.

 

M-a frapat putin, dar e libertatea fiecaruia sa scrie unde doreste.



#5
bubu05

bubu05

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.259 mesaje

Postat 02 mai 2019 - 22:25

Mulțumesc, Judoka02. Ai dreptate, distanța față de casă e un element important. 

 

Despre Ziua porților deschise la licee n-am găsit cine știe ce info pentru 2019. Mai caut. 

 

PS. Alt site, alta comunitate, alte răspunsuri. Cu cât mai multe, cu atât mai bine :)

 



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 03 mai 2019 - 09:29

buna, e un mesaj cu o intrebare foarte importanta!

 

Cred ca cel mai bine, alegi liceul care asigura drumul cel mai usor pentru copilul tau catre nivelul urmator de educatie - adica cel universitar.



#7
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.840 mesaje

Postat 03 mai 2019 - 10:30

Cred ca cel mai bine, alegi liceul care asigura drumul cel mai usor pentru copilul tau catre nivelul urmator de educatie - adica cel universitar.[/quote]

 

E obligatoriu nivel universitar ? Sunt o multime de diplome universitare in rom numai de forma, din pacate, 4 ani de teorie, dar practica zero.

 

In plus, trebuie vazut ce isi doreste copilul, ce inclinatii are, ce si-ar dori, macar in mare, sa faca mai departe. Sunt multe aspecte si bubu nu ne-a dat prea multe amanunte.



#8
bubu05

bubu05

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.259 mesaje

Postat 03 mai 2019 - 11:33

Hello.

 

Preferințele, înclinațiile sau nivelul copilului nu-s tocmai relevante aici, pentru că discuția nu e despre copil, ci despre licee. 

 

Uite, să zicem că un copil vrea la Filologie și anticipezi că media de admitere ar putea fi între 8,50 și 9,00. După ce aplici filtrul ăsta îți rămân 4 variante de licee. Cum le departajezi? Pe care îl pui mai sus în lista de opțiuni? Dai cu banul?

 

Eu spuneam că, în momentul ăsta, singurele informații la vedere suna zona (poți calcula cât faci de acasă până la liceu) și cum arată clădirea pe dinafară. Dar nu știi nimic despre cum sunt profesorii sau elevii în general, despre stil și atmosferă, despre ce dotări are liceul etc. Asta întrebam, de fapt. E vreun loc unde se găsesc informațiile astea, pe baza unor reviewuri făcute de părinți și/sau elevii care învață sau au învățat recent acolo? 


Editat de bubu05, 03 mai 2019 - 11:34 .


#9
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.840 mesaje

Postat 03 mai 2019 - 12:11

[quote name="bubu05" post="8613724" timestamp="1556876020"] Hello. Preferințele, înclinațiile sau nivelul copilului nu-s tocmai relevante aici, pentru că discuția nu e despre copil, ci despre licee. 

 

Sorry, dar eu n-am prea inteles. Nu copilul se duce la liceu, iese in pauze, are vecini sau prieteni acolo?

 

Nu cred ca exista o clasificare, liceele bune si cu traditie  in Bucuresti se cunosc.(la fel si cu reputatie proasta). Cum proceda lumea cand nu era asa la moda internet explorer ?

 

 

Ziua portilor deschise, anturaj, recomandarea profesorilor de la scoala actuala, zona, trafic, intuitie, etc



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 mai 2019 - 10:55

Hello.

 

Preferințele, înclinațiile sau nivelul copilului nu-s tocmai relevante aici, pentru că discuția nu e despre copil, ci despre licee. 

 

Uite, să zicem că un copil vrea la Filologie și anticipezi că media de admitere ar putea fi între 8,50 și 9,00. După ce aplici filtrul ăsta îți rămân 4 variante de licee. Cum le departajezi? Pe care îl pui mai sus în lista de opțiuni? Dai cu banul?

 

Eu spuneam că, în momentul ăsta, singurele informații la vedere suna zona (poți calcula cât faci de acasă până la liceu) și cum arată clădirea pe dinafară. Dar nu știi nimic despre cum sunt profesorii sau elevii în general, despre stil și atmosferă, despre ce dotări are liceul etc. Asta întrebam, de fapt. E vreun loc unde se găsesc informațiile astea, pe baza unor reviewuri făcute de părinți și/sau elevii care învață sau au învățat recent acolo? 

Exact. Dai cu banul, te lasi calauzit de instinctul de moment si de apropierea fata de casa.

Chiar daca ar exista pareri ale parintilor sau elevilor ce au trecut recent pe acolo trebuie sa stii ca  ele sunt subiective.

 

Porfesorii pot fi foarte buni, buni sau slab pregatiti - in orice liceu gasesti din toate categoriile.  Pot fi dedicati, apropiati de copii sau la polul opus - la fel gasesti din toate categoriile in orice liceu.

 

Nu ai cum sa afli dinainte ce profesor ii va pica copilului la clasa. Poate avea noroc sau ghinion.

 

La fel este si cu colegii. Atmosfera e data si de educatia pe care o are  generatia ce intra la liceul respectiv - nu ai de unde stii de la inceput.

 

Apoi mai conteaza parintii. Ce vor ei si ce vorbesc/pun la cale in sedinte. La fel nu ai de unde cunoaste dinainte

 

Totul este o loterie.

 

Eu as cauta in alegerea liceului nu cum sunt profesorii (oricum va face mediatii) nici elevii (nivelul clasei va fi dat de media de admitere;) nici atmosfera, ci dupa ce programe extracurriculare ofera (gen mobilitate erasmus, schimburi internationale de elevi, facilitati sportive, diverse cursuri intensive, tabere de creatie etc). Cred ca le gasesti pe siteurile liceelor. Apoi trebuie sa te interesezi la secretariat daca ele chiar se realizeaza si nu sunt doar de reclama.

 

Despre orice liceu cauti vei auzi/citi un numar egal de pareri pro si contra.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -