Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2019

sarcina gravida decembrie 2019

416 raspunsuri la acest subiect

#51
bobo87

bobo87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 14 mai 2019 - 11:39

Simptomele de sarcina depind foarte mult de organismul fiecăreia,eu sunt in 9 saptamani si nu am avut nici o simtoma de greață!doar balonare si sâni f grei!



#52
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 14 mai 2019 - 13:24

Buna burtici! Dbv 16 morfologia ai făcut-o la 10 saptamâni cand ai făcut si dublu test? 

In rest toate bune pana acum in afara de greață nu prea se intampla nimic .si pe voi va pune doctorul sa faceți săptămânal progesteron si estradiol? Eu fac o data pe săptămana nu stiu cum sa le Interpretez pentru ca săptămana trecută mi-a ieșit 40,8 si acum 34,9 .a scăzut putin .stiti cumva mai multe despre progesteron ? 



#53
dbv16

dbv16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 14 mai 2019 - 16:37

Nu stiu nimic de progesteron, nu mi-a dat sa fac.

Nu am facut inca morfologia.  Pe 31 ma duc. Am auzit ca unii doctori fac dublu test si morfologia in acelasi timp. Sunt mai multe tipuri de dublu test.



#54
bobo87

bobo87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 14 mai 2019 - 16:45

Depinde f mult de medic,pe mine m-a programat odata pe 27 mai si odata pe 3 Iunie,pt morfologie si dublu test!



#55
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 14 mai 2019 - 19:39

Multumesc! Va doresc sarcini ușoare! Si tinem legătura!


#56
gabrjela

gabrjela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 14 mai 2019 - 21:12

Buna,

 

Nici mie nu mi s-a dat progesteron - banuiesc ca se prescrie numai celor cu deficiente constatate.

Eu sunt in sapt 11, ca tratament am luat acid folic din sapt 6 (cand mi-am facut confirmarea de sarcina), magnerot (asta mai mult ca sa ma calmez un pic, sunt si fumatoare si m-am gandit ca mai imi calmeaza stresul indus de lipsa fumatului), no-spa la nevoie pentru dureri de burta, si tarziu mi s-a spus ca era bine sa fi luat si complex de vitamine mai ales ca sunt si cam slabuta - si abia acum in sapt 11 am inceput sa iau Elevit 1. Dar asta si pentru ca ultimele 2 sapt m-am simtit tot mai rau, greata si stari acute de oboseala, am crezut ca cedez nervos. Sper a imi treaca curand starile astea, nu mai sunt in stare de nimic.

Se pare ca se datoareaza unor analize cam proaste de sange :

TGO - 47

TSH - 0.004 - foarte foarte mic! am plans 2 zile cand am vazut rezultatele, am crezut ca imi vor recomanda sa renunt la sarcina. Azi m-am mai linistit un pic cand am vorbit cu endocrinologul, cica posibil sa isi revina de la sine, astept urmatoarele analize. Dar da, tot ingrijorator :(



#57
salima123

salima123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 14 mai 2019 - 21:21

Buna seara! Sunt noua pe forum, inca nu stiu daca sunt mamica de decembrie sau de noiembrie, deoarece data estimata a nasterii ar fi intre 28 noiembrie si 2 decembrie. Saptamana asta fac 12 saptamani, iar azi am anuntat la serviciu, ca sa beneficiez de programul redus. Voi ati anuntat la serviciu deja?

 

Luni am morfo de Trim I, iar saptamana asta am luat si sangele pt bitest. Daca voi sunteti mamici de decembrie, banuiesc ca ati cam facut sau cam faceti cam pe acum morfo Trim I si bitest. Aveti emotii?

 

Care sunt temerile voastre cele mai mari?

 

La mine sunt/au fost (depasite unele):

1. Sarcina extrauterina;

2. Avort spontan (am trecut prin asta o data, in trecut, la vreo 5-6 saptamani, s-a eliminat singura);

3. Sa nu fie sac gol, sa aiba activitate cardiaca;

4. Sarcina oprita in evolutie;

5. Rezultate proaste la bi-test;

6. Eventuale malformatii depistate ecografic.

 

(Ultimele 2 mai ales pt ca nu cred ca as putea sa iau o decizie eu, sa avortez sau nu un produs al conceptiei pe care corpul meu l-a considerat viabil).

 

Sarcini usoare sa avem!



#58
Mimi25

Mimi25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 742 mesaje

Postat 14 mai 2019 - 23:02

Buna seara , ma numesc Simona am 29 ani sunt la a doua sarcina ...Mai am o fetita de 4 ani , acum sunt însărcinată în 6 sap si 3 zile


#59
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 14 mai 2019 - 23:06

Felicitări Simona sa ai o sarcina ușoară! 



#60
salima123

salima123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 15 mai 2019 - 06:40

Buna dimineata burtici!spuneti-mi va rog voi la cate saptamani va-ti făcute analizele?trebuie făcute inainte de programarea la dublu test?

 

Salut! Exista mai multe tipuri de dublu test, in functie de softul/metoda statistica prin care se interpreteaza datele colectate (indicii din sange, corelati cu ceilalti indici, ca varsta mamei etc.) Printre ele se numara: Nicolaides, Prisca, Kriptor. Daca o sa cauti pe Google, o sa iti dea mai multe detalii despre ele. 

 

Cand am sunat la Regina Maria sa ma programez pt bi test si morfo trim I, aveam 10 saptamani si cateva zile si m-au panicat cei din Callcenter ca cica deja e tarziu sa il mai fac, ca se facea in saptamanile 9-10, dar aveam apoi sa aflu ca una dintre metodele de mai sus (care e foarte veche, dar pe care ei voiau sa mi-o faca pt ca intra pe abonament si eu nu voiam sa platesc asa mult), pe care ei o folosesc in RM, se face in saptamanile 9-10. Pana sa ma lamuresc, era sa lesin toata de stres. 

 

Majoritatea medicilor recomanda bi test cu morfo trim I (rezultatele testului de sange se interpreteaza corelat si cu ceea ce se vede ecografic: masurarea translucentei nucale, prezenta osului nazal etc) intre 11 si 14 saptamani. Eu am facut testul de sange la 11 saptamani si 3 zile, iar ecografia o am saptamana viitoare, la 12 saptamani si 3 zile). Dar nu le mai fac la RM, ci la o alta clinica, specializata chiar in asa ceva: morfologii si teste pt gravide, care foloseste metoda Kriptor.

 

Asta in vreme ce cei de la RM ma puneau sa fac mai intai ecografia si apoi testele de sange si sa primesc interpretarea facuta de un asistent pe mail... Asa ca mai bine intreaba medicul si sa te programezi deja.

 

Am inteles ca la Filantropia in Bucuresti se fac gratis, ceea ce e o minune, in tara care nu considera ca a verifica daca bebelusul tau va fi bine pt a deconta astfel de investigatii. Statul le considera optionale, adica e o fita sa vrei sa stii daca bebelusul din pantecele tau are Sindrom Down sau alte malformatii, ca sa stii daca vrei/poti/iti permiti sa il pastrezi financiar, emotional, etc. Dar asta e alta discutie... 

 

 





Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2019

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -