Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2019

sarcina gravida decembrie 2019

416 raspunsuri la acest subiect

#401
adri07

adri07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 23 decembrie 2019 - 17:48

Voi ce mai faceți?cum va simțiți? Cum sunt primele zile cu bebe?



#402
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 04 ianuarie 2020 - 22:48

Felicitări Adri! Ma bucur ca toate sunteti bine, acum toate avem program cu Bebelușii nu mai avem timp de stat si lenevit cum făceam cand eram gravide. 

Mi-ar place sa păstram legătura toate aici pe forum sa ne mai consultam si cu Bebelușii noasti. Acum as vrea sa va întreb ce părere aveți despre vaccinuri? Le faceți? Ca eu tot ma documentez si m-a luat o teama de nu stiu ce decizie sa iau. 

 



#403
adri07

adri07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 16 ianuarie 2020 - 11:56

Buna Monaa! Și eu sunt puțin îngrijorată legat de vaccinuri. La primul copil am făcut doar până la prima doza ROR, apoi nimic. Acum, la al doilea copil, soțul nu este de acord, vrea sa le facem pe toate și până acum le am făcut pe primele 2. Nu prea am cum sa mi impun punctul de vedere, sper sa nu avem probleme. 

Cu alăptarea cum te descurci ? Eu am reușit cu succes până acum , având o buna experiență și de la primul cu care am reușit 2 ani! Ținem legătura!



#404
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 16 ianuarie 2020 - 22:19

Eu nu prea am reușit cu alaptatul ii dau si lapte praf si sân dar încet încet imi scade mult lactația si pe zi ce trece tot mai putin lapte am. Cred ca ar fi trebuit sa insist mai mult sa o pun la sân. Deși o puneam la sân si nu se satura pe langa sân mai mânca si 100 ml de lapte praf.poate nu e asa consistent  laptele meu. In rest creștem mai putin si facem 5 kg. Cu vaccinurile mai tinem legătura eu mi-am comandat cartea  vaccinurile si autoimunitatea care e interesantă dar e total contra vaccinurilor si nu prea e bine sa o citești daca vrei sa le faci. Docotrita noastră de familie ma si certat cand a auzit ca inca ma gândesc daca sa le facem sau nu. Nu stiu ce sa zic.eu cel putin nu am nici un vaccin făcut si nu am avut probleme de sănătate am făcut si bolile copilărie dar acum si bolile astea se fac intr-o forma mai urâta. Sper sa luam decizia corecta. 

Voi cum sunteti?



#405
adri07

adri07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 17 ianuarie 2020 - 14:35

Monaa, este un grup pe Facebook ..https://m.facebook.c...profile_browser

 

Alăpteaza!-breastfeeding Support

 

Sprijin pentru alăptare, oferă sfaturi foarte bune pt eliminarea laptelui praf. Nu renunța, laptele tău e minunat , nu se compara cu cel praf. Ai acolo toți pașii pentru a ajunge treptat la alăptare exclusiva. In primul rând cheamă un consultant acreditat. Este atât de comod sa alăptezi. Eu noaptea și în orice moment, doar îl pun la san, oriunde as fi. Nu sterilizez,noaptea nici nu aprind lumina, nu stau cu stres că sunt undeva și n am lapte. Și nu în ultimul rând salvați multi bănuți din buget. Noi cumpăram doar scutece și șervețele, hăinuțe am luat la început și încă le folosim. Nici nu simțim financiar că avem încă un membru în familie. Sunt mămici care renunțaseră laslaptare și cu ajutorul, au putut o relua. In primul rand trebuie stimulata lactația..să o pui cât mai des, folosești și pompa etc. Mult succes! Cheamă un consultant!



#406
adri07

adri07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 17 ianuarie 2020 - 14:41

Între timp noi am mers la un pediatru, la 3 săptămâni de viață luase 600 Gr și mi-a zis că evoluează foarte bine.. Am ieșit cât a fost vreme buna cu el la plimbare . Ii dau Protectis , Vigantol, Edpumisan când văd că îl doare burtica. Ni s-a recomandat consult la ortoped preventiv plus ecografie de sold și neurologic. La cel neurologic încă nu am ajuns. Ecografii, peste tot ne-au zis sa le facem la privat, din diverse motive, că nu merge aparatul...bla-bla. voi ați mai făcut ceva investigații?



#407
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 17 ianuarie 2020 - 20:55

Bună.

Noi facem toate vaccinurile, fără discuție. Am făcut și ecografia de șold și facem kinetoterapie să corectăm poziția; are și niște contracturi de mușchi, un șold o idee cam țeapăn, o gâlmă la gât -de fapt un torticolis care s-a remis- și labele picioarele puțin strâmbe. Toate astea de la poziția intrauterină, ea a fost mare și n-a mai avut loc de la un punct încolo. 

Mona, ai senzația că nu se satură la sân pentru că lactația încă se stabilește și mai sunt și puseele de creștere. La mine abia în ultima săptămână a mai rărit-o cu suptul, că mă terminase, aveam impresia că stătea non-stop la sân. Nimeni nu mi-a spus că alăptarea e atât de solicitantă... Cel puțin eu n-o văd ca pe a opta minune a lumii, dar mă gândesc numai la faptul că-i dau anticorpi uneori când mă tentează gândul la un biberon. 

Acum ne luptăm cu colicii, azi am dat de pământ cu flaconul de Sab Simplex. Am ajuns la el deoarece pediatra ne-a spus că e mai bun la eliminat gazele, dar parcă mai rău i-a făcut, nu elimina nimic, doar se strângea și se chircea și nu putea să doarmă. O să revenim la Infacol, e singurul care a parcă-parcă a ajutat cu ceva. Plus că îmi place mai mult modul de administrare la Infacol, e mult mai practic decât să stau să număr picături în timp ce copilul vrea să mănânce. Am mai încercat Espumisan, Protectis și Bonnisan. Vigantol se dă preventiv contra rahitismului.



#408
adri07

adri07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 03 februarie 2020 - 20:03

Ce mai faceți? Cum va mai descurcați cu noua viață, cu bebele, cu statul acasă? Eu primele 6 săptămâni aproape am stat numai cu bebele în brațe. Acum îi mai pun " zgomote albe"( foen) și mai apuc sa fac cate ceva. Uneori mă dispera rutina asta, m- am apucat de citi, am citit chiar o carte mica Intr o lună și mi-am propus sa continuu. Și din martie să reiau antrenamentele la sala. Voi? Ce noutăți mai aveți?



#409
adri07

adri07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 03 februarie 2020 - 20:03

Ce mai faceți? Cum va mai descurcați cu noua viață, cu bebele, cu statul acasă? Eu primele 6 săptămâni aproape am stat numai cu bebele în brațe. Acum îi mai pun " zgomote albe"( foen) și mai apuc sa fac cate ceva. Uneori mă dispera rutina asta, m- am apucat de citi, am citit chiar o carte mica Intr o lună și mi-am propus sa continuu. Și din martie să reiau antrenamentele la sala. Voi? Ce noutăți mai aveți?



#410
adri07

adri07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 03 februarie 2020 - 20:09

Eu am folosit Edpumisan pt burtică, mi se pare că este eficient. Ii mai dau și Protecțis. Bebelușii voștri mai au icter? Pt că al meu încă e palid și parcă nu i-aș mai da încă un medicament și pt asta , pe lângă cele  de care chiar nu ne putem lipsi. Și al meu suge f des, dar noaptea cam la 2-3 ore uneori chiar mai mult. Suge și se culca la loc, rar îl chinuie burtica. Voi unde l-ați culcat pe bebe?





Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2019

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -