Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2019

sarcina gravida decembrie 2019

416 raspunsuri la acest subiect

#391
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 07 decembrie 2019 - 03:56

E cu capul in jos dar nu e coborâtă in pelvis pentru ca ultima data adică acum 1 săptămana avea 3956 grame si zicea doctorul ca nu are loc sa intre in bazin pentru ca e mare.luni mergem iarăși la control sa vedem ce spune. Ma doare probabil pentru ca am burta mare si ma dor si Mușchii mai ales daca merg la plimbare merg 10 minute si deja ma apasă jos +ca imi vine la baie doar ca nu fac cine stie ce..câțiva stropi si cam atat...



#392
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 07 decembrie 2019 - 12:25

Nici la mine nu a vrut să coboare și la fel mi-a spus doctorița, că probabil nu poate pentru că e prea mare. Pe mine nu mă durea nimic, dar e drept că a fost ceva mai mică, nu 4 kg. Cred că trebuie să te pregătești mental de naștere luni.  [:)] Îți țin pumnii!



#393
bobo87

bobo87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 12 decembrie 2019 - 14:13

Buna mamici!Cum mai sunteti?Mona ai născut?cum esti?



#394
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 13 decembrie 2019 - 04:46

Buna mămici! Da Bobo am născut in data de 11 Decembrie cand s-au rupt membranele in jurul orei 14:00 si am plecat spre spital. 

Vreau sa zic ca la operație totul e decurs bine bine m-a tăiat putin mai mult ca fetița a avut 3870 si lungimea 52 dar zicea docotrul ca o sa se mai tragă din operație si ca nu râmane asa. La 20:19 minute am născut-o pe Evelin Maria si pana a doua zi la ora 16:00 nu am avut nici o problema , ziceam ca daca e asa as mai face 2 cezariene, dar nu e chiar asa simplu cel mai greu sincer nu vreau sa sperii pe nimeni dar am avut o problema cu balonarea dupa operație mi s-a umflat burta foarte tare si ni reușeam nici cum sa dau gazele afara, e groaznic ce dureri am avut.

Becky nu stiu la tine cum a fost nu ai reușit sa dai detaliile astea dar eu greu ma ridic din pat si doare destul de tare deși am promit numai laude de la asistente ca sunt cea mai tare de la terapie ca începusem sa imi losc picioarele repede si făceam multe Exerciții. Daca vreți sa ma întrebați si altceva va răspund cu drag! 

Si ce e cel mai important e ca fetița e sănătoasa , mâncăcioasa si a promit nota 10 la naștere bine e si frumoasa


#395
bobo87

bobo87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 13 decembrie 2019 - 10:05

Si eu am născut pe 10,natural un bebe de 3160 si 52 cm !Pot sa spun ca a ultimele 2ore au fost groaznice,mi-am epuizat toate puterile la contracții si cand trebuia sa împing nu prea mai aveam putere!Acu pot spune ca am uitat si ne luptam acum cu furia laptelui care si asta e destul de grea!Crestere usoara mamici!!!



#396
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 14 decembrie 2019 - 15:15

Felicitări fetelor, să vă trăiască copiii, să fie sănătoși și norocoși!

Mona, eu n-am avut probleme cu balonarea, dar mie încă de când m-au dus în salon mi-au dat cărbune medicinal și încă o pastilă, plus un mic dejun foarte ușor, cu brânză dulce, iaurt. 

Da, doar tare să te ridici din pat, și eu abia mă ridicam cu chiu cu vai și apoi mă sprijeam de perete să mă țin pe picioare, dar primele zile sunt mai grele. Vei vedea că, cu cât de miști mai mult, chiar dacă faci eforturi și doare, cu atât vor trece durerile mai repede. Deja după 3 zile o să fie altceva. 



#397
adri07

adri07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 15 decembrie 2019 - 14:47

Of, voi v-ați văzut bebeii și îi țineți deja în brațe! Eu am făcut vineri 37 de săptămâni, mâine mă internez pt monitorizare și analize și cred că pe 19, când e Dr de gardă, îmi va induce naștere! S a îngreunat burtică de tot, abia mai ies din casa,, aștept cu nerăbdare să le țin în brațe!



#398
adri07

adri07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 15 decembrie 2019 - 14:47

Of, voi v-ați văzut bebeii și îi țineți deja în brațe! Eu am făcut vineri 37 de săptămâni, mâine mă internez pt monitorizare și analize și cred că pe 19, când e Dr de gardă, îmi va induce naștere! S a îngreunat burtică de tot, abia mai ies din casa,, aștept cu nerăbdare să le țin în brațe!



#399
adri07

adri07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 22 decembrie 2019 - 00:57

Mămici, am născut și eu pe 16 dec, natural, spontan, la 37 de săptămâni, foarte, repede in 4 ore. Suntem foarte bine. Bebele a avut 52 cm și 3230 Gr. Deși lichidul amniotic a fost cu probleme, verde, bebele a fost bine și după 2 zilele ne-a întors acasă. Păpam lăptic de la san  incadin prima zi,  iar eu am refăcut imediat. Vă Văresc multă sănătate și refacere ușoară! 



#400
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 22 decembrie 2019 - 13:11

Felicitări Adri, să-ți trăiască, să fiți amândoi sănătoși! 





Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2019

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -