Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2019

sarcina gravida decembrie 2019

416 raspunsuri la acest subiect

#201
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 14 iunie 2019 - 21:50

Duran o sa fie bine eu am luat tratament din a 4 săptămana mi-a dat clexane. Trebuia sa iti dea doctorul sa faci si beta Hcg sa il faci sau l-ai făcut? E bine totuși ca iei Aspenter eu la a doua sarcina nu am luat nimic si din cauza asta nu s-a dezvoltat bebele dar stai liniștita ca si la mine la 6 saptamâni nu s-a vazut decât sacul si dupa o săptămana i-am auzit inimioara, dar din păcate fara tratament nu a rezistat si am pierdut. Vb cu medicul ginecolog si spune-i ce a spus Uscatescu si probabil iti va da rețeta cu clexane si doctorița Uscatescu iti spune daca sa mergi pe clexane sau nu. La mine asa a fost doctorul mi-a făcut eco se vedea un punctuleț mic si apoi mi-a scris rețeta cu clexane si Uscatescu a confirmat  sa încep clexane si Aspenter . O sa fie bine , gândește pozitiv si o sa vezi ca va fi bine. Astept vesti bune de la tine!

Sarcini ușoare va doresc in continuare !


#202
Duran

Duran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 18 iunie 2019 - 20:37

Buna. Mi a iesit beta 24000 6 sapt si 4 zile. Ddimeri 249 si progesteronul 10.4. Ma ingrijireaza progesteronul, o fi prea scazut? Ma puteti lamuri in privinta dublului test? Am sunat sa mi fac de acum programare si centralista a zis ca sunt 2 metode de dublu test. Ca la una se ia sangele intai in sapt 9-11 si in sapt 12 ecografia si la celalalt intai ecografis. N am inteles nimic. O sa intreb si medicul.



#203
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 18 iunie 2019 - 21:34

Bună, Duran. Unde am fost eu (clinica Alcosan că acolo mi-a recomandat doctorița) se face întâi ecografia, iar apoi se recoltează sânge, însă ambele în aceiași zi; am văzut și la doamna programată înaintea mea că la fel s-a procedat. Din ce au mai scris fetele pe aici am văzut că ele într-o zi au fost la sânge, iar la o dată ulterioară au mers la ecografie. Eu eram la sfârșitul săptămânii a 11-a când am fost și recunosc că mi-a convenit mai mult așa, decât să fac două drumuri. După vreo săptămână am primit rezultatele pe mail, inclusiv o interpretare a rezultatelor făcută de ei, care îmi calcula riscul de malformații. Acum vezi ce spune și medicul tău, unde te trimite. 



#204
Duran

Duran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 19 iunie 2019 - 06:28

Multumesc pentru parere. O sa l intreb. 



#205
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 19 iunie 2019 - 08:13

Buna Duran!  Si eu am avut probleme cu progesteronul  dar mi-a dat docotrul cate 9 utrogestan pe zi.cand am împlinit 12 saptamâni la morfologia fetală la 5 zile mi-a zis docotrul sa scad cate o pastila pana ajung la 2 pastile /zi. Eu progesteronul o singura data l-am avut 151 in rest mai mare de 34 niciodata, însă am trecut cu bine perioada asta. In mod normal progesteronul de ia pana cand placenta o sa preia singura   Cantitatea de progesteron. Eu acum am ajuns la 4 pastile pe zi, am încercat sa le-a iau le gura si m-am simțit rau , amețită nu puteam vorbi o stare destul de aiurea , i-am zis la doctor si a zis sa iau doar intravaginal . Apropo ai grija daca o sa iei asa multe pastile ca mine la analizele de sânge TGO si tgp mi-au ieșit valori foarte mari, dar sa nu iti faci griji ca sunt de la pastile. 

Si cu dublu testul mie mi-a luat sânge la 10 săptămâni si ecografia am facut-o la 12 .probabil fiecare doctor are protocolul lui. Eu sunt la mare si deși nu am stat la soare decât 2 maxim 3 ore pe zi si asta însemnând de la 8 dimineața la 11 am făcut o alergie de la soare cu bubițe mici roșii si ma mănâncă pielea foarte tare.azi i-am scris la doctor ce crema trebuie sa imi cumpăr sau cu ce am voie sa ma dau sa scap de iritația asta.  Voi ce parere aveți? 



#206
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 19 iunie 2019 - 08:14

Buna Duran!  Si eu am avut probleme cu progesteronul  dar mi-a dat docotrul cate 9 utrogestan pe zi.cand am împlinit 12 saptamâni la morfologia fetală la 5 zile mi-a zis docotrul sa scad cate o pastila pana ajung la 2 pastile /zi. Eu progesteronul o singura data l-am avut 151 in rest mai mare de 34 niciodata, însă am trecut cu bine perioada asta. In mod normal progesteronul de ia pana cand placenta o sa preia singura   Cantitatea de progesteron. Eu acum am ajuns la 4 pastile pe zi, am încercat sa le-a iau le gura si m-am simțit rau , amețită nu puteam vorbi o stare destul de aiurea , i-am zis la doctor si a zis sa iau doar intravaginal . Apropo ai grija daca o sa iei asa multe pastile ca mine la analizele de sânge TGO si tgp mi-au ieșit valori foarte mari, dar sa nu iti faci griji ca sunt de la pastile. 

Si cu dublu testul mie mi-a luat sânge la 10 săptămâni si ecografia am facut-o la 12 .probabil fiecare doctor are protocolul lui. Eu sunt la mare si deși nu am stat la soare decât 2 maxim 3 ore pe zi si asta însemnând de la 8 dimineața la 11 am făcut o alergie de la soare cu bubițe mici roșii si ma mănâncă pielea foarte tare.azi i-am scris la doctor ce crema trebuie sa imi cumpăr sau cu ce am voie sa ma dau sa scap de iritația asta.  Voi ce parere aveți? 



#207
Duran

Duran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 19 iunie 2019 - 19:00

Stiu ca apa termala este buna pentru iritatii. O aplici de mai multe ori. Maine o sa aflu daca este ok progesteronul, sper sa nu imi dea o mie de pastile :)) Stiu ca trebuie sa stai la umbra mai mult, asa ca ai grija si poarta o rochita cu maneci mai lungi.



#208
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 19 iunie 2019 - 21:52

Mi-am tot dat cu apa termala dar degeaba am vb cu docotrul si a zis ca am voie sa ma dau cu advantan milk asa ca am fost la farmacie si l-am găsit si la turci. Sa vad maine cum sunt daca imi mai trece din bubițe . 

O sa fie bine si chiar daca iti iese mic nu-i problema ca sunt atâtea metode de a face progesteronul sa crească .apropo mie cand mi-a ieșit  151 am luat laptisor de matca pentru ca am citit mult despre el ca e foarte bun pentru progesteron , doar ca trebuie sa ai grija sa fie in stare pura , nu cu alcool sau altele care iti fac rau in sarcina.  Mie mi-a făcut bine. Astept noutăți ! 

Restul fetelor ce faceți? Sunteti bine? Nu mai spune-ti nimic ? 

Sarcini ușoare !


#209
Duran

Duran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 13:05

Am uterul bicorn. Mai este cineva in situatia asta? embrionul se vede si are puls cardiac.



#210
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 21 iunie 2019 - 23:10

Duran am auzit de uter bicorn dar din cate stiu eu poți sa ti sarcina doar ca se poate ca intri in travaliu mai repede .ai întrebat docotrul care sunt riscurile cu uter bicorn? Si ce trebuie făcut sa duci sarcina pana la capăt sa nu ai probleme. 





Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2019

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -