Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2019

sarcina gravida decembrie 2019

416 raspunsuri la acest subiect

#151
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 24 mai 2019 - 17:50

Bună, fetelor! Am primit și eu rezultatul și interpretarea de la dublu test (unde am fost eu se trimite și o interpretare făcută de către ei, succintă, dar clară, e inclusă în preț). 

Pe baza valorilor de la analize și a translucenței nucale, am așa:

Trisomie 21 - 1:4732

Trisomie 18/13 - <1:100000

Ambele risc scăzut, limita de risc fiind 1:250. 

Deci bebe pare bine, sănătos, din punctul ăsta de vedere.  [:)]

Săptămâna viitoare aștept să primesc și rezultatele de la toate celelalte analize de sânge 'clasice' și apoi mă programez la doctoriță să i le arăt și să văd dumneai cum și ce consideră. Și să-i cer să-mi prescrie ceva vitamine și minerale, desigur. 

Weekend plăcut vă doresc! 



#152
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 24 mai 2019 - 22:46

Ma bucur Becky pentru tine! Interpretarea practic e făcută la eco sau cum? Ca eu de exemplu atat am primit  la rezultate doua analize care le-am scris zilele trecute si nu imi spune nimic de trisomie si alte chestii. Sigur cand imi face morfologia fetală atunci imi spune mai multe si de translucenta iarăși nu apare nimic in analize . Oricum nu mai înțeleg nimic cu analizele astea.

va salut pe toate ! Aveți grija de voi! 



#153
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 25 mai 2019 - 09:56

Monaaa, din ce spui tu înțeleg că ai făcut doar analizele de sânge, nu și ecografia.

Eu le-am făcut în aceiași zi, mai întâi ecografia și apoi mi-a recoltat sânge. Așa se procedează unde am fost eu. La ecografie îți măsoară translucența nucală și alte lucruri (ozul nazal, osul femurului, cât de repede bate inimioara copilului, dacă placenta e omogenă sau nu, dacă bebele regurgitează etc.). Eu chiar eram puțin contrariată pentru că doctorul de la ecografie nu mi-a spus nimic, doar și-a făcut treaba și mi-a urat bună ziua, a trebuit eu să-l întreb dacă totul e bine cu bebele, că altfel nu-mi spunea nimic. Și mă gândeam că am plătit și pentru interpretarea rezultatelor și el nu mi-a interpretat absolut nimic. 

Dar ieri, după mai bine de o săptămână de atunci, am primit rezultatul celor două analize (ca și la tine, două valori care singure nu mi-ar fi spus nimic) și de asemenea interpretarea, făcută de ei, pe baza rezultatelor de la analize și a ecografiei. Și a datelor mele, vârsta, greutatea, dacă sunt sau nu fumătoare, dacă am diabet, dacă aștept gemeni și dacă am mai fost însărcinată.

Sper că te-am lămurit.  [:)]



#154
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 25 mai 2019 - 23:04

Multumesc Becky da probabil ca tie ti-a făcut si eco si analize pentru ca aveai 12 saptamâni.mie mi-a luat sânge la 10 saptamâni si ecografia o facem la 12 saptamâni , probabil de asta mi-a spus sa  astept pana in 7 Iunie. Acum am înțeles , dar nu înțelegem de ce nu mi- a făcut si mie eco si analize tot in aceeași zi.  Mai am putin sa așteptat .



#155
salima123

salima123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 27 mai 2019 - 13:56

Buna , Am facut morfo la spitalul Filantropia , si precizez ca ceilalti doctori au spus ca e rana pe uter, doar doamna aceasta mi-a spus ca e fibrom Sincer eu am mare incredere in dr care ma operat si dansul a zis ca e totul foarte bine. decurge ok . Inca nu am doctor 100% primul nu mi-a placut, peste 2 saptamani ma duc sa refac morfo ca a zis cand m am dus (atunci aveam 11 s +6z) ca e sarcina mica si sa vada atunci mai bine piciorusele . Eu stiu , mi se pare ca cei de la stat nu prea au aparatura foarte ok Multumesc

 

Da, asa si eu am uneori senzatia, ca la stat nu au aparatura foarte moderna si ca la privat nu au mereu doctori foarte OK, de aceea sunt impartita. Eu am fost la Fetal Care pt Morfo si dublu test, la Adela Serban, acreditatata FMF, in special pt dublu test m-a interesat asta. Cat despre aparat, pot sa iti ca mi-a dat inclusiv poza 4D din uter, ca partile de circularie ale lui bebe si alte chestii se vad cu albastru si rosu indicate pe ecran, masoara o sumedenie de chestii, ba chiar sustine ca a vazut si sexul lui bebe la 13 saptamani. Eco a fost 450, testele 250, deci 700 total. Dar mi-a explicat tot ce am vazut pe ecran. Poate te ajuta sa o iei in calcul ca optiune.



#156
bobo87

bobo87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 27 mai 2019 - 19:38

Buna fetele!azi am fost la dublu test,luni am morfologia!l-am vazut pe bebe ,emotii de nedescris!Eu stiam am 11 sapt ,dar dupa ecograful de azi mi-a spus ca am 11 sapt si 5 zile!sper sa fie totul bine,ast sa vina săptămana viitoare!sarcina ușoară fetele!



#157
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 28 mai 2019 - 18:52

Bobo tu ai luni morfologia fetală si eu vineri adică in 7 Iunie. Si eu abia astept sa merg sa il vad pe bebe. Sa ne scri luni cum a fost la doctor! Mie iar mi-a ieșit progesteronul mic si mi-a dat doza de 8 utrogestan pe zi. Cat am luat laptisor de matca mi-a ieșit progesteronul bun dupa ce nu l-am mai luat iar a scăzut , eu chiar cred ca m-a ajutat foarte mult lăptișorul de matca. De maine o sa il iau iarăși .sarcini ușoare va doresc in continuare.


#158
mijimc1

mijimc1
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 29 mai 2019 - 06:51

Bună dimineața burtici frumoase ma bucur sa fiu printre voi, noi avem 12 săptămâni si 5 zile. Bebe sănătos dupa ultima ecografie ❤ la fel si dublu testul! Vreau doar sa va intreb... Azi-noapte am întrat in panică, frecventând des toaletă m am trezit cu o durere in partea stânga, (pe partea stânga ne place sa dormim) m am ridicat repede din pat spre toaletă, când am ajuns am văzut tot negru in față ochilor, podeaua fugea de sub mine, repede m am pus jos, simțeam călduri, apoi mi am dat cu apa rece, nici ni stiu cum am ajus in pat, m am speriat este pentru prima data(până am ajuns la baie durerea a dispărut complet) sunt si acuma speriată. Întrebarea este :a mai avut cineva această senzație? 



#159
mihamisha

mihamisha
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 29 mai 2019 - 09:06

Da, asa si eu am uneori senzatia, ca la stat nu au aparatura foarte moderna si ca la privat nu au mereu doctori foarte OK, de aceea sunt impartita. Eu am fost la Fetal Care pt Morfo si dublu test, la Adela Serban, acreditatata FMF, in special pt dublu test m-a interesat asta. Cat despre aparat, pot sa iti ca mi-a dat inclusiv poza 4D din uter, ca partile de circularie ale lui bebe si alte chestii se vad cu albastru si rosu indicate pe ecran, masoara o sumedenie de chestii, ba chiar sustine ca a vazut si sexul lui bebe la 13 saptamani. Eco a fost 450, testele 250, deci 700 total. Dar mi-a explicat tot ce am vazut pe ecran. Poate te ajuta sa o iei in calcul ca optiune.

 

Buna ,

Sunt ferm convinsa ca doctora de la morfologie a gresit , nu am cum sa am fibrom uterin , ceilalti doctori mi-au spus ca e rana pe uter  din cauza operatiei de miomectomie.

In rest totul decurge super bine . Astept sa depun actele ptr vouchere Materna si dupa incrc sa fac analizele mai mult la privat , in fine de nascut sugur nasc la stat, la Filantropia ..ptr ca na...prea scump sincer .

Dar ati mai auzit de burtici cu operatie de fibrom uterin ? 



#160
AndreeaIa

AndreeaIa
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 30 mai 2019 - 15:15

Buna Viitoarelor Mamici, 

 

Felicitari tuturor, Am foarte mari emotii, astazi am 11 saptamani de sarcina. 

Am primit rezultatele de la Dublu Test si de la alte analize. De abia peste 2 saptamani sunt programata si nu inteleg analizele ca mi le-am facut fara interpretare deoarece doctorita a spus ca le interpreteaza ea.

Sper ca totul sa fie bine. Voi cum va simtiti? 

 

❤️❤️





Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2019

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -