Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2019

sarcina gravida decembrie 2019

416 raspunsuri la acest subiect

#141
mihamisha

mihamisha
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 23 mai 2019 - 13:14

Buna burtici :-)

 

Sunt Mihaela si am 12 saptamani de sarcina ,si am si eu o problema .

In urma cu un an am fost diagnosticata cu fibrom uterin voluminos, a fost de 10 cm , pe data de 16.04.2018 m-am operat , mai exact miomectomie la paroscot , la spitalul Wellborn din Baneasa, doctorul care ma operat se numeste Gabriel Mitroi, toate au decurs foarte bine si operatie si postoperator.

Anul acesta pe 16.04.2019 mi-am facut un test de sarcina si mi-a iesit pozitiv , am fost la 3 ecografii in ultima perioada ( o luna jumatate ) , la toate eccografiile ( mentionez ca la primul ecograf pe 25.04. mi a confirmat sarcina , la al noilea pe 08.05. am fost la doctorul care ma operat , ca urmare a monitorizatii postmiomectomie , si al 3 lea la doctora care ma luat in evidenta ) mi-au spus ca am rana pe uter , din cauza operatiei, zic ok e normal ca a fost operatie pe uter.

Ieri la ecografia de morfolofie trim 1 , dna doctor , imi zice "stiti aveti un fibrom de 6 cm " , mi-a cazut tot cerul in cap....

Problema mea este : doctora zic ca sa inselat , ca nu are cum 3 doctori sa spuna ca e doar rana pe uter si dansa singura ca e fibrom, si asa de mare...

Ps: daca stiti pe cineva care a mai avut asemenea operatie si a fost totul ok in sarcina...va rog sa imi spuneti, stau cu inima cat un purice :-( 

 

Multumesc :-)



#142
salima123

salima123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 23 mai 2019 - 15:39

Buna mămici!voi ce mai mâncați sau încercați sa evitați in sarcina?o zi ușoară!

 

Mancaruri pe care le evit:

-prajeli, ceapa, usturoi, pt ca imi produc greata/stari de voma si cred ca pun presiune mare pe functia hepato-biliara;

-carne afumata, medium rare steaks, burgeri cu carne roz la mijloc mezeluri semi-crude sau alte carnuri nepreparate suficient, deoarece pot contine bacterii care nu au fost distruse termic (stiu ca la peste 70 de grade distrug, dar prefer sa gatesc bine orice carne, pana fierbe/se patrunde);

-branzeturi moi sau blue cheese (cu mucegai), branzeturi sau iaurturi obtinute din lapte nepasteurizat, deoarece si acestea pot contine bacterii periculoase; in general, e bine sa evitam sa cumparam cas sau urda de la tarani/de la stana, parmezan produs din lapte crud, sa bem lapte crud de vaca, cat suntem gravide;

-fructe si legume nespalate suficient;

-peste si fructe de mare negatite, midii, scoici, peste afumat, creveti, sushi sau peste cu continut ridicat de mercur (rechin, macrou stiu ca era). Mercurul afecteaza dezvoltarea creierului lui bebe.

 

In general, orice ne poate pune in contact cu bacterii periculoase ca salmonella, listeria sau doamne fereste virusul care da toxoplasmoza (asta se ia si de la pisici, in special pisicile mici si pisicile care ies pe afara, care nu stau doar in casa, cele maidaneze). Toxoplasma ar duce ori la avort ori la malformatii la fat (am inteles ca la ochi, se poate naste copilul orb), ori la nasterea unui fat mort.

 

Eu ma axez pe:

-salate de chestii verzi (rucola, valeriana, spanac), pt ca au fier si acid folic;

-salate cu avocado;

-salate cu naut sau fasole neagra;

-rosii (incercati sa luati rosii care au inca rug pe ele, e un semn, de multe ori, ca nu au fost tratate pt a creste fortat. Agricultorii folosesc acum o substanta interzisa in UE, care se numeste Ethrel, pt a forta coacerea rosiilor, astfel ca ele raman tari in interior si verzui sau galbene, iar la exterior sunt rosii, iar de cele mai multe ori au si forma tuguiata. In urma tratarii cu aceasta substanta extrem de toxica, rugul lor se arde si cade, deci rosia cu rug are sanse mari sa fi fost lasata sa creasca in voia ei).

-banane, ca ma ajuta sa potolesc arsurile gastrice;

-alte fructe: zmeura, coacaze, pepene galben si rosu;

-De evitat papaya si ananas la categoria fructe;

-in rest, mi-ar placea sa pot manca carne, deoarece pe langa proteine, mai au si alte substante, aminoacizi, asa a zis doctora, dar nu pot. Pana atunci, fasole, naut, linte, ciuperci...

 

E foarte greu cu mancarea, deoarece sotul e super carnivor si l-am trecut pe regim mai verde...



#143
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 23 mai 2019 - 18:51

Buna mămici!voi ce mai mâncați sau încercați sa evitați in sarcina?o zi ușoară!

Bună. În ceea ce privește mâncarea de care mă feresc, eu țin cont de lista de aici:

https://www.reginama...-evitat-sarcina

Sunt în mare cam același alimente pe care le-a menționat și Salima. De asemenea, am tăiat de pe listă mâncarea de fastfood sau sucurile deoarece conțin zahăr/sare în exces și multe grăsimi goale. Nu consumam des așa ceva, dar acum nu mă mai ating. Și dulciurile sunt de evitat (în măsura în care putem) din același motiv, deși e sigură ciocolata amăruie, cea minim cu 70% cacao.

 

Sigur, am înțeles -inclusiv am fost sfătuită de cunoștințe- că dacă am vreo poftă să mănânc din ceea ce poftesc, chiar dacă e vorba de ceva pe lista de alimente mai puțin recomandate, deoarece corpul cere respectiva chestie tocmai pentru anumiți nutrienți de care copilul are nevoie. Dar momentan nu mă chinuie poftele.  [:)]

 

Mai încerc să evit ceaiul, eu beam foarte mult, și de fructe și de plante, dar cele de plante nu sunt toate recomandate, iar cele care sunt -menta, de exemplu- se recomandă totuși consumul cu moderație, maxim două căni pe zi. Obișnuiam să beau mult ceai pe zi, înspre un litru, așa că l-am înlocuit cu apă cu lămâie, compot sau sirop, pe lângă apa simplă. Sau ceai strict din fructe. 

 

Mănânc multe fructe și legume, respectiv mâncăruri de legume perioada asta pentru că așa simt nevoia, carne mai puțin, mai degrabă pește. Nu-mi vine rău dacă mănânc carne, doar că nu mai simt nevoia să o consum așa des. Perioada asta mănânc salate diverse, roșii cu brânză tare și supe sau ciorbe zilnic. Dacă înainte mai săream o zi-două ciorba acum simt nevoia să mănânc zilnic; momentan loboda e de sezon, foarte bună și foarte sănătoasă. Și amestecuri de conopidă, broccoli și morcovi pentru magneziu și calciu, cu care eu am probleme. Conservele iarăși sunt foarte bune, de exemplu zacusca. Eu am noroc că mama pune multe conserve și mereu sunt aprovizionată.

Mănânc și multe fructe în forme diferite, atât proaspete, cât și uscate sau sub formă de compot. Din fericire e sezonul căpșunilor, care sunt fructele mele preferate. 


Editat de Becky13, 23 mai 2019 - 18:52 .


#144
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 23 mai 2019 - 18:51

Buna mămici!voi ce mai mâncați sau încercați sa evitați in sarcina?o zi ușoară!

Bună. În ceea ce privește mâncare de care mă feresc, eu țin cont de lista de aici:

https://www.reginama...-evitat-sarcina

Sunt în mare cam același alimente pe care le-a menționat și Salima. De asemenea, am tăiat de pe listă mâncarea de fastfood sau sucurile deoarece conțin zahăr/sare în exces și multe grăsimi goale. Nu consumam des așa ceva, dar acum nu mă mai ating. Și dulciurile sunt de evitat (în măsura în care putem) din același motiv, deși e sigură ciocolata amăruie, cea minim cu 70% cacao.

 

Sigur, am înțeles -inclusiv am fost sfătuită de cunoștințe- că dacă am vreo poftă să mănânc din ceea ce poftesc, chiar dacă e vorba de ceva pe lista de alimente mai puțin recomandate, deoarece corpul cere respectiva chestie tocmai pentru anumiți nutrienți de care copilul are nevoie. Dar momentan nu mă chinuie poftele.  [:)]

 

Mai încerc să evit ceaiul, eu beam foarte mult, și de fructe și de plante, dar cele de plante nu sunt toate recomandate, iar cele care sunt -menta, de exemplu- se recomandă totuși consumul cu moderație, maxim două căni pe zi. Obișnuiam să beau mult ceai pe zi, înspre un litru, așa că l-am înlocuit cu apă cu lămâie, compot sau sirop, pe lângă apa simplă. Sau ceai strict din fructe. 

 

Mănânc multe fructe și legume, respectiv mâncăruri de legume perioada asta pentru că așa simt nevoia, carne mai puțin, mai degrabă pește. Nu-mi vine rău dacă mănânc carne, doar că nu mai simt nevoia să o consum așa des. Perioada asta mănânc salate diverse, roșii cu brânză tare și supe sau ciorbe zilnic. Dacă înainte mai săream o zi-două ciorba acum simt nevoia să mănânc zilnic; momentan loboda e de sezon, foarte bună și foarte sănătoasă. Și amestecuri de conopidă, broccoli și morcovi pentru magneziu și calciu, cu care eu am probleme. Conservele iarăși sunt foarte bune, de exemplu zacusca. Eu am noroc că mama pune multe conserve și mereu sunt aprovizionată.

Mănânc și multe fructe în forme diferite, atât proaspete, cât și uscate sau sub formă de compot. Din fericire e sezonul căpșunilor, care sunt fructele mele preferate. 



#145
bobo87

bobo87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 23 mai 2019 - 19:43

Multumesc pt răspuns fetele!!!singura pofta care o am si ma abțin e sa mananc un ,,ochi moale,,!tot timpul il cert pe soțul meu cand isi face si mănâncă in fata mea:))



#146
salima123

salima123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 23 mai 2019 - 20:03

Buna burtici :-) Sunt Mihaela si am 12 saptamani de sarcina ,si am si eu o problema . In urma cu un an am fost diagnosticata cu fibrom uterin voluminos, a fost de 10 cm , pe data de 16.04.2018 m-am operat , mai exact miomectomie la paroscot , la spitalul Wellborn din Baneasa, doctorul care ma operat se numeste Gabriel Mitroi, toate au decurs foarte bine si operatie si postoperator. Anul acesta pe 16.04.2019 mi-am facut un test de sarcina si mi-a iesit pozitiv , am fost la 3 ecografii in ultima perioada ( o luna jumatate ) , la toate eccografiile ( mentionez ca la primul ecograf pe 25.04. mi a confirmat sarcina , la al noilea pe 08.05. am fost la doctorul care ma operat , ca urmare a monitorizatii postmiomectomie , si al 3 lea la doctora care ma luat in evidenta ) mi-au spus ca am rana pe uter , din cauza operatiei, zic ok e normal ca a fost operatie pe uter. Ieri la ecografia de morfolofie trim 1 , dna doctor , imi zice "stiti aveti un fibrom de 6 cm " , mi-a cazut tot cerul in cap.... Problema mea este : doctora zic ca sa inselat , ca nu are cum 3 doctori sa spuna ca e doar rana pe uter si dansa singura ca e fibrom, si asa de mare... Ps: daca stiti pe cineva care a mai avut asemenea operatie si a fost totul ok in sarcina...va rog sa imi spuneti, stau cu inima cat un purice :-( Multumesc :-)

 

Unde ai fost pt Morfo? Doctora care ti-a facut morfo are acreditare FMF screening? Pt Bucuresti pot sa recomand Fetal Care, au acolo pe Dr. Adela Serban, acreditata FMF, au aparatura performanta. Dr. Adela Serban mai colaboreaza si cu Regina Maria, joia merge la RM, daca nu ma-nsel, asta daca nu vrei Fetal Care. Incearca undeva unde sa aiba medic super bun pe ecograf, nu te lasa descurajata. Daca cumva se dovedeste ca nu ai fibrom, ci doar rana, le ceri banii inapoi, sa iti faca factura de storno, pastreaza bonul, ca sa nu iesi pe minus si cu bani dati peste tot si cu stres.



#147
salima123

salima123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 23 mai 2019 - 20:11

Bună. În ceea ce privește mâncare de care mă feresc, eu țin cont de lista de aici: https://www.reginama...-evitat-sarcina Sunt în mare cam același alimente pe care le-a menționat și Salima. De asemenea, am tăiat de pe listă mâncarea de fastfood sau sucurile deoarece conțin zahăr/sare în exces și multe grăsimi goale. Nu consumam des așa ceva, dar acum nu mă mai ating. Și dulciurile sunt de evitat (în măsura în care putem) din același motiv, deși e sigură ciocolata amăruie, cea minim cu 70% cacao. Sigur, am înțeles -inclusiv am fost sfătuită de cunoștințe- că dacă am vreo poftă să mănânc din ceea ce poftesc, chiar dacă e vorba de ceva pe lista de alimente mai puțin recomandate, deoarece corpul cere respectiva chestie tocmai pentru anumiți nutrienți de care copilul are nevoie. Dar momentan nu mă chinuie poftele. [:)] Mai încerc să evit ceaiul, eu beam foarte mult, și de fructe și de plante, dar cele de plante nu sunt toate recomandate, iar cele care sunt -menta, de exemplu- se recomandă totuși consumul cu moderație, maxim două căni pe zi. Obișnuiam să beau mult ceai pe zi, înspre un litru, așa că l-am înlocuit cu apă cu lămâie, compot sau sirop, pe lângă apa simplă. Sau ceai strict din fructe. Mănânc multe fructe și legume, respectiv mâncăruri de legume perioada asta pentru că așa simt nevoia, carne mai puțin, mai degrabă pește. Nu-mi vine rău dacă mănânc carne, doar că nu mai simt nevoia să o consum așa des. Perioada asta mănânc salate diverse, roșii cu brânză tare și supe sau ciorbe zilnic. Dacă înainte mai săream o zi-două ciorba acum simt nevoia să mănânc zilnic; momentan loboda e de sezon, foarte bună și foarte sănătoasă. Și amestecuri de conopidă, broccoli și morcovi pentru magneziu și calciu, cu care eu am probleme. Conservele iarăși sunt foarte bune, de exemplu zacusca. Eu am noroc că mama pune multe conserve și mereu sunt aprovizionată. Mănânc și multe fructe în forme diferite, atât proaspete, cât și uscate sau sub formă de compot. Din fericire e sezonul căpșunilor, care sunt fructele mele preferate.

 

La fel si eu, am taiat ceaiurile de plante de pe lista zilnica, caci beam, in special negru si verde, de care imi e dor...



#148
salima123

salima123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 23 mai 2019 - 20:14

Multumesc pt răspuns fetele!!!singura pofta care o am si ma abțin e sa mananc un ,,ochi moale,,!tot timpul il cert pe soțul meu cand isi face si mănâncă in fata mea:))

 

Sotul meu face asa cu ceaiul negru... Dar cum e mai periculos decat cafeaua in sarcina, trebuie sa ma abtin.

Si am pofta de somon, dar doctora nu imi da voie sa mananc peste, spune ca majoritatea au cantitati mari de mercur si e mai bine sa evit. Si as manca un somon la cuptor cu broccoli asa... ❤❤❤



#149
mihamisha

mihamisha
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 24 mai 2019 - 07:58

Unde ai fost pt Morfo? Doctora care ti-a facut morfo are acreditare FMF screening? Pt Bucuresti pot sa recomand Fetal Care, au acolo pe Dr. Adela Serban, acreditata FMF, au aparatura performanta. Dr. Adela Serban mai colaboreaza si cu Regina Maria, joia merge la RM, daca nu ma-nsel, asta daca nu vrei Fetal Care. Incearca undeva unde sa aiba medic super bun pe ecograf, nu te lasa descurajata. Daca cumva se dovedeste ca nu ai fibrom, ci doar rana, le ceri banii inapoi, sa iti faca factura de storno, pastreaza bonul, ca sa nu iesi pe minus si cu bani dati peste tot si cu stres.

 

Buna ,

 

Am facut morfo la spitalul Filantropia , si precizez ca ceilalti doctori au spus ca e rana pe uter, doar doamna aceasta mi-a spus ca e fibrom

Sincer eu am mare incredere in dr care ma operat si dansul a zis ca e totul foarte bine. decurge ok .

Inca nu am doctor 100% primul nu mi-a placut, peste 2 saptamani ma duc sa refac morfo ca a zis cand m am dus (atunci aveam 11 s +6z) ca e sarcina mica si sa vada atunci mai bine piciorusele .

Eu stiu , mi se pare ca cei de la stat nu prea au aparatura foarte ok

 

Multumesc 



#150
aisha.kouja

aisha.kouja
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 24 mai 2019 - 10:00

Buna ziua dragi viitoare mamici ,va felicit pe toate si va doresc sarcina usoara. Ma bucur sa fim si noi printre voi ,avem 8 saptamani si santem la al doilea bebe primul are 9 luni.





Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2019

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -