Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2019

sarcina gravida decembrie 2019

416 raspunsuri la acest subiect

#111
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 18 mai 2019 - 10:41

Buna dimineața! Sa zic asa ca nu prea e buna nu prea stiu ca se intampla cu mine dar am coșmaruri aseara am visat ca am fost sa fac ecografie si doctorul mi-a spus ca are sindromul Doppler deși nu exista acest sindrom dar are legătura pentru ca de fapt acest Doppler spunea doctorul ca inima lui bebe bătea foarte încet si ca trebuie sa fac avort pentru ca nu e Ok. m-am trezit asa buimacă de cap încât nu mai am răbdare pana luni si o sa merg azi la o ecografie la alt doctor doar pentru liniștea mea. Tot timpul cand se apropie timpul sa merg l doctor încep cu tot felul de gânduri si stiu ca nu e Ok, doar ca nu imi pot controla subconștientul. Parca vad si acum stateam pe umărul doctorului si el a tot încercat sa asculta bătăile inimii dar din păcate nu putea sa faca nimic iar eu nu mai aveam puterea sa trec peste asta, imi venea tot felul de gândiri negre in cap. 

Am fost foarte pozitivă dar nu stiu dintr-o data m-a luat frica , sper mai tarZiu sa ma liniștesc . Voi cum sunteti? 



#112
bobo87

bobo87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 18 mai 2019 - 10:48

Din cate am mai citit si eu ,cica aceste vise tot o sa mai fie!Eu zic sa gândești pozitiv si o sa fie bine!si eu câteodată ma gândesc la lucruri rele,dar soțul meu imi spune sa nu mai gândesc niciodată negativ!!!Si eu abia ast sa merg săpt viitoare la ecograf sa vad ce imi spune,de la 6 saptamani nu am mai fost si  parca stau cu o teama...dar sunt pozitivă si o sa fie bine,mai ales ca ne dorim acest copil!Sanatate multa si sarcina ușoară!


#113
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 18 mai 2019 - 11:36

Da stiu asa am si gandit dar câteodată nu stiu ce se intampla in subconștient si atunci   Nu prea mai imi iese .aZi merg la doctor si revin sa va povestesc ce mi-a zis. Vroiam sa va întreb ca am tot citit pe internet acel aparat Doppler Fetal care il poți folosi acasa este un aparat care il folosești pentru a asculta bătăile inimii la bebe. A-ați auzit de el? Oare face rau? Din cate am citit nu face rau dar vroiam sa stiu si părerea voastră .apropo m-am uitat pentru ca asta am visat aparat Doppler dar in vis mi-a apărut sindrom Doppler , ma cam bate gândul sa il comand, dar azi o sa il intreb pe doctor ce părere are despre acest aparat . Va salut si sa aveți un Wek minunat !



#114
claudi151

claudi151

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 18 mai 2019 - 17:50

Bună mămici, azi am aflat cea mai buna veste  sora mea mi-a zis ca și ea este gravidă în 5 săptămâni,, eu am 9 sasăptămâni,, diferența mica între noi, o sa fim amândouă cu burtici



#115
cosmi96

cosmi96
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 18 mai 2019 - 18:46

Ce frumos [il]  [bib]



#116
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 18 mai 2019 - 20:00

Felicitări surorii tale! Foarte frumos, o să ai cu cine schimba sfaturi și care o să înțeleagă exact prin ce treci, cu cine merge la plimbare cu bebeii (dacă stă aproape de tine), iar verișorii vor fi practic de aceiași vârstă. 

 

Monaaa, nu am auzit de aparatul Doppler. Încearcă să stai liniștită și să gândești pozitiv. O dată cu sarcina vin involuntar și gânduri negative pentru că bebele trece pe primul loc și vrem să fie totul bine. Și atunci în subconștient ne speriem mai ușor. Eu de exemplu mai pun uneori răul înainte și mă speriu când mai simt câte o mică înțepătură sau durere în zona burții, dar apoi îmi spun că e normal, că se modifică corpul să-i facă loc copilului. Nu ține totul pentru tine, vorbește cu soțul, în primul rând el e cel care trebuie să te liniștească în perioada asta sau dacă nu o altă persoană importantă care te poate înțelege, mama ta de exemplu. 



#117
bobo87

bobo87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 18 mai 2019 - 21:52

Felicitări  Claudi 151!



#118
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 19 mai 2019 - 08:40

Buna fetelor! Da Becky sunt liniștita acum am fost pana la doctor mi-a făcut eu eco pe burtica si totul e bine.am avut un sentiment ciudat dar gata încerc sa gândesc numai pozitiv pentru bebe ca el are nevoie se mine sa fiu puternica pentru ca el sa crească mare. 

Felicitări pentru sora ta ! Sarcina ușoară! 

Azi plec la București si maine am dublu test!  

Becky esti din București ? 



#119
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 19 mai 2019 - 10:39

Da, sunt măritată în București. 



#120
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 19 mai 2019 - 11:45

Felicitări pentru sarcina e pentru Sora Claudiei! 





Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2019

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -