Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2019

sarcina gravida decembrie 2019

416 raspunsuri la acest subiect

#91
bobo87

bobo87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 16 mai 2019 - 19:00

Si mie mi-a dat f multe analize,am fost azi sa le fac,in total 24!!



#92
claudi151

claudi151

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 16 mai 2019 - 20:48

Nici măcar asta nu mi-a zis, nu m-a programat pentru următoarea vizită, eu când știu sa ma duc dacă el nu a zis nimic  nici nu știu ce sa fac



#93
bobo87

bobo87

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 16 mai 2019 - 20:52

Eu zic sa iti schimbi medicul,acum tu stii ce e mai bine!



#94
claudi151

claudi151

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 16 mai 2019 - 20:54

Aștept sa se întoarcă din concediu și vorbesc cu el



#95
Monaaa

Monaaa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 16 mai 2019 - 21:35

Ori il schimbi , ori il suni sa il

intrebi cand va vedeți , pe mine având antecedente 2 sarcini pierdute ma cheamă la doua saptamâni pana fac 12 saptamâni , dupa probabil o sa ma cheme o data pe luna, o sa il întreb doar ca asa ma pierd din cauza emoțiilor cand ajung la

doctor încât uit ce vroiam sa il întreb . Aveți grija de voi! 



#96
salima123

salima123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 17 mai 2019 - 12:59

Aștept sa se întoarcă din concediu și vorbesc cu el

 

Pai nu mai astepta, mai bine te duci si iti faci sau suni la alta clinica. Eu am fost la Fetal Care sa fac analizele, au costat 250 de lei, si voi mai da cred 650 de lei la ecografie cu interpretarea in context. Am inteles ca la Filantropia in Bucuresti se fac si gratis. De unde esti?

 

Mai bine mai consulti si alti medici.



#97
salima123

salima123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 17 mai 2019 - 13:30

Fetelor, voi ce suplimente, vitamine prenatale luati?

 

Mie mi-a dat medicul sa iau acid folic din saptamana 4-5, cand am aflat practic ca sunt insarcinata, pana in saptamana 12 jumate. Mi-a zis ca de saptamana viitoare sa opresc acidul folic si sa iau suplimente de fier.

 

Voua v-au dat ceva, acid folic, Elevit? Mie parca mi-e frica sa opresc acidul folic asa...



#98
dbv16

dbv16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 17 mai 2019 - 13:35

Eu iau acid folic de dinainte sa raman insarcinata, cand am fost la primul control. Stiu ca asa se ia, doar primul trimestru.

Am mai luat vitamina d, ptr ca aveam deficit, dar acum nu mai e nevoie. Altceva nu mi-a dat inca.



#99
salima123

salima123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 17 mai 2019 - 13:44

Bună fetelor! Eu tot cu grețuri și oboseală. Azi am 10 săptămâni fix. Eu nu am făcut niciodată dublu test, doar ecografie la 12 săptămâni voi face. Nu as avortat așa că nu are sens.

 

Bravo, as vrea sa am si eu curajul tau. Pe de-o parte ma gandesc ca eu nu as putea sa ucid ceva ce corpul meu considera viabil si nu elimina de la sine, asa cum a facut cu prima mea sarcina, pe care trupul a scos-o singur afara printr-un avort spontan la 5-6 saptamani. Ma gandesc ca nu as putea sa dau afara ceva ce corpul a vrut sa pastreze si a considerat demn de a ramane si de a trai. 

 

In acelasi timp, am hotarat sa fac dublu test, pentru a ma pregati psihic de ceva rau, ma gandesc ca e mai bine sa iau in calcul asta.

 

Eu te admir pt puterea asta, dar in acelasi timp le inteleg si pe mamicile care aleg sa nu pastreze o sarcina cu probleme, pt ca tara noastra e foarte nepregatita pt copii cu nevoi aparte, oamenii discrimineaza si eticheteaza pe tot felul de criterii: saracul il discrimineaza pe bogat si nu ii da nicio sansa de a-l cataloga drept uman, pt ca il considera superficial si fitos, bogatul il discrimineaza pe sarac pt ca il considera needucat si nedemn de nasul sau, albul pe negru ca i se pare inferior, negrul pe alb ca il crede din start rasist si tot asa.

 

Iar ca parinte de copil cu nevoi aparte, nu vreau sa ma gandesc ce tarie iti trebuie ca sa lupti cu alti parinti, cu educatori, invatatori, sistem etc. Si nu oricine cred ca are puterea asta, nu oricine este pregatit.

 

Totodata, eu tot cred ca e meschin ca statul sa considere optionale si de nedecontat aceste testari, in conditiile in care nici nu are un sistem pus la punct de integrare a persoanelor cu nevoi diferite si nici nu ii primeste/accepta ca oameni cu drepturi depline pe pamant.

 

E un subiect atat de delicat...



#100
Becky13

Becky13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 17 mai 2019 - 13:52

Salima, mie mi-a dat numai acid folic momentan. Mi-a zis să iau o lună, deși farmacista a spunea că ar fi indicat pe tot parcursul sarcinii, că e bun împotriva spinei bifida... Doctorița a spus că încă nu e cazul de vitamine, deși cred că la consultul viitor am să-i cer să-mi prescrie un complex pentru că eu am deficit de calciu și magneziu de când mă știu. Dar cred că va depinde și de cum îmi ies analizele.  





Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2019

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -