Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fara menstruatie dupa chiuretajul unei sarcini oprite din evoluție


5 raspunsuri la acest subiect

#1
Sufle

Sufle
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 30 aprilie 2019 - 02:11

Buna seara, as dori parerea unui doctor sau a unor femei care au trecut prin asa ceva. Am luat anticonceptionale Logest multi ani la rand si cand eu si sotul ne-am hotarat ca vrem un copil le-am oprit si ne-am protejat 4 luni apoi in a 5-a luna am ramas insarcinata din prima. Fericire mare, analize la zi... controale peste controale... mentionez ca am 34 de ani si de aceea am facut toate analizele recomandate de doctor. La ultimul control sarcina avea 6 saptanani si ii batea inimioara apoi peste 4 saptamani urma sa fac Dublu Test. Dar dupa 3 saptamani am avut o sangerare maronie si m-am dus la urgenta la eco si mi-a spus ca sarcina era oprită din evoluția la 8 saptamani (in momentul acela ar fii trebuit sa am 11 saptamani). Deci organismul meu nu a eliminat sarcina! La recomandarea medicului a doua zi mi-a facut chiuretaj. Dupa chiuretaj mi-a prescris antibiotic si Arthotec. Dupa 3 zile in care nu mai eliminasem nimic ma simteam destul de rau, aveam o presiune in zona inghinala ca simteam ca o sa explodez ... la eco s-au vazut chiaguri de sange in uter care nu se eliminau datorita colului care era foarte inchis si nu le dadea voie. Eu continuam sa iau antibiotic si Arthotec si mi s-a dat si Cytotec ca sa se deschida colul. Nu a avut nici un efect si mi s-a recomandat al 2-lea chiuretaj pentru a scoate chiagurile din uter.

Dupa al 2-lea chiuretaj, la 4 zile dupa primul chiuretaj doctorul mi-a spus ca nu-mi mai da nici un medicament... doar antibiotic, deoarece se pare ca colul meu s-a inchis inexplicabil de la Arthotec. Dupa cateva zile la eco se mai vedea un chiag mic de sange in uter iar la eco-ul de la 2 saptamani nu mai era nimic, uterul era gol.... sangerasem intre timp si l-am eliminat.

Azi se fac 6 saptamani de la primul chiuretaj si nu mi-a venit inca menstruatia!!! Doctorul imi spune sa mai astept o saptamani si apoi sa fac niste analize de sange : Fsh, LH, Estradiol...

Zilele trecute am avut crampe ca atunci cand imi vine ciclul dar fara sangerare.. doar un firicel maroniu... foarte putin, cat o unghie.

Ce ma sfatuiti sa fac?

Mi-am cam pierdut încrederea în doctorul meu... se da Arthotec in cazuri de genul acesta?... tot ma macina gandul ca am ajuns la al 2-le chiuretaj din cauza ca mi-a dar Arthotec.  

Si cu menstruatia ce sa fac... sa astept?... ne dorim in continuare un bebeluș si as vrea sa nu am complicatii ...

Si ultima apasare... ce analize sa fac ca sa nu se mai repete istoria adica pentru urmatoarea sarcina sa ajut sa nu se mai opreasca din evoluție.

Va multumesc!



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 03 mai 2019 - 09:40

buna draga mea, e o situatie complicata. 

Nu sunt medic sa iti sau un sfat medical insa pot sa iti inteleg tristetea si disperarea.

 

SIngurul sfat pe care ti-l pot da este sa nu iti pierzi speranta ca iti vei tine copilul in brate... chiar daca va trebui sa ai un pic de rabdare. Keep trying!

 

cu drag, 

[flo2]



#3
Sufle

Sufle
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 03 mai 2019 - 10:04

Multumesc din suflet pentru cuvintele calde si de incurajare.

In legatura cu ciclul menstrual nici azi nu mi-a venit! Deja sunt 46 de zile de la primul chiuretaj si 42 de zile intarziere de la al 2-lea. Medicul ginecolog mi-a spus sa-mi fac FSH, LH si Estrsdiol si in functie de cum or sa fie poate imi da un tratament ceva... iar in legatura cu pierderea sarcinii ... ca sa nu se mai repete m-am hotarat sa-mi fac niste teste de Trombofilie... m-am programat la un medic hematolog doar ca programarea este peste 3 saptamani... este cineva pe site care si-a facut teste de Trombofilie... si ce teste?



#4
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.638 mesaje

Postat 03 mai 2019 - 13:57

Sufle, extrem de dubios tot tratamentul pe care l-ai primit. m trecut si eu prin asa ceva dar nu am primit nimic.

Ce pot sa-ti spun e ca firicelul ala a fost ciclul. Nu mai aveai ce sa elimini .... si de  asta a fost asa (asa am patit si eu). Apoi dupa 4 sapt de la firicel am avut ciclu normal si apoi gata BB :).

Si da, as schimba medicul.



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 03 mai 2019 - 16:59

Se fac niste analize, profil de.mutatii genetice, oricum se fac cu plata, aaa ca mai bine le faci inainte de a merge la hematolog, asa ti le si interpreteaza. Studiaza ofertele de la clinicile private, eu am facut la clinica unde am si nascut, mi-a ales de acolo (sunt mai multe analize) ginecologul ceea ce ar fi necesitat trtament pe timpul sarcinii, adica nici cel mai ieftin, nici cel mai scump, si in urma rezultatelor am facut clexane in timpul sarcinii.

Tratamentul cu arthotec este destul de.comun, si mie mi-a dat ginecologul la o pierdere de sarcina, dar eu am eliminat-o natural



#6
Sufle

Sufle
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 03 mai 2019 - 18:00

Luni ma duc sa fac analizele pentru hormonii Fsh, Lh si Estradiol ca sa vedem ce fac cu menstruatia si o sa dau sange si pentru analize de Trombofilie... într-adevăr pana ajung la hematolog peste 3 saptamani sa am si analizele deoarece m-am interesat si rezultatul dureaza cam 10 zile.

O sa fac la SynLab...

1.Trombofilie panel IV risc genetic (in care am inclus MTHFR C677T , MTHFR A1298C, Factor V G1691A Leiden, Factor II G20210A, PAI 1 4G/5G)

2. Proteina S

3. Proteina C

4. Antitrombina III

5. Homocisteina

6. Si vitamina B12 si B9 (Folati serici)

Plus Hemoleucograma completa 

[batcap]  par cam multe :)))... cam astea consiler pana acum sa le fac...o sa ma coste cam 1200 lei... dar cat am dat pe toate controalele si interventiile si prin ce am trecut cu sarcina oprita din evolutie... nu mai vreau sa trec!!!

Macar de as descoperi o problema aa sti ce sa fac si parca m-as mai linisti...

Va tin la curent cu rezultatele...

Daca mai aveti idee de ceva... puteti sa-mi scrieti... multuuu [flo2]

 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -