Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Incendiul de la Notre Dame

catedrala incendiu

93 raspunsuri la acest subiect

#71
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 22 aprilie 2019 - 22:34

si in al doilea rând nimic nu văd scris despre cei 200 (!!!!!) de morți din Sri Lanka  [V]

 

e ceva de genul "sri lanka, unde mai e si asta pe harta?"

 

pe cand Parisul...



#72
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 aprilie 2019 - 07:47

e ceva de genul "sri lanka, unde mai e si asta pe harta?"

 

pe cand Parisul...

Te inseli. Dupa tsunamiul din 2004, comunitatea internationala, guverne, persoane private au strans milioane si milioane de dolari pentru ajutorarea tarii si a sinistratilor.

 

De prin anii '70, in Sri Lanka tot e razboi civil intre etnici (razbooi interetnic si interreligios ce s-a diminuat abia prin 2010) din pacate un razboi sangeros care a facut multe victime. Timp de mai bine de 30 de ani, comunitatile internationale s-au straduit, prin tratative, prin ajutoare banesti, sa se ajunga la un acord. Nu prea s-a reusit.

Chiar Norvegia a participat, a prezidat initiative de pace, in van insa.

 

E regretabil ce s-a intamplat acolo  in ziua de paste si regretabila pierderea de vieti omenesti, doar asa pentru ca erau de alta religie.

 

s-a discutat mult in presa si la televizor despre acest atentat sangeros. Chiar si in presa franceza si la nivel guvernamental. Vor primi si ei ajutoare.

Nu s-a deschis subiect aici ca nu s-a deschis.  

 

Daca as fi miliardar francez nu as trimite bani acolo in nume personal. In primul rand pentru ca as stii ca nu ar ajunge unde trebuie si ca guvernul aflat mai mult sau mai putin sub papucul Rusiei si Chinei ar deturna demersul si in al doilea rand m-as teme ca as fi luat la ochi de grupul extremist islamist ce actioneaza in zona.

Nu m-as baga la niccio reconstructie ca sa ajung calul de bataie al vreunei veste sinucigase.

 

Dar, exista destui  potenti financiar care alimenteaza ONU, Crucea Rosie, Semiluna Rosie cu fonduri substantiale pentru ajutorarea Sri Lankezilor.



#73
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 23 aprilie 2019 - 09:58

Adaug la ce a scris viviana ca mai sunt si milioane de anonimi ce doneaza pt Crucea Rosie, Medici fara frontiere, etc. Nu sume ametitoare, dar le pasa si doneaza. 



#74
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 23 aprilie 2019 - 11:34

Deci,

 

am trecut ieri pe acolo . Lume ca la balamuc. Cu toate ca dimineața fuse slujba de Paști , la amiaza nu se circula deloc pe lângă Notra Dame. Se vedea schela după cealalt mal al Senei. 

 

Cred ca dacă știau ce valva va fi, ii dădeau foc mai demult. 

 

In alta ordine de idei , era cald ca la balamuc la Paris. Niciodată nu am prins așa cald, in ultimii 15. Și asta ma sperie .

 

si in al doilea rând nimic nu văd scris despre cei 200 (!!!!!) de morți din Sri Lanka  [V]

Si eu la fel, tot ieri! Am fost destul de mirata ca au pus barierele foarte la distanta, practic un sfert din insula e blocata. Am mers pe jos de-am capiat, ca RER-ul C, ala de linga, era inchis. Confirm temperaturile ridicate! Dar duminica ailalta a fost frig de-a binelea, -1°C dimineata. Iar de astazi se raceste, joi vor fi 16°C.



#75
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 23 aprilie 2019 - 12:05

Sri Lanka are si ea milionarii ei care pot dona pentru reconstrucția bisericilor si hotelurilor afectate, dacă doresc bine-nțeles. Subiectul asta însă e despre Notre Dame, de ce trebuia menționata SRI Lanka, ca nu mi-e clar?



#76
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 26 aprilie 2019 - 06:48

Pepco, persoana face asa de ani de zile, pt mine e un troll.  

daca persoana mea  e un troll pentru tine dupa ani de zile  ,  nu ma poate face  decat sa ma gandesc ce inseamna  pentru tine un troll?  

 

a spune ce gandesti nu inseamna nimic altceva decat a spune ceea ce gandesti. daca asta inseamna sa fii un troll , da sunt un troll.

 

nu mi-am imaginat vreodata asa viziune asupra mea ! ca sa vezi ce afli cand catedralele ard !


Editat de a_alinta, 26 aprilie 2019 - 06:50 .


#77
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 26 aprilie 2019 - 07:29

nu, sa fii "high", in cazul asta, inseamna sa scrii fara noima, fara tangenta cu subiectul.

ce tomorrow never comes.

tomorrow never comes  daca intelegi ca nu exista ziua de maine. daca intelegi ca exista doar prezentul.  dar nicio biserica sau catedrala din lume nu te poate invata asta, din pacate.



#78
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 aprilie 2019 - 19:12

tomorrow never comes  daca intelegi ca nu exista ziua de maine. daca intelegi ca exista doar prezentul.  dar nicio biserica sau catedrala din lume nu te poate invata asta, din pacate.

 

daca exista doar prezentul, sugerez sa redenumesti zilele saptamanii luni sau ce zi vrei tu. sa fie toate luni sau ce zi vrei tu.

 

sau... sa anulezi orice programare, intalnire, eveniment stabilite pentru maine, saptamana cealalta, luna urmatoare, anul viitor. ca doar tomorrow never comes.



#79
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 aprilie 2019 - 19:15

Te inseli.

 

stii vreun roman care sa fi donat ceva pt. sri lanka?

 

ca pentru Notre Dame...

 

https://www.antena3....ame-517036.html



#80
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 aprilie 2019 - 07:44

stii vreun roman care sa fi donat ceva pt. sri lanka?

 

ca pentru Notre Dame...

 

https://www.antena3....ame-517036.html

Nu stiu si nici nu-mi bat capul sa stiu.

Nici nu ma intereseaza cui isi doneaza oamenii banii si nici de ce.

Fiecare are dreptul sa-si aleaga diverse cauze fara sa fie judecat de fistecine.





Etichetat si cu catedrala, incendiu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -