Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Termen expirat


119 raspunsuri la acest subiect

#81
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 aprilie 2019 - 09:27

 

Laptele e bun câteva zile după ce a expirat. Pana nu are gust acru sau stricat, îl consum.

 

nu stiu cum reusesti, dar recomand sa nu faci urmatorul lucru: scos din frigider, lasat la alta temperatura, bagat iar in frigider, repetat procedeul.

 

La ulei/paste/zahăr/faina/ etc nu ma uit la termen, nu văd ce s-ar strica. 

 

uleiul deschis rancezeste, iar zaharul si faina, la fel ca grisul, pot dezvolta musculite/gaze. nu stiu cum, dar se intampla chiar si cand pungile sunt inchise dupa deschidere.

 

Cerealele când nu mai au gust bun le atunc. 

 

cerealele, daca nu sunt in pungi/recipiente bine inchise, isi schimba textura si gustul in contact cu aerul. dupa deschidere.

 

Uleiurile au grade de oxidare diferite. Uleiul de floarea soarelui, pe care il folosim majoritatea, cred, nu este atat de oxidativ pe cat am crede.

Deschis, tinut la loc uscat si racoros, intre 15 si 25 de grade tine pana la 6 luni. Dar cine nu consuma 1 kg. de ulei 6 luni?

Mai mult de atat uleiurile cu vitamina E, dupa deschidere tin foarte mult. Ca de aia se si pune in el vitamina E - un puternic antioxidant.

 

Faina, grisul, malaiul etc fac gargarite in conditiile in care bucataria e predispusa/infestata cu astfel de insecte. Daca ai gasit asa ceva intr-o punga cel mai bine e sa folosesti un spray anti insecte din astea.

Eu nu am avut niciodata astfel de insecte.

 

Sfat: astea nici nu se tin in pungi ci in diverse recipiente cu capac, cele mai bune fiind cele din sticla. Putina sare pusa in faina, malai, gris, sau o foaie de dafin le indeparteaza.

 

Cerealele daca nu sunt inchise in pungi sau in recipiente "trag" umezeala din aer, dar si mirosurile de prin dulapurile unde sunt tinute.  Nu e ca se depreciaza in contact cu aerul - daca tii punga inchisa corect, chiar daca o deschizi, inchizi nu pateste nimic. Daca ai grija ca dupa folosire sa o tii inchisa nu vor exista probleme - exista si diverse cleme pentru astflel de pungi.



#82
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 06 aprilie 2019 - 09:48

Folosesc ulei de rapița. Am fost plecați in concediu, vara, 1 luna, an de an. Nu am găsit niciodată uleiul rânced. 

 

Nu am dezinsectizat cu nimic, Pt ca fluturii erau in borcan :)). In acel borcan de sticla cu capac. Acolo s-au format. A fost o singura data. 

 

 



#83
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 aprilie 2019 - 09:50

eu am un frigider mic, cu congelator si mai mic. daca bag in congelatorul ala o caserola de 500 ml de inghetata si 3 pungi de mazare congelata a cate 400-450 grame punga, l-am umplut. :)

si eu am avut un astfel de frigider. Si tot reuseam sa tin acolo una, alta. Chiar mai multe decat m-as fi asteptat. Ca a fost carne, ca au  fost diverse legume/zarzavaturi, inainte de a pune pungile in congelator le aplatizam bine, scoteam aerull din ele cat se putea.



#84
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 aprilie 2019 - 10:00

Folosesc ulei de rapița. Am fost plecați in concediu, vara, 1 luna, an de an. Nu am găsit niciodată uleiul rânced. 

 

Nu am dezinsectizat cu nimic, Pt ca fluturii erau in borcan :)). In acel borcan de sticla cu capac. Acolo s-au format. A fost o singura data. 

Is molii de alimente. Probabail a fost contaminat cumva de cand ai cumparat. Bine ca ai aruncat si nu s-au infestat si celelate.

Eu vorbeam de situatiile in care exista o infestare clara  in dulapuri, camara - sunt multe cazuri din astea si nu e vina nimanui.

 

Anul trecut am imprumutat o punga cu malai nedeschisa de la o vecina si era plina de astfel de insecte.



#85
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 06 aprilie 2019 - 22:01

Eu am frigider cu congelator mare, cam asta e standardul aici. In congelator incap lejer 10 kg carne in caserole, poate si mai mult. Pe langa carne, pe care o cumpar la pret bun si o consumam in max 3 luni, tin legume si fructe congelate ( mazare, spanac, visine, afine si altele). Cartofi prajiti semipreparati. Mai tin pizza, foi de placinta, placinte si egg rolls, chestii din astea.

 

Nu dau copilului produse de origine animala expirate, desi am gustat iaurturi cu fructe, portii individuale nedesfacute expirate si erau bune.



#86
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 10 aprilie 2019 - 20:59

Nu am pățit nimic niciodată.

 

Am luat și medicamente expirate. Chiar antibiotice. Dar mai des paracetamol sau ipren. Au fost perfecte de fiecare data. 

 

ai avut noroc si ai avut curaj. :)

 

eu, din pacate, sunt convinsa ca alimentele contaminate pe care le-am consumat in necunostinta de cauza - nu miroseau, nu aveau gust schimbat, nu aratau alterate - au avut un aport important pentru starea mea de sanatate de acum.

 

cand patesc asa, nu suport nici sa vad alimentul cauzator, uneori o perioada, alteori definitiv. mi se face imediat greata.


Editat de Pepco, 10 aprilie 2019 - 21:06 .


#87
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 10 aprilie 2019 - 22:00

Pai atunci de unde esti sigura ca erau contaminate?



#88
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 10 aprilie 2019 - 22:22

Pai atunci de unde esti sigura ca erau contaminate?

 

[:-)))] good question!



#89
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 aprilie 2019 - 12:44

Pai atunci de unde esti sigura ca erau contaminate?

 

pentru ca mi-a fost incredibil de rau in max. 30 de min. de cand le-am consumat. am bolit cateva zile.

 

rau imi e si acum, de la... orez cu lapte. asa de pofta imi era, ca am facut aseara pe la 8. de azi-noapte mi-e rau. :(


Editat de Pepco, 11 aprilie 2019 - 12:47 .


#90
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 aprilie 2019 - 18:55

Pai Pepco, daca ai intolerante sau alergii, nu e vina produsului, si proaspat sau bio sau trio daca vrei tot iti provoaca reactia.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -