Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Corectare/ contestare notă trecuta in catalog


43 raspunsuri la acest subiect

#41
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 31 martie 2019 - 14:58

Anja, acesta e si punctul meu de vedere. Am rămas uimită sa o aud pe dna declarand ca nu i-a dat punctele desi stia ca era greseala de transcriere si nu de grilă, calcul sau logica. Altfel a fost drăguță :) ... Si pentru ca o relație armonioasă cu cei din jur, inclusiv cu profesorii e extrem de importanta pentru fii-mea, am zambit si am plecat cu coada intre picioare spunând pe un glas moale "eu cred totusi ca ar fi meritat punctele alea". Am ramas cu un gust amar.

 

imi pare rău de energiile astea pierdute . 

Dar, 

 

la copii mei nu ar fi primit nici un punct in plus . 

Eu nu merg la școala pt așa ceva. 

 

I- am învățat sa ceara singuri explicații , nu neaparat sa li se modifice nota, ci sa vadă cum in viitor se poate îmbunătăți 

ai mei clasa 8-a și 6-a in școala germana niciodată nu li s- a modificat nota . 

E drept ca eu ma multumesc și cu 2-3, adică 7 in școala românească ca ii privesc ca un întreg . 

 

So, 

as învață copila sa învețe din greșeli . Este egal dacă  e făcut Exercițiu dacă nu a respectat regula 100%.

 

le spun la copii mei așa când vin cu dileme din astea : fac un program. Dacă clientul îl rulează și ii face pop corn in loc de clătite este egal. Și nu mi- l plătește nimeni . Egal cât de buna am fost eu și in trecut. 

 

Tre sa fiu atenta ce vrea omul și sa ii fac fix ce a vrut . Nu sa ii explic ca eu sunt fff buna la vorba, de ex .

 

Pe el nu îl interesează . 

 

 

Ai mei au înțeles esența și învață din greșeli și eu nu ma simt deloc atinsa de nota lor. Fiecare învață pt el. 



#42
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 04 aprilie 2019 - 12:46

Si noi am trecut recent printr-o situatie similara.

 

Copilul (clasa a VI-a) a rezolvat corect pe verso una din problemele de la testul primit la algebra insa nu a stiut sa transcrie raspunsurile in grila de raspuns. Primul impuls a fost sa consider ca ar fi fost ok sa primeasca o parte din punctaj. Apoi m-am gandit ca la un (eventual) examen s-ar fi procedat la fel. 

 

Fac o paranteza... la scoala la care merge acum baiatul meu (scoala privata, pe curricula romaneasca) se aplica o grila de evaluare pe care eu o percep ca fiind diferita de cea cu care ne-am obisnuit cu totii in ultima perioada (de cand s-a introdus media anilor de studiu in ecuatia de calcul a mediei la EN). Nu se acorda in exces note de 10, iar la teste se corecteaza destul de strict. Noi ne-am mutat aici abia in sementrul a doilea, inca incercam sa ne obsinuim cu acest mod de evaluare.

 

Pe de o parte, e nasol ca se reflecta in medie (dar, intr-un sistem normal, echilibrat din acest punct de vedere, acest lucru nu ar trebui sa fie o problema). Pe de alta parte, genul asta de evaluare ne arata destul de bine unde se afla copilul (ce % din materie si-a insusit... si, mai ales, care sunt punctele unde mai are de consolidat). E ok atat timp cat evaluarea nu se rezuma la asta, la noi se tine cont intr-o masura destul de mare de proiecte si alte variante prin intermediul carora copiii isi pot exprima cunostintele intr-o maniera mai flexibila si mai creativa (diferit fata de rigoarea unui test).


Editat de Adriana mica, 04 aprilie 2019 - 13:37 .


#43
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 04 aprilie 2019 - 14:57

Eu cred ca a fost punctata corect si nu inteleg atitudinea dubla a profesoarei. Trebuia sa-si sustina cauza mai clar. 

Eu sunt foarte stricta. Si cred ca nici nu le face bine copiilor sa se invete sa-si caute scuze de genul asta, nu conteaza ca a stiut corect, conteaza ce a scris pe foaie. 



#44
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 09 aprilie 2019 - 00:15

Sa nu uitam ca in spatele fiecarei evaluari, test, examen, lucrare de control, etc, trebuie sa stea o intentie, un obiectiv de evaluare. Daca profesoara nu a modificat nota, e clar ca din punctul ei de vedere eleva nu a indeplinit obiectivul la acel exercitiu.

Copiii invata din greselile proprii, data viitoare va fi mai atenta sa noteze raspunsurile acolo unde trebuie.

 

Din pozitia mea duala de mama si de profesoara, inteleg si frustrarea mamei si strictetea profesoarei. In locul profesoarei as fi procedat la fel insa.

 

Cand predam in Romania, notele din catalog se puteau anula, cu semnatura si stampila scolii.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -