Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 3 voturi

Departamentul pentru cafea si afaceri sociale

809 raspunsuri la acest subiect

michelle-usa

michelle-usa

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 16.426 mesaje

Postat 17 mai 2019 - 00:18

Nu pot sa mi editez mesajul anterior.

Deci oricit de horrific pare,  populatia majoritara a votat ca bebelusii sa aiba drept la viata in statul lor , iar cei 25 de barbati representati  care au approbat nu sunt de pe alta planeta , au si ei neveste si copii. Guvernatoarea a fost aleasa de populatia si I s a acordat dreptul se a semna si a da legea mai ales cand asta exprima dorinta votantilor. 

• -2

roxanaz

roxanaz

Membru VIP

• Moderators
  • 25.112 mesaje

Postat 17 mai 2019 - 07:27

*
HOT

michelle, te rog. nicio motivare nu sta in picioare, este o idiotenie fara margini. nici cei care omoara femeile vinovate de adulter cu pietre nu-s de pe alta planeta, si au "neveste si copii". 

• 6

mihaela_s

mihaela_s

Membru VIP

• Membri
  • 24.327 mesaje

Postat 17 mai 2019 - 08:21

Cam asta spun suedezii: Fie ca toate femeile din Alabama sa se mute și sa rămână numai bărbații cu legea lor anti-avort. 

Miniaturi atasate

• 205D3F94-0209-48BC-B22D-D35EF2584B20.jpeg

• 2

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 22.119 mesaje

Postat 17 mai 2019 - 09:10

e dorinta populatiei din statul respectiv si  alte state vad ca le urmeaza exemplul, asta dupa ce NY -ul a votat avortul in trimestrul al 3-alea si chiar dupa nastere.

The Alabama State Abortion Policy Amendment, Amendment 2, was on the ballot in Alabama as a legislatively referred constitutional amendment on November 6, 2018. It was approved.

59% Voted YES, 40% Voted NO

Imi pare rau, Michelle, dar nu este chiar asa. In cazurile astea ultimul cuvant il are legislativul.

tot acolo in linkurile pe care le-ai pus ai sa gasesti si prezenta la vot. Pentru da au votat 900.000 pentru nu 630.000.  tot acolo ai sa gasesti si banii pe care i-a bagat biserica prezbiteriana in vot. Este greu de crezut ca populatia votanta este de numai 1.530.000 in ditai statul. 

In cazul asta cei 25 de barbati si guvernatoarea au avut ultimul cuvant. 

Asa ca asta cu populatia a vrut nu sta in picioare. 

=====

sincer, chiar nu mai vreau sa citesc astflel de discutii.  Pentru mine este de neimaginat cum o femeie poate sustine o astfel de lege. Ca de la mosi conservatori nu am nicio pretentie.

Nu exista absolut nicio scuza pentru astfel de aberatii legislative.

Cat despre violatori, incestuosi si pedofili, (pana la a obliga femeile la non-avort) sa le-o taie, sa le faca groapa in pamant sa insamanteze ogoarele Alabamei nu pantece.  

• 1

Judoka02

Judoka02

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.566 mesaje

Postat 17 mai 2019 - 09:21

Buna dimineata,

Cu Alabama, no comment, se va vedea peste un timp cum se inrautateste situatia, si tot femeile vor avea de suferit, din pacate. Evul mediu.

Si in Franta a aparut o carte, o femeie (cred ca e jurnalista) care a decis sa faca o inseminare fiind celibatara, cuplurile beneficiaza de asigurare, dar femeile singure nu. Si sunt multe cazuri cand apeleaza la situatii extreme, intalniri prin tot felul de moteluri cu barbati anonimi, doar pt a avea un copil. 

Miha, si pana la urma care e destinatia de concediu ?

Laura, f f frumoase pozele, si cea care ai postat-o mai demult cu leaganul si comparatia in timp.  [il]  [il]

Aminna, mai tii dieta ? Daca confund persoana, mea culpa. Ieri am fost sa-mi cumpar costum de baie,  [smulgpar] soc si groaza, n-am mai cumparat nimic, grrr...., nu stiu cum o sa fac la piscina vara asta.  [zz]

Bine macar ca e vineri[:)] 

• 0

aminna

aminna

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.668 mesaje

Postat 17 mai 2019 - 09:36

Aminna, mai tii dieta ? Daca confund persoana, mea culpa. Ieri am fost sa-mi cumpar costum de baie,  [smulgpar] soc si groaza, n-am mai cumparat nimic, grrr...., nu stiu cum o sa fac la piscina vara asta.  [zz]

nu confunzi, da-s in faza in care "de luni ma apuc iar" [:-)))] as mai avea de dat jos vreo 3 kile care nu dau niciun semn ca ar renunta prea usor la mine, dar oricum zic mersi ca m-am mentinut chiar in cele 2 saptamani cat am fost acasa la mama.

deocamdata astept sa am iar aragaz functional, ca inca-i doar de decor (am povestit acum o saptamana peripetiile cu gazul, habar n-am cand se va intampla ultima faza, cea in care mi se monteaza contor).

• 0

roxanaz

roxanaz

Membru VIP

• Moderators
  • 25.112 mesaje

Postat 17 mai 2019 - 10:15

Si in Franta a aparut o carte, o femeie (cred ca e jurnalista) care a decis sa faca o inseminare fiind celibatara, cuplurile beneficiaza de asigurare, dar femeile singure nu. Si sunt multe cazuri cand apeleaza la situatii extreme, intalniri prin tot felul de moteluri cu barbati anonimi, doar pt a avea un copil. 

si in Romania e la fel. la programul FIV se pot inscrie doar cupluri. femei singure.... nope. 

• 0

roxanaz

roxanaz

Membru VIP

• Moderators
  • 25.112 mesaje

Postat 17 mai 2019 - 10:16

mianna, aoleu, n-au terminat inca lucrarile pentru gaz....???

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 22.119 mesaje

Postat 17 mai 2019 - 10:18

nu confunzi, da-s in faza in care "de luni ma apuc iar" [:-)))] as mai avea de dat jos vreo 3 kile care nu dau niciun semn ca ar renunta prea usor la mine, dar oricum zic mersi ca m-am mentinut chiar in cele 2 saptamani cat am fost acasa la mama.

deocamdata astept sa am iar aragaz functional, ca inca-i doar de decor (am povestit acum o saptamana peripetiile cu gazul, habar n-am cand se va intampla ultima faza, cea in care mi se monteaza contor).

Faza asta oare trece? Ca zilele de luni trec.

Nu de alta, dar sa stiu si eu cand vine lunea aia. O astept.

Ha, ha, ha, esti pe faze si la gaze. Vine si el, contorul. Incetisor sa nu-i trezeasca pe aia de la gaze.

• 0

Ella73

Ella73

Membru VIP

• Membri
  • 10.762 mesaje

Postat 17 mai 2019 - 10:25

Servus pinguini

Azi e vineri, asa ca yupiii  [pk]  [pk]  [pk]

Aseara am alergat de colo colo : cu mandra la cosmetica, eu la manichiura, apoi am luat-o pe prietena ei de-acasa (a dormit la noi)...dimineata le-am dus la aeroport, la 11 aterizeaza in Amsterdam. Erau tare fericite, de-abia asteapta concertul. O sa-mi scrie din cand in cand, are internet si acolo. 

La noi s-a mai incalzit, dar tot in ghetute am venit azi la job. Dimineata sunt in jur de 5°, la pranz cam 15°.

Weekend fain sa aveti. 

• 0

Intrebari Panica

• Nastere

Ale1299
    - dec 09 2019 19:20

• Morfologia fetala de trimestrul 1

Alunaa90
    - dec 09 2019 16:49

• Nidrea!?

Petro Sami
    - dec 09 2019 16:22

• Date in engleza

alinaelenamurgu
    - dec 09 2019 15:54

• Date in engleza

alinaelenamurgu
    - dec 09 2019 15:54

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Nume de prințesă

mirunadeea99
    - dec 09 2019 17:47

• Negocieri - ce nume va avea bebe?

iuliaporcos
    - dec 09 2019 14:14