Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce si cat maninca un adolescent


75 raspunsuri la acest subiect

#61
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 13 martie 2019 - 11:52

ai gasit si explicatia faptului ca prietenii lui will mananca "de sparg" cand vin la voi in vizita : la cantina scolii mancarea e proasta, acasa probabil nu le gatesc mamele lor atatea bunataturi cate faci tu, de aceea iti cer portie dubla.

am mai citit de-a lungul timpului ce feluri de mancare gatesti tu si ce meniuri ai pe zile/saptamani, si cu rusine recunosc ca eu nu stiu sa fac nici 10% din mancarurile tale (ma refer atat ca numar, cat si ca diversitate), avem cateva feluri de mancare pe care le tot rotesc, as gati si chestii noi, dar nu stiu daca le-ar fi pe plac sotului si copilei si parca mi-ar parea rau sa pierd timp si bani ca sa gatesc un fel nou de mancare si acesta sa ajunga la cosul de gunoi.



#62
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 13 martie 2019 - 13:41

Corina, abia ce presupui tu despre mamele altor copii este rautacios. De unde stii tu daca si ce gatesc femeile alea? Le-ai si pus eticheta ca au copii flamanzi si neingrijiti. 

Si eu am gemeni de aproape 14 ani, pe unul la ora 22 il "gasesc in frigider", dupa ce a mancat pe la 18-19, mereu cauta ceva de rontait, manca bine si cere mancare. Are 1.75 si vreo 60 kg.

Cealalta abia se atinge de mancare, sunt zile cand mananca la 14:30-15 , si pana la culcare o inteb eu de "tz" ori si aud "nu vreau, nu imi e foame". A  ramas celebru raspunsul "Eu sunt jumatate fata, jumatate floare: mananc un pic, apoi fac fotosinteza" .  In nici un caz nu merge sa o fortez sa manance, nu as face decat sa ii fie si mai scarba de mancare. Numar pe degete cate feluri mananca intr-adevar cu placere. Este un copil foarte, foarte sanatos si capabil din toate punctele de vedere. Da, e mica si subtire. dar asa e ea si am acceptat de mult asta. 

Michelle, ia-o usor si ai rabdare, e in adolescenta, e in crestere, are o viata intreaga in fata sa se ingrase. Eu nu cred ca fortarea si mancatul in sila e solutia. Am exemplu in familie, sotul meu, slab de mic, mofturos la mancare, fortat si batut ca sa manance, e  in continuare foarte selectiv cu ce mananca si are niste sechele legate de mancare din copilarie. 



#63
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 13 martie 2019 - 13:53

Eu in copilarie mancam cu drag doar apa  [:-)))]  si dulciuri, daca ar fi fost, in rest totul era un chin urias, pt mine era timp pierdut statul la masa si rumegatul  [:-)))]  Niciodata nu am avut probleme de sanatate, da, eram slaba, dar inalta si plina de prea multa energie.

Fie`mea a fost si este o mare mancacioasa, pt ea mesele sunt sfinte. Ii place mirosul mancarii cand gatesc, ii place sa ma ajute. Daca mergem in vizita si o loveste mirosul de sarmale sau snitele, imediat ii lucesc ochii  [:-)))]  La 14 ani jumate are 175 si cca 60 kg.



#64
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 13 martie 2019 - 13:55

aoleu, n-am vrut sa iasa asa, doamne-fereste, chiar imi cer scuze.

era mai mult in gluma mesajul meu. nu-mi sta in fire sa jignesc gratuit.

dar nici nu modific mesajul initial, nu ar fi corect, nu s-ar mai intelege nimic.

am vrut doar sa spun ca michelle are o lista ametitor de lunga cu mancaruri pe care le prepara si ca este foarte posibil ca prietenii lui will sa fie incantati de mancarea facuta de ea, sa li se para mai buna sau deosebita (in sensul de feluri noi) decat cea de acasa, nu ca ar fi flamanzi si neingrijiti.

in plus, cand sunt mai multi (in vizita, in excursie) si iau masa impreuna, copiii/adolescentii mananca mai cu pofta, se indeamna unii pe altii ca sa zic asa, decat atunci cand mananca singuri acasa.


Editat de CorinaDani, 13 martie 2019 - 13:57 .


#65
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 13 martie 2019 - 15:33

Le am dat o data la prietenii lui will ciorba de miel. Au zis ca nu au mincat niciodata si tare mult le a placut o numesc “ciorba acra” mereu ma intreaba daca am ciorba de asta cand vin pe aici. De parca am ciorba de miel pe fiecare zi. Da Eu sunt cu listele. Le pun lists in fata fiecare sa aleaga ce vrea sa manince, cate 3 optiuni, apoi in functie de ce gasesc in sale la magazin cumpar si le fac, am noroc ca lucrez de acasa 3 zile pe sapt si fost cate 3-4 ore.... altfel at fi greu de facut toate mutrele. Dar sotul imi zice cz lui will ii dau prea multe optiuni, se trebui sa manince ce e  pe masa. Corina Dani, si dreptate ca daca nu stii ca le place e aiurea sa faci. Noi cind mergem la estaurante comandam in general mancaruri noi care nu le fac acasa Fac poze, ma uit la ingrediente, sotul e cu gustatul..   si apoi incerc acasa.



#66
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 13 martie 2019 - 15:45

[quote name="antmil" post="8610708" timestamp="1552397025" quote] mersi pt raspuns. Nu cred ca o sa I mai dau proteine



#67
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 13 martie 2019 - 15:46

Am avut o groaza de copii la noi la masa...ce am observat eu: unii mananca orice le pui in fata, unii nu mananca nimic (favorita la noi in "sat" este "paste cu unt" si atat). Unii mananca legume, altii sa nu vada fructe. Unii gluten-free, unii sugar-free, unii au alergii. Toti sint diferiti. 

 

Eu gatesc o groaza de chestii noi din toate bucatariile...si avem regula "again" sau "never again". Si eu dau rateuri dar e parte din experienta. Am muri de plictiseala sa mananc aceleasi lucruri de fiecare data. 


Editat de antmil, 13 martie 2019 - 15:47 .


#68
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 13 martie 2019 - 21:06

Michelle, si eu zic ca te stresezi prea mult cu mancarea...La mine unul are 65kg si unul 48kg. Nici macar nu mi-a trecut prin cap sa il duc pe cel slabanog la doctor...Este evident ca unul mananca mai mult si celalalt mai putin...Dar asta nu e motiv sa ma stresez..Daca  are energie, la scoala merge bine, face sport, este vesel...Lasa-l in pace...



#69
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 14 martie 2019 - 09:50

Am mai recitit si eu totul, cred ca mai mult ceea ce a scris Monica m-a facut sa scriu ce am scris.

eram sigura ca si in Romania exista curbele astea de crestere.. daca tin eu bine minte de pe timpurile apuse cand aveam odiseele copiilor povesteau mamicile din Romania ca erau cunoscute.. sau in Spania.. scuze, nu mai stiu exact.

 

Rog si un Moderator sa imi explice in privat cu ce am gresit. Cumva se impiedica multe persoane de mine si nu inteleg de ce.

 

cristina

Mie nu mi s-a parut ceva deplasat in ceea ce ai scris. Daca a avut ceva legatura cu mesajul meu, eu nu am vrut sa spun ca mi-am crescut copii dupa capul meu, doar ca in cazul nostru nu se potriveau graficele alea de crestere... din luna a 3-a incolo nu ne-am potrivit in ele nicicum. 

Si la un moment dat am vrut sa fac o pauza cu aceasta "problema" pentru ca nu mai rezistam psihic sa ma duc saptamanal sa mi-o cantareasca sa-mi spune iar si iar "nu creste cum trebuie", "trebuia sa aiba x kg", "insistati cu laptele praf, ca trebuie sa-l accepte pana la urma", "lasati mai moale cu alaptarea si bagati mai mult LP" "sunteti dvs slaba si de aceea laptele nu este bun/suficient" s.a. Fiind si la primul copil eram ff apasata psihic, toti din familie ma intrebau ce are copilul, de ce nu are x kg ca la carte, sa mai mergem nu stiu unde.... Nu mai puteam, am zis ca daca nu ma opresc, innebunesc de-a binelea (si nu era cazul). Achizitiile copilului erau in grafic, totul era ok, in gat, la plamani, am facut si eco abdominala si nu era nimic in neregula, tot, tot era ok in afara de aceasta greutate....

La fel a fost si a doua... 

Mi s-a parut la medicii de atunci ca parca aveau "ochelari de cal", in ceea ce priveste graficele de crestere.... nu se uitau stanga-dreapta la dezvoltarea copilului.... Ok, or conta si graficele... dar ce sa fac? Sa le fi facut transfuzii cu lapte praf? :)) M-am gandit si eu logic: un copil infometat, nehranit suficient, nu sta cu un biberon plin cu LP langa el, refuzand hrana (nevoie primara a unui nou nascut/bebe), si in rest razand, gangurind...

 

Acum fetele sunt normale, in parametri...fac sport, invata bine...

 

Eu am fost unul din acei copii pentru care mancarea era o corvoada... eu putem sa rezist ore bune fara mancare... niciodata nu ma vaitam de foame, ma chemau altii la masa  [:-)))] . Nici acum nu mananc cantitativ mult (fata de altii), dar atat imi ajunge mie. 



#70
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 14 martie 2019 - 09:57

nutritionista mi a zis ca treb convins sa minince mai mult.... dar deh nu are saraca si metoda Magic’s sa mi spuna cum. Pe aici lumea dr sunt occupation cu alte probleme mai serioase. Dr de gastro a zis ca ea forteaza copiii ei sa bea smoothies cu kale. Eu nu pot sa fortez... sa stau ca politaiul. Am ajuns de ma cert cu barbatu care zice la fel, Sa l fortez si sa nu I dau optiuni.  Pe mine ma dispera .... nu pot sa  fortez si gata. 

Nu stiu daca este o idee buna asta cu fortatul, adica obligatul de a manca portii mai mari. La mine una nu a mers niciodata, de fiecare data cand s-a incercat lucrul asta, mi-a fost foarte rau, am vomitat si... pauza de mancat 2-3 zile garantat. Adica nici un castig pt nimeni.. Nu agreez aceasta metoda.

Zic si eu - daca va recomanda medicul - o ecografie abdominala, sa va asigurati ca este totul in regula...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -