Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce si cat maninca un adolescent


75 raspunsuri la acest subiect

#31
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 19:31

Eu nu vad absolut nicio insinuare! Este realitatea din Germania, din cite stiu eu dupa aceste controale (eu personal nu stiu exact pina la ce virsta sunt pentru ca noi depasisem etapa asta cind am ajuns in Germaia), se mai fac cam pina la 14 ani, insa nu stiu sa spun exact -nu-mi mai amintesc exact pina la ce virsta. Intorcindu-ma la adolescenti, michelle- atita timp cit analizele sunt bune iar el nu e obosit, apatic...n-are rost sa te mai framinti de ce el e slab sau mai slab fata de altii.Asa e felul lui si zi mersi ca e asa. Si mie mi-au dat dureri de cap articolele cu tesutul adipos dobindit in copilarie(cica asta ramine toata viata, de asta cumva m-am bucurat ca al meu nu a fost grasut cind a fost mic), de asta spun, bine ca e slab si nu invers.

Eu da, mi-a și citat mesajul. Asa e Andacos, și noi suntem o tara bananiera care ne creștem copii ca în Africa.

#32
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 19:31

Si Cristina, sa stii ca nu imi plac insinuarile tale, uite de asta nu e bine sa povestesti chestii personale.

 

nu am facut nici o insinuare, am vrut doar sa spun ca, curbele de dezvoltare dau informatiile cele mai bune ( acolo sunt pe +_ 5,10,15 percentile). Am avut si eu copii mici si stiu ce inseamna sl cate ganduri isi fac parintii. Chiar am empatie si nu am crezut ca va fi preluat negativ ce am scris.

 

cred ca insa modul meu de a scrie imi aduce aici pe forum probleme. 

 

Ceea ce pot sa spun inca, ca, la al doilea copil am fost mult mai relaxata. 

 

Ca sa ma explic ca va inteleg: la primul copil am stat 5 saptamani in spital, cu iminenta de hellp sindtom, baiatul nascut la 3+ saptamani inainte, indus ca nu crestea.... arata „neterminat“ cum i-a spus cineva din familia exista de aici.. a fost micut insa incet a crescut si s-a dezvoltat ( 4 luni de colici si 5 ore de plans pe seara),  apoi dupa 3 ani insarcinata cu fetita sa aflu la 20+ saptamani ca are un marker de Down syndrom, white spot, la 2 saptamani aflu ca e normal caci bunicii sotului sunt verisori directo( si baiatul are marker Down insa externi) si stresata pana la nasterea fetitei... e sanatoasa, totul Ok... cand am vrut sa discut cu medicul neontolog in spital de white spot.. aceasta nu vazuse spotul

ci ca are 3 rinichi ( unul e dublu)... 

 

 

Nu vreau sa deranjez pe nimeni. Am incercat sa explic. Imi cer mii de scuze. Sunt asa de mari prostiile ce le scriu? Sau numai unele persoane au dreptul sa isi dea cu parerea?

 

cristina



#33
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 19:38

Moon16,

 

nu ti-am citat nici un mesaj. Recunosc ca citesc forumul des si ii „cunosc“ pe cei ce scriu aici insa nu am nimic impotriva cuiva. Nu totul ce e aici unde traiesc eu e perfect cum nu totul in orice tara din lumea asta e perfecta.

 

pe de alta parte, eu una, cu copii mari, pare a avea mai putin stress, insa nu e chiar asa. A avea copii inseamna a avea o mare responsabilitate si eu simt uneori ca nu le fac pe toate bine.. insa nu sunt singura ci am un sot si un tata si de aceea parintii sunt de obicei 2 si e bine asa.

 

cristina



#34
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 19:49

Mai scriu ceva si o las balta apoi.. din tara mea bananiera.

 

Am contact cu multe mamici romance din DE, pentru care mai traduc, le mai dau informatii de cum merg treburile aici si asa am aflat ca in Romania se fac regulat analize la bebelusi si copii ceea aici nu se face ( cel putin nu la cerere) ci doar in cazuri exceptionale, de boala. Foarte multe mame insa isi doresc sa afle starea analizelor ceea ce duce la priviri ciudate din partea medicilor. 

 

E o diferenta intradevar intre faptul cum sunt controalele si modul de ingrijire a gravidelor si. Bebelusilor intre Romania si Germania, uneori mare. In DE pare totul rece si fara inima uneori. Probabil ca asa e si modul meu de exprimare. As fi bucuroasa daca as primi un raspuns care sa imi clarifice aceste afirmatii.

 

cristina



#35
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 20:01

Eu da, mi-a și citat mesajul. Asa e Andacos, și noi suntem o tara bananiera care ne creștem copii ca în Africa.

 

 

M-am dus special si am recitit de doua ori subiectul sa vad unde te-a citat cristina si ce ti s-a parut tie a insinuare!A avut doua interventii la subiect, needitate...zau asa.

 

Restul mesajului...mi-e si sila sa mai comentez pe tema asta...cum spuneam autovictimizarea asta tipica!!!

 

edit Si chiar daca si-a sters mesjaul sa spunem, asta arata clar ca nu a avut intentia sa te supere.


Editat de andacos, 12 martie 2019 - 20:01 .


#36
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 20:02

cristina, modul tau de exprimare este foarte ok...



#37
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 20:08

Am mai recitit si eu totul, cred ca mai mult ceea ce a scris Monica m-a facut sa scriu ce am scris.

eram sigura ca si in Romania exista curbele astea de crestere.. daca tin eu bine minte de pe timpurile apuse cand aveam odiseele copiilor povesteau mamicile din Romania ca erau cunoscute.. sau in Spania.. scuze, nu mai stiu exact.

 

Rog si un Moderator sa imi explice in privat cu ce am gresit. Cumva se impiedica multe persoane de mine si nu inteleg de ce.

 

cristina



#38
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 20:40

Nici eu nu vad nimic insinuator in mesajul Cristinei, si nici ca Andacos ar fi insinuat ca traim Romania e o tara bananiera.



#39
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 20:44

M-am dus special si am recitit de doua ori subiectul sa vad unde te-a citat cristina si ce ti s-a parut tie a insinuare!A avut doua interventii la subiect, needitate...zau asa. Restul mesajului...mi-e si sila sa mai comentez pe tema asta...cum spuneam autovictimizarea asta tipica!!! edit Si chiar daca si-a sters mesjaul sa spunem, asta arata clar ca nu a avut intentia sa te supere.

Andacos, tu chiar nu poți sa "petreci" o zi fără sa te cerți cu cineva? Din fericire, ma lasă rece scârbă ta, se numește în generația mea - șelf confidence.

Editat de moon16, 12 martie 2019 - 20:45 .


#40
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 20:53

Am mai recitit si eu totul, cred ca mai mult ceea ce a scris Monica m-a facut sa scriu ce am scris.

eram sigura ca si in Romania exista curbele astea de crestere.. daca tin eu bine minte de pe timpurile apuse cand aveam odiseele copiilor povesteau mamicile din Romania ca erau cunoscute.. sau in Spania.. scuze, nu mai stiu exact.

 

Rog si un Moderator sa imi explice in privat cu ce am gresit. Cumva se impiedica multe persoane de mine si nu inteleg de ce.

 

cristina

 

 

Stai liniștita, te exprimi foarte clar și nu ai greșit cu nimic. Avem toți dreptul la o opinie fie ca le place unora sau nu.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -