Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce si cat maninca un adolescent


75 raspunsuri la acest subiect

#21
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 15:23

Am citit un articol in trecut ca este mai sanatos sa fi slab la copilarie si la adolescenta decat mai plinut...cu cat exista mai putine celule adipoase in copilarie/adolescenta cu atat mai usoara este mentinerea unei greutati corporale normala la maturitate. 

 

Michelle, si eu zic ca daca Will este cu analize bune, este energic, doarme bine, etc. nu are rost sa il ingrasi tu artificial. Din ce ai enumerat si mie mi se pare ca mananca foarte bine/sanatos. Eu nu i-as da proteine de la borcan ci as continua cu hrana sanatoasa: proteina din carne/peste (cit mai bio), legume si fructe din belsug. Din ce am vazut la colegii copiilor mei, baietii au o perioada mare de "slabanogeala" si apoi se dezvolta armonios mai ales daca fac sport...se "umplu" pe unde trebuie. 


Editat de antmil, 12 martie 2019 - 15:24 .


#22
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 15:34

Indicele este ok, mai spre limita de jos, dar ok. La ambele fete de fapt. Dar copiii au si ritmuri de crestere diferite, ba cresc in inaltime, ba pun kg si nu e asa de relevant, ca poate diferi si nu de la vreo dieta alimentara

La mine la fel, pe la limita de jos.

 

Mai spun ceva: In primul an de viata, nici una din fete nu s-a incadrat in graficele de crestere. Adica sa isi dubleze greutatea la 4-5 luni si sa si-o tripleze la 1 an. Nici poveste, eram departe rau. Si-au dublat-o pe la 8 luni cred si si-au triplat-o pe la 1 an si jumatate...

 

In primele 3-4 luni cica trebuia sa puna cate 1 kg pe luna... in luna a 3-a nu a pus decat vreo 400 gr.... panica totala.... E alapatata? Da! Exclusiv? Da! Pai dati-i supliment, ca nu a crescut cum trebuie! De cate ori mananca pe zi? De x ori! Pai mai dati-i o masa. Bagat lapte praf cat mai mult... Oha... ca nu voia lapte praf. Cum, nu vrea LP cu biberon?? Pai insistati!

Asta medicul ei pediatru/ familie... am mai fost apoi in vreo 2 locuri, la fel, graficul de crestere nu e ca la carte.... e asta e, om fi noi sub medie, ale naibii grafice...

 

Eu innebunisem aproape, eram stresata, nu mai dormeam, de parca ar fi fost copilul pe moarte, nu cu niste grame pe minus. Atunci am zis ca ori mor sau innebunesc ori las toata povestea asta in spate si doar urmaresc copilull sa vad ca ia kg nu le pierde, mananca, e voios, are achizitiile corespunzatoare etc etc - Asta a fost cea mare, nu scobitoarea... ea avea sa urmeze fix cu aceleasi problema, fix in luna a 3-a fix cu 400 gr. in loc de 1 kg.... Aceiasi "panica", doar ca doar din partea dnei dr... "sa-i dati LP", "sa suplimentati"  - am zis da da, si am lasat-o balta (am verificat ca nu are nevoie de supliment, oferind un biberon).... Am zis ca nu poate sta un copil infometat cu sursa de hrana langa el....

 

Asta a fost povestea cu hranitul in copilaria mica. Pt Moon, nu pt Michelle, ca Will e un cavaler deja  [:)]  [flo2]  


Editat de monicabo, 12 martie 2019 - 15:36 .


#23
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 18:06

La bebelusi si copii mici sunt curbele de crestere ( in functie de dimensiunea capului, lungime) si atunci se poate observa daca dezvoltarea e in ordine, aka kilogramele. 

In Germania exista controale regulate/ obligatorii, in primul an 5 daca nu ma insel, Alocatia e dependenta de controlul de la medic. Se face pe de o parte pentru a descoperi probleme la copii si unele din aceste programari la medic coincid si cu aplicarea unor vaccinuri.

 

Sunt foarte bune controalele mai ales pentru depistarea problemelor de dezvoltare motorica si  mentala, logopedie si de e necesar luarea primelor metode de ajutorare in caz de probleme de dezvoltare.

 

cristina



#24
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 18:10

Eu cred ca e vorba si de glanda tiroida, de arderi, conformatie,  etc. Unii ard mai repede altii mai greu si cu mult effort fizic si mincare mai putina etc.

 

Michelle eu l-as baga la inot, un sport ce-i place si cam atit.



#25
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 18:25

La bebelusi si copii mici sunt curbele de crestere ( in functie de dimensiunea capului, lungime) si atunci se poate observa daca dezvoltarea e in ordine, aka kilogramele. 

In Germania exista controale regulate/ obligatorii, in primul an 5 daca nu ma insel, Alocatia e dependenta de controlul de la medic. Se face pe de o parte pentru a descoperi probleme la copii si unele din aceste programari la medic coincid si cu aplicarea unor vaccinuri.

 

Sunt foarte bune controalele mai ales pentru depistarea problemelor de dezvoltare motorica si  mentala, logopedie si de e necesar luarea primelor metode de ajutorare in caz de probleme de dezvoltare.

 

cristina

 

 Si Cristina, sa stii ca nu imi plac insinuarile tale, uite de asta nu e bine sa povestesti chestii personale.


Editat de moon16, 12 martie 2019 - 18:30 .


#26
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 18:35

Moon, gemenii tai sint identici sau "fraternal"? Sotul meu are surori gemene (identice) la aproape 16 ani diferenta de el...deci le cunosc de cind erau mititlele, mititele. Chiar si identice fiind au avut curbe de crestere/dezvoltare putin diferite una de alta si au "zone" de personalitati dominante una cu alta (dar intre ele doua nu intra NIMENI). Si da, una a fost putintel mai mare ca celalata pina la maturitate. Trebuia sa fi observator fin sa iti dai seama, dar diferente au existat. 



#27
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 18:36

Moon, gemenii tai sint identici sau "fraternal"? Sotul meu are surori gemene (identice) la aproape 16 ani diferenta de el...deci le cunosc de cind erau mititlele, mititele. Chiar si identice fiind au avut curbe de crestere/dezvoltare putin diferite una de alta si au "zone" de personalitati dominante una cu alta (dar intre ele doua nu intra NIMENI). Si da, una a fost putintel mai mare ca celalata pina la maturitate. Trebuia sa fi observator fin sa iti dai seama, dar diferente au existat. 

 

 Fraternali.



#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 19:09

 Si Cristina, sa stii ca nu imi plac insinuarile tale, uite de asta nu e bine sa povestesti chestii personale.

Eu nu vad absolut nicio insinuare!

 

Este realitatea din Germania, din cite stiu eu dupa aceste controale (eu personal nu stiu exact pina la ce virsta sunt pentru ca noi depasisem etapa asta cind am ajuns in Germaia), se mai fac cam pina la 14 ani, insa nu stiu sa spun exact -nu-mi mai amintesc exact pina la ce virsta.

 

Intorcindu-ma la adolescenti, michelle- atita timp cit analizele sunt bune iar el nu e obosit, apatic...n-are rost sa te mai framinti de ce el e slab sau mai slab fata de altii.Asa e felul lui si zi mersi ca e asa.

 

Si mie mi-au dat dureri de cap articolele cu tesutul adipos dobindit in copilarie(cica asta ramine toata viata, de asta cumva m-am bucurat ca al meu nu a fost grasut cind a fost mic), de asta spun, bine ca e slab si nu invers.


Editat de andacos, 12 martie 2019 - 19:21 .


#29
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 19:19

Nepotii mei de 20 si 16 ani sunt mai slabi ca Will.

Pur si simplu nu le place sa manance.  Pentru ei a manca e o corvoada.

Exista si astfel de copii.

 

 

Fii-mea a fost cam ca will, pana  la un moment dat. 

Pe la 16 ani, a luat-o razna cu greutatea. Nu pentru ca manca foarte mult sau prostii. 

 

Acuma incet, incet si-a revenit. Face sala si i-a crescut  masa musculara.



#30
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 19:25

Michelle, Will nu mananca la cantina scolii cu colegii? 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -