Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce si cat maninca un adolescent


75 raspunsuri la acest subiect

#11
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 10:47

În toată Copilăria, adolescenta și tinerețea mea am fost slaba, slaba. La 15 ai aveam 38 kg la 164 cm. Între 18-25 de ani am avut 40-42 kg, la aceeași înălțime, eram femeia “șnur” :)) (fără țâțe, fără cur :))). Da, am fost bullied ca și copil, ca și adolescenta, ca și tânăra. Eram studenta când proful de spirt mi-a zis ca voi face iepurași in loc de copil la cât de slaba sunt. Mereu mi-a fost frica sa am copii, ca nu voi fi in stare. Eh, am făcut doi mari și sănătoși, născuți natural, fără probleme. 

 

Cand am rămas însărcinată cu primul copil, aveam 42 kg. După, am ajuns la 45, iar după al doilea am rămas la 50, Pt ca acum sa fiu la 65 kg. 

 

Michelle, lasa-l in pace. Mănâncă foarte bine, faptul ca e slab nu înseamnă nimic, atâta vreme cât e sănătos! 

 



#12
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.869 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 10:58

Michelle,

 

eu zic ca mananca f bine, pt un copil care zici ca e impins de la spate. As mai introduce poate niste banane sau niste miere.

Esti sigura ca la scoala mananca tot snack-ul, are timp?

 

M-as axa mai mult pe dezvoltarea masei musculare, cam cate flotari face ?Sau as gasi un curs de inot, nu balaceala, dezvolta fantastic muschii si anduranta.



#13
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 11:20

Nu le dam de mancare sa se ingrase/ slabeasca , ci sa fie sanatosi.

 

Ca amendamente, as spune ca ar trebui lasat sa-si aleaga ce sa manance, adica sa va faceti un meniu saptamanal in care el sa isi aleaga ce ii place.

 

E bine sa il lasi sa manance cand ii este foame.

 

Nu as da unui copil proteine sintetice ever, ii incarci rinichii inutil.

 

Si eu am avut un copil cu probleme de mancare , si privind retrospectiv realizez ca nu ar fi trebuit sa--mi fac probleme. Acum mananca normal, si daca stiu ca nu ii place ceva nu insisi, nu o fortez sa guste , nu o oblig sa ia "  doar o lingura" din nimic. Asa am fost si eu, nu imi p,aceau maslinele, bananele si altele , cand eram mica , si ma gandesc cu groaza ce s-ar fi intamplat daca as fi fost fortata sa le mananc..



#14
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 11:53

Eu sunt o persoana care are prea multe kg, recunosc, parte din conformatie, se pare ca am un organism ce valorifica absolut totul.

Insa copiii mei sunt OK din acest punct de vedere. Insa si ceea ce le oferim si mancam si noi e 90% sanatos, mai ales calitatea legumelor, fructelor, a carnii e foarte foarte importanta. 

Michelle daca baiatul nu e obosit, nu are cearcane, e totul in ordine. Ceea ce mananca e destul de mult si in ordine.

 

cristina



#15
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 13:48

noi ca parinti avem greutate normala ...dar eu am fost f mofturosa la mincare, nepofticiasa....si  mereu am mincat in general cantitati mici. O fi genetic?! Caut acum toate probleme le ....motivele...

Posibil  sa fie si genetic. Asa am fost si eu, mancam putin fata de normal. Si acum sunt la fel.... dar sunt sanatoasa, am analize bune, am putut sa tin 2 sarcini, sa alaptez... deci organismul meu a facut fata unor eforturi naturale, ca sa zic asa. Niciodata nu am putut manca peste capacitatea mea... orice incercare s-a soldat cu stari de greata, voma, apatie....deci trebuia sa fiu lasata in pace.

Asa este si fata mea mica.... slaba ca o scobitoare si mananca putintel. Dar la fel, este sanatoasa, activa, merge la scoala, invata bine, face sport... deci copil normal.

 

Ce sa fac... mi-a venit si mie nota de plata... asa cum am chinuit si eu pe altii cu mancare... mi-a venit si mie randul sa fiu "chinuita", doar ca eu incerc sa nu ma stresez, caci ma cunosc pe mine. Urmaresc mersul ei, si atata timp cat este totul in regula, o las in pace. Am grija doar sa nu se umple cu prostii in loc de hrana sanatoasa/consistenta.



#16
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 14:12

Posibil  sa fie si genetic. Asa am fost si eu, mancam putin fata de normal. Si acum sunt la fel.... dar sunt sanatoasa, am analize bune, am putut sa tin 2 sarcini, sa alaptez... deci organismul meu a facut fata unor eforturi naturale, ca sa zic asa. Niciodata nu am putut manca peste capacitatea mea... orice incercare s-a soldat cu stari de greata, voma, apatie....deci trebuia sa fiu lasata in pace.

Asa este si fata mea mica.... slaba ca o scobitoare si mananca putintel. Dar la fel, este sanatoasa, activa, merge la scoala, invata bine, face sport... deci copil normal.

 

Ce sa fac... mi-a venit si mie nota de plata... asa cum am chinuit si eu pe altii cu mancare... mi-a venit si mie randul sa fiu "chinuita", doar ca eu incerc sa nu ma stresez, caci ma cunosc pe mine. Urmaresc mersul ei, si atata timp cat este totul in regula, o las in pace. Am grija doar sa nu se umple cu prostii in loc de hrana sanatoasa/consistenta.

 

 

P.S. Michelle cel mai bine, si cred ca stii si tu asta, e sa mergi la doctor, sa ii calculeze IMC-ul si altele, sunt si diete personalizate pt copii.importanta.


Editat de moon16, 12 martie 2019 - 18:29 .


#17
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 14:15

Bucura-te ca nu trebuie sa ascunzi dulciurile de el, ca nu trebuie sa l tii la regim !

Daca analizele sunt ok, daca el e bine, nu cred ca ar trebui sa l indopi tu, doar ca ti se pare ca nu i ok asa :-) Repet, bucura te !



#18
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 15:09

Moon, da fetita este ok, ambele de fapt, da nah, cea mica e sccobitoare, cea mare este supla, dar ceva mai "legata" ca sa zic asa.

 

Chiar este ok, am fost la dr in decursul timpului, are imunitatea buna, nu a fost genul de copil bolnavicios care sa culeaga orice viroza... a mai cules, dar a facut forme usoare, insa destul de rar.

 

Eu la fel am fost ok, desi m-au mai tot dus, au mai intrebat ai mei, au mai incercat si cu "indemnat cu forta".... Acum sunt la fel, mananc, insa putin cantitativ, pur si simplu "ma umplu" repede. Si nu imi place mancarurile grele, grase, carne nu mananc cine stie ce... As putea trai o viata cu fruncte, legume si salate...



#19
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 15:11

Michelle, tu verifica ca Will sa aiba analizele bune, sa nu aiba vreun deficit de ceva anume. 

Daca totul rezulta ca este ok cu el, iar el face fata activitatilor de varsta lui asa cum trebuie, eu zic sa-l lasi in pace si sa va bucurati de viata, cum s-ar spune  [flo2]



#20
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 12 martie 2019 - 15:16

Moon, da fetita este ok, ambele de fapt, da nah, cea mica e sccobitoare, cea mare este supla, dar ceva mai "legata" ca sa zic asa.

 

Chiar este ok, am fost la dr in decursul timpului, are imunitatea buna, nu a fost genul de copil bolnavicios care sa culeaga orice viroza... a mai cules, dar a facut forme usoare, insa destul de rar.

 

Eu la fel am fost ok, desi m-au mai tot dus, au mai intrebat ai mei, au mai incercat si cu "indemnat cu forta".... Acum sunt la fel, mananc, insa putin cantitativ, pur si simplu "ma umplu" repede. Si nu imi place mancarurile grele, grase, carne nu mananc cine stie ce... As putea trai o viata cu fruncte, legume si salate...

 

 

 si IMC-ul cum il au?

 Este bine ca esti relaxata, eu recunosc ca nu sunt - asa ca nu imi ramane decat sa gatesc si sa gatesc si sa gatesc sa ii/le ofer variante.

 Oi fi eu singura care inteleg cum e. Si eu am fost extrem de slaba - 59 kg la 175, si mama la fel s-a consumat si a muncit gatind. Cum am zis ma dispera fraza - mai bine slab decat gras. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -