Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Andreea Bălan a suferit un stop cardio-respirator în timpul operaţiei de cezariană

nastere cezariana

48 raspunsuri la acest subiect

#31
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 08 martie 2019 - 09:59

Nu am scris nimic de poze dupa nastere cu copilul, am scris de analize.

Sursele sunt diferite, chiar medicale, ziare, cunostinte, e un topic deschis chiar pe forum. 

Daca te uiti la topicul cu intrebari , la fel se intreaba mamicile ce fel de nastere sa aleaga.

 

Nu vorbim de indicatia medicala sau de cezariana de urgenta. E altceva.

Si daca e Andreea Balan ? Pe masa de operatie tot pacient esti.

 

 

 Absoult corect, ce ziceam c pt mine Andreea Balan nu e un etalon ak femeilor din Ro. Ea mai afirma ca a si trecut-o repede pe lp, ca a trebuit sa inceapa munca, ce pot intelege, si ca ea nu s-ar fi muls ca o vaca sau cam asa s-a exprimat. Eu sunt una care m-am pompat si am incercat sa impart la 2, si nu mie rusine cu asta. Deci femeia e ... cum e.

 Cat priveste topicul intrebari, scuza-ma pai fetele alea sunt - cum zicea si Anja au nevoie sa li se zica si ce nume sa puna la copil. Cand meregam eu la cursuri de puericultura sa stii ca am cunoscut extrem de multe femei gravide preocupate de nasterea naturala, eu la ele ma refer.



#32
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 08 martie 2019 - 10:04

Bineinteles ca conteaza.

 

Una este ca discutia sa reflecte propria experienta si alta experienta altcuiva. Pentru ca asa nu stii despre ce e vorba.

 

Sanador are 4 tipuri de abonamente. In functie de valoarea abonamentului ai gratuitate la o seria de analize, cele uzuale de sange. Ai abonament VIP, de exemplu, eh, intra in gratuitate si altele.

 

Alegi sa nasti la o clinica particulara ar trebui sa stii dinainte ca in afara de suma pentru care te-ai pregatit, in cazul in care este nevoie de medicatie extra se plateste. Si o aspirina se plateste daca ai nevoie, si un pansament. Astea costa, clinicile particulare nu le primesc gratis.

------

 

Chestia cu rezultatele analizelor pierdute de asistenta e o gogoritza.

Cand faci analize la Sanador (ca si la alte clinici private) rezultatele analizelor intra automat in sistemul llor informatic:

- sunt trimise prin email (pacientul este anuntat prin sms ca sunt gata) pacientului

- pe foaia de cerere analize pe care ti-o da dupa recoltare este trecut un cod clientt. Intri pe site-ul lor la rubrica pacienti si cu codul de client si  CNP-ul iti vizualizezi rezultatul analizelor direct pe site, il poti salva pdf si printa daca doresti.

- le ridica pacientul de la receptie pe hartie daca nu are acces digital. Le listeaza acolo la receptie.

 

Cand te duci la cabinet la control, dupa ce efectuezi analizele, nici dr. nici asistenta nu manuiesc niciun fel de hartii cu rezultatele analizelor. Pur si simplu dr. se uita in calculator la ele.

 

Am fost acum vreo 4 saptamani la cardiologie, si dr.  mi-a vazut analizele  si de acum 3 ani.

 

https://www.sanador....ultate-analize/

 

https://www.sanador.ro/pacient/

 

 

 Ai explicat asa pe indelete  [flo2] . Confirm ca e asa cam la toate clinicile, de 7 ani de cand sunt in Bucuresti am avut abonamente la mai toate prin firma la care lucram eu sau sotul meu. Odata nu mi s-au pierdut, cum ar fi putut? Sunt in contul meu de pacient.

Revenind la Sanador, poate experienta mea e veche - de 2 ani, dar ... sa inteleg ca acum 2 ani nu erau avizi dupa bani si acum sunt? Repet au facut un artificiu ca sa pot beneficia si de decont CASS, iar la externare ne-au inapoiat vreo 200 lei inapoi, nu mai retin pt ce (platisem la internare). 

 Noi avem toti abonamente - eu si copii Business, sotul Clasic (cica el nu are nevoie), si recent le-am facut la copii o gramada de analize care au intrat in abonament, exceptie facand vitamina D - dar la care am avut discount. Daca ar fi trebuit sa le platesc scoteam din buzunar o suma frumusica.

 In sarcina, toate analizele mi-au intrat in abonament, platit  morfo si Harmony, ca aveam eu pitici pe creier.



#33
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 08 martie 2019 - 11:53

viviana, o fi gogorita, daca asa spui tu.


Editat de Pepco, 08 martie 2019 - 11:59 .


#34
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.867 mesaje

Postat 08 martie 2019 - 20:48

 

 Cat priveste topicul intrebari, scuza-ma pai fetele alea sunt - cum zicea si Anja au nevoie sa li se zica si ce nume sa puna la copil. Cand meregam eu la cursuri de puericultura sa stii ca am cunoscut extrem de multe femei gravide preocupate de nasterea naturala, eu la ele ma refer.

 

Acum nu trebuie generalizat, da, la sectiunea intrebari sunt unele care nu au nici o logica sau persoane care nici macar nu stiu sa scrie, dar sunt si mamici care au diverse temeri si vor sa afle si parerea sau experienta altora.

Super de ce zici cu cursul de puericultura, de ex. as fi avut nevoie de mai multe informatii despre alaptare, dar asistentele din spital nu erau f binevoitoare, fiecare cu experienta lui, mai placuta sau nu.



#35
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 15:48

 Absoult corect, ce ziceam c pt mine Andreea Balan nu e un etalon ak femeilor din Ro. Ea mai afirma ca a si trecut-o repede pe lp, ca a trebuit sa inceapa munca, ce pot intelege, si ca ea nu s-ar fi muls ca o vaca sau cam asa s-a exprimat. Eu sunt una care m-am pompat si am incercat sa impart la 2, si nu mie rusine cu asta. Deci femeia e ... cum e.

 Cat priveste topicul intrebari, scuza-ma pai fetele alea sunt - cum zicea si Anja au nevoie sa li se zica si ce nume sa puna la copil. Cand meregam eu la cursuri de puericultura sa stii ca am cunoscut extrem de multe femei gravide preocupate de nasterea naturala, eu la ele ma refer.

din punctul meu de vedere acest subiect  a fost deschis pentru a arata ca e important ca spitalul  in care nasti sa aiba doctori pregatiti pentru orice, nu ca andreea balan e un etalon pentru femei.  mie mi se pare ca pe tine te deranjeaza andreea ca s-a exprimat nu stiu cum , adica cum ai inteles tu , referitor la alaptare si de acolo toate interpretarile personale. 



#36
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 19:07

din punctul meu de vedere acest subiect  a fost deschis pentru a arata ca e important ca spitalul  in care nasti sa aiba doctori pregatiti pentru orice, nu ca andreea balan e un etalon pentru femei.  mie mi se pare ca pe tine te deranjeaza andreea ca s-a exprimat nu stiu cum , adica cum ai inteles tu , referitor la alaptare si de acolo toate interpretarile personale. 

 

 A_alinta, daca te-ai fi obosit sa citesti toate mesaajele mele ai fi vazut ca exact asta am spus si eu. Ca Sanador pt mine ca familie, din experienta proprie si personala este un spital bun, cu doctori bine pregatiti. Da pt mine, Andreea Balan nu e un etalon si nu cred ca trebuie sa ma explic cuiva de ce si cum.

 Cat priveste ce am inteles eu - eu nu am inteles nimic, exact asa s-a exprimat eu, si din cauza aceasta Cristina Balan i-a si dat dreptul la replica. 

https://www.libertat...tioneze-2480093

Si te-as ruga sa nu faci presupuneri in ce priveste ce gandesc si spun, spun exact ce vreau sa spun, nu ceea ce consideri tu ca am zis. 

 Judoka, imi asum ce zic, desi stiu ca generalizarile nu sunt bune, dar recomandarile medicale se iau de la medici, nu de la DC, daca nu ai incredere schimbi medicul, samd.


Editat de moon16, 09 martie 2019 - 19:27 .


#37
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 19:52

pai vezi ca ma obosesc citand, si au am alaptat 3 luni si m-am muls 3 luni dar nu m-a  deranjat acest termen niciodata. 



#38
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 09 martie 2019 - 20:08

pai vezi ca ma obosesc citand, si au am alaptat 3 luni si m-am muls 3 luni dar nu m-a  deranjat acest termen niciodata.În continuare cred ca ești superficiala în citire, nu termenul "muls" mi s-a părut ofensator, ci ca "vaca". Dacă pt tine nu e, good for you.

În continuare cred ca ești superficiala în citire, nu termenul "muls" mi s-a părut ofensator, ci ca "vaca". 'Muls" este exact termenul folosit, "vaca" nu sunt nici eu, nici miile de mamici care din diverse miotive nu au putut alapta, dar cunosc beneficiile lm. Dacă pt tine nu e ofensator, good for you, si ma opresc aici pt ca eu cred ca am fost destul de clara in exprimari, dar daca esti rau intentionata si vrei sa rastalmacesti tot ce zic esti libera sa o faci, dar eu nu voi intra in "jocul" asta.


Editat de moon16, 09 martie 2019 - 20:13 .


#39
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 10 martie 2019 - 16:02

analizele facute de cunostinta mea la Sanador vizau D-dimerii. au ramas pierdute si doctorita - nu asistenta, ca am intrebat - i-a solicitat sa le faca din nou.

 

curat gogoritza.



#40
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 martie 2019 - 17:13

Pepco, aii spus ca s-a pierdut rezultatul analizelor de catre asistenta. Si asta nu e posibil. Curat gogorita. De unde si interventia mea.

 

Este tot o analiza de sange. Urmeaza acelasi traseu.

 

Proba de d-dimeri e respinsa si se reface in urmatoarele cazuri:

–specimen hemolizat

-specimen coagulat

-vacutainer care nu este plin

-specimen care nu a sosit la laborator in maxim 4 ore de la recoltare

-specimen contaminat cu heparina.

 

Probabil a fost una dintre cauzele de mai sus dintre care 2 sunt din vina laboratorului si a asistentei care ia sangele.

Cel mai probabil e ca proba a fost compromisa. S-a intamplat ceva cu ea nu cu rezultatul.

 

Discutia a fost oricum constructiva si a dat ocazia multor persoane sa afle care e traseul rezultatelor analizelor in clinicile particulare.





Etichetat si cu nastere, cezariana

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -