Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Andreea Bălan a suferit un stop cardio-respirator în timpul operaţiei de cezariană

nastere cezariana

48 raspunsuri la acest subiect

#41
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 10 martie 2019 - 18:45

am rectificat ceva dupa ce am vb. la tel. cu cunostinta mea.

 

doctorita care a recomandat aceste analize nu a gasit in calculator rezultatele acestor analize, desi cunostinta mea le-a facut - contra cost, in cadrul Sanador. asa ca i-a cerut sa le repete, ceea ce a si facut, tot contra-cost.

 

practic, le-a platit de 2x, fara sa i se spuna de ce nu apar rezultatele asa cum ai explicat tu ca trebuie sa apara. daca tu spui ca proba poate fi contaminata din cauza asistentei si a laboratorului, atunci nu trebuia sa le plateasca de 2x. ca nu e vina ei.

 

cat despre insistenta de a face trimestrial anumite analize (nu cele uzuale, gen fier, glicemie, hemoleucograma) pentru a umfla factura, ramane in continuare reala, chiar daca tu si moon16 nu credeti. am clarificat si asta la telefon cu femeia asta, cunostinta mea.



#42
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 10 martie 2019 - 18:58

Pepco, dar cunoștința ta nu s-a dus la Sanador să întrebe ce e cu rezultatul primelor analize pe care le-a făcut? Să întrebe ce s-a întâmplat cu ele?

 

Le-a refăcut și apoi s-a plâns la cunoștințe că i-au fost pierdute primele analize? Nu era mai simplu să întrebe ce s-a întâmplat cu ele? (În momentul în care faci analize primești peste tot un cod / un bon de comandă / un identificator cu care analizele se pot urmări).



#43
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 martie 2019 - 19:12

am rectificat ceva dupa ce am vb. la tel. cu cunostinta mea.

 

doctorita care a recomandat aceste analize nu a gasit in calculator rezultatele acestor analize, desi cunostinta mea le-a facut - contra cost, in cadrul Sanador. asa ca i-a cerut sa le repete, ceea ce a si facut, tot contra-cost.

 

practic, le-a platit de 2x, fara sa i se spuna de ce nu apar rezultatele asa cum ai explicat tu ca trebuie sa apara. daca tu spui ca proba poate fi contaminata din cauza asistentei si a laboratorului, atunci nu trebuia sa le plateasca de 2x. ca nu e vina ei.

 

cat despre insistenta de a face trimestrial anumite analize (nu cele uzuale, gen fier, glicemie, hemoleucograma) pentru a umfla factura, ramane in continuare reala, chiar daca tu si moon16 nu credeti. am clarificat si asta la telefon cu femeia asta, cunostinta mea.

Nici macar nu m-am referit la chestiunea asta. 



#44
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 martie 2019 - 19:20

Da, daca din diverse motive rezultatele analizelor nu apar in sistem trebuie sa te duci cu "cererea" aia unde sunt trecute toate analizele cat si pretul lor si ceri sa fie refacute gratis ca nu e vina pacientului.

 

In principiu ar trebui sa te interesezi de ce rezultatul unei anumite analize pe care ai platit-o si ti-a fost recoltata nu exista in sistem.



#45
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 10 martie 2019 - 21:44

a fost, a trecut, o alta picatura intr-un pahar, probabil va deveni o alta romanca parte dintr-o alta familie de romani emigrata.

 

bine pt. ea, rau pt. mine, ca tot mai multi din jurul meu pleaca. :)



#46
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 10 martie 2019 - 21:53

Pepco, dar cunoștința ta nu s-a dus la Sanador să întrebe ce e cu rezultatul primelor analize pe care le-a făcut? Să întrebe ce s-a întâmplat cu ele?

 

Le-a refăcut și apoi s-a plâns la cunoștințe că i-au fost pierdute primele analize? Nu era mai simplu să întrebe ce s-a întâmplat cu ele? (În momentul în care faci analize primești peste tot un cod / un bon de comandă / un identificator cu care analizele se pot urmări).

 

cunostinta mea fusese chemata de catre doctorita ei pentru un control. a avut sarcina cu risc. atunci, acolo, in cabinet, doctorita s-a interesat de acele analize, rezultatele nu au fost gasite in sistem si a fost trimisa sa le repete. fara alte explicatii. "nu gasesc rezultatele, repetati analizele". da, doctorita stia ca s-au facut acele analize.

 

in fine, nu mai conteaza, ma bucur ca exista si exemple pozitive, cand nu si-a batut nimeni joc de voi pe banii vostri.



#47
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 10 martie 2019 - 22:00

In principiu ar trebui sa te interesezi de ce rezultatul unei anumite analize pe care ai platit-o si ti-a fost recoltata nu exista in sistem.

 

chestia asta a patit-o si mamica de care am mai povestit, prietena mea cu baietelul cu probleme, cu handicap. m-am straduit, telefonic, vreo ora sa aflu ce s-a intamplat cu o analiza deosebita ce i s-a facut copilului, folosind CNP-ul, pentru ca mamicii nu i s-a inmanat din spital nici o foaie cu codul de pacient. nu am reusit. asta cu luni in urma, nu stiu daca intre timp a aflat ceva.

 

nu e vorba de Sanador, ci de Marie Curie. recoltarea s-a facut la Marie Curie, in centrul Synevo din Marie Curie, si proba a fost trimisa in alta parte pentru prelucrare. ei bine, nimeni nu gasea CNP-ul copilului in sistem. ca si cum copilul nu ar fi fost in acea zi, la acea ora, in acel centru pentru recoltare.

 

am mers din telefon in telefon, pana la centrul Synevo din Chiajna, unde sunt trimise probele pentru aceasta analiza, desi ni s-a spus ca acolo nu raspunde nimeni la telefon (dar au raspuns), si nu am putut afla nimic.



#48
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 martie 2019 - 22:45

 Pepco de La Synevo pacientul trebuie sa primeasca o Cerere de analize nr....... pe care este capsata chitanta si care are vreo 3 pagini ce contin diverse instructiuni inclusiv un nume utilizator si parola pentru vizualizae analize.

 

Daca pe hartiile alea nu ar fi fost si datele mele personale pe care acuma nu am chef sa le astup ti-as fi pus aici un jpg, ca sa stii data viitoare cum poti ajuta pe cineva. Cum sa il inveti cu ce dovezi trebuie sa plece de la un centru de recoltare. Ca vad ca nu toata lumea se descurca cu drepturile pe care le are.



#49
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 11 martie 2019 - 00:20

viviana, nu este nevoie, stiu cu ce trebuie sa pleci de la Synevo atunci cand te prezinti tu, pe cont propriu, si ceri analize.

 

mamica aceasta a ajuns la Marie Curie prin transfer cu Salvarea de la alt spital. nu a fost insotita de un medic, ci de o asistenta. nu a platit analiza. dar nici nu a primit "la mana", cum spune ea, vreun document care sa ateste ca baietelul ei a facut acolo acea analiza in acea zi. daca aceste hartii au parvenit doar asistentei, nici asta nu a stiut.

 

nu i s-a spus nimic. ea nu stie de coduri de pacient si accesat site-uri pentru rezultate.





Etichetat si cu nastere, cezariana

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -