Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Andreea Bălan a suferit un stop cardio-respirator în timpul operaţiei de cezariană

nastere cezariana

48 raspunsuri la acest subiect

#21
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 15:22

si de ce nu ar mai fi? o greseala nu te sterge din meseria ta.

 

 Nu stiu Alinta, pt ca nu mai sunt pe acele grupuri. Daca ma intrebi pe mine, eu am specificat motivatia alegerii chirurgului nostru. Dar da, eu nu as opta pt ea, pt ca da e o greseala, dar ... greseala trebuie sa se plateasca.

  Prefer un doctor mai putin cunoscut, si mai disponibil.



#22
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 18:21

Cred ca scriau ziarele si daca nastea la stat, doar e persoana publica.

 

Acum ce s- a intamplat a fost dramatic, numai ca Andreea a ales sa faca cezariana ( e declaratia ei)pt a evita travaliul. Pt ca in Rom, nu medicul decide , ci pacientul.

 

Si un video clip cu semne de intrebare , Cati dintre voi au voie cu apartinatorii si au voie sa filmeze in sala de analize?? Dar la Sanador merge, sau fac orice pt reclama?



#23
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 18:23

https://m.youtube.co...h?v=dRwbhgt96WQ

 

Si videoclipu 



#24
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 19:09

Cred ca scriau ziarele si daca nastea la stat, doar e persoana publica.

 

Acum ce s- a intamplat a fost dramatic, numai ca Andreea a ales sa faca cezariana ( e declaratia ei)pt a evita travaliul. Pt ca in Rom, nu medicul decide , ci pacientul.

 

Si un video clip cu semne de intrebare , Cati dintre voi au voie cu apartinatorii si au voie sa filmeze in sala de analize?? Dar la Sanador merge, sau fac orice pt reclama?

 Judoka eu nu sunt Andreea Balan, si da sotul meu a fost prezent la nasterea gemenilor si a facut poze, banui ca putea si filma - era o idee buna.

  Eu tot nu inteleg pace unde e vina Sanador-ului aici, ca au stabilizat-o? complicatiile rar pot fi anticipate. Si unul din baietii mei a avut o complicatie, in ciuda tuturor analizelor, in ciuda comisie medicale care s-a facut - nu, eu nu am decis ceza, nici sa ma mulg cu pompa, am visat la travaliu si alaptare, dar viata e cum e. Acum eu ce sa zic ca maternitatea a facut si a dres, a fost o complicatie care nu se putea anticipa, nu pot decat sa le multumesc ca au fost pe faza si au observat ca desi un copil cu nota mare apgar avea dificultati.

P.S. eu nu stiu de unde iti iei informatiile, dar in Ro pacienta nu decide tipul nasterii, exceptand-o pe Andreea Balan care no comment in multe afirmatii de-ale ei. Eu am nascut prin ceza - ceza de urgenta, colega mea de salon naturala cu acelasi doctor, aceeasi maternitate.


Editat de moon16, 07 martie 2019 - 19:19 .


#25
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 19:44

Pai, Moon, spitalul Sanador e un bun spital particular si na, trebuie adus in linie cu alea de stat.

 

In cazurile de malpraxis din spitalele de stat niciodata nu se vorbeste de vina spitalului ci a doctorului.

 

In spitalele de stat mai rar asista tatii la nastere, dar la cele private e ceva comun.

Adevarul este ca in spitalele de stat infectiile nosocomiale sunt in procent mult mai mare decat la cele private unde e posibil chiar sa nu existe.



#26
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 22:45

Esti client Sanador? Esti abonata la Sanador?

 

eu, nu, dar cineva apropiat, da. conteaza? a nascut de curand.

 

moon16, dar tu ai citit cand am spus ca ma refer strict la partea legata de nastere? tu asa ai inteles, ca eu discut din auzite, adica de pe forum, zvonistica? pai sorry, ai inteles gresit.

 

dincolo de asta, ar fi mai usor daca am accepta ca si altii pot avea dreptate cu nemultumirile lor, asa cum noi avem dreptate cu multumirile noastre. in plus, experienta cunostintei mele e mai recenta ca a sotului tau, daca e s-o luam asa. lucrurile se pot schimba, in timp.



#27
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 23:20

 Judoka eu nu sunt Andreea Balan, si da sotul meu a fost prezent la nasterea gemenilor si a facut poze, banui ca putea si filma - era o idee buna.

  

P.S. eu nu stiu de unde iti iei informatiile, dar in Ro pacienta nu decide tipul nasterii, exceptand-o pe Andreea Balan care no comment in multe afirmatii de-ale ei. Eu am nascut prin ceza - ceza de urgenta, colega mea de salon naturala cu acelasi doctor, aceeasi maternitate.

 

Nu am scris nimic de poze dupa nastere cu copilul, am scris de analize.

Sursele sunt diferite, chiar medicale, ziare, cunostinte, e un topic deschis chiar pe forum. 

Daca te uiti la topicul cu intrebari , la fel se intreaba mamicile ce fel de nastere sa aleaga.

 

Nu vorbim de indicatia medicala sau de cezariana de urgenta. E altceva.

Si daca e Andreea Balan ? Pe masa de operatie tot pacient esti.



#28
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 23:25

Si nu am sustinut nicaieri ca e vina Sanadorului, numai ca medicul care a facut cezariana la cerere lucreaza acolo . 



#29
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 23:27

eu, nu, dar cineva apropiat, da. conteaza? a nascut de curand.

 

.....

Bineinteles ca conteaza.

 

Una este ca discutia sa reflecte propria experienta si alta experienta altcuiva. Pentru ca asa nu stii despre ce e vorba.

 

Sanador are 4 tipuri de abonamente. In functie de valoarea abonamentului ai gratuitate la o seria de analize, cele uzuale de sange. Ai abonament VIP, de exemplu, eh, intra in gratuitate si altele.

 

Alegi sa nasti la o clinica particulara ar trebui sa stii dinainte ca in afara de suma pentru care te-ai pregatit, in cazul in care este nevoie de medicatie extra se plateste. Si o aspirina se plateste daca ai nevoie, si un pansament. Astea costa, clinicile particulare nu le primesc gratis.

------

 

Chestia cu rezultatele analizelor pierdute de asistenta e o gogoritza.

Cand faci analize la Sanador (ca si la alte clinici private) rezultatele analizelor intra automat in sistemul llor informatic:

- sunt trimise prin email (pacientul este anuntat prin sms ca sunt gata) pacientului

- pe foaia de cerere analize pe care ti-o da dupa recoltare este trecut un cod clientt. Intri pe site-ul lor la rubrica pacienti si cu codul de client si  CNP-ul iti vizualizezi rezultatul analizelor direct pe site, il poti salva pdf si printa daca doresti.

- le ridica pacientul de la receptie pe hartie daca nu are acces digital. Le listeaza acolo la receptie.

 

Cand te duci la cabinet la control, dupa ce efectuezi analizele, nici dr. nici asistenta nu manuiesc niciun fel de hartii cu rezultatele analizelor. Pur si simplu dr. se uita in calculator la ele.

 

Am fost acum vreo 4 saptamani la cardiologie, si dr.  mi-a vazut analizele  si de acum 3 ani.

 

https://www.sanador....ultate-analize/

 

https://www.sanador.ro/pacient/



#30
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 23:52

 Dar da, eu nu as opta pt ea, pt ca da e o greseala, dar ... greseala trebuie sa se plateasca.

  Prefer un doctor mai putin cunoscut, si mai disponibil.

 

Medicii au asigurare speciala pt mal Praxis, pt ca nimeni nu iti poate garanta 100 %.

Ii se poate intampla unui rezident sau unui director de Spital. Si poate cel care a facut o greseala, e mai atent a doua oara.





Etichetat si cu nastere, cezariana

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -