Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

România vrea autostrăzi - protest inedit al unui om de afaceri din Suceava


223 raspunsuri la acest subiect

#31
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 martie 2019 - 08:43

Iata ca protestul inedit cerut de sucevean castiga teren.

 

Pentru cei care nu au fost interesati sa vada filmuletul:

 "Dacă ești profesor lasă elevii cu 15 minute mai mult în pauză. Dacă ești zidar, lasă mistria jos pentru 15 minute. Dacă ești șofer, lasă mașina 15 minute pe avarie. Dacă vrei să pleci din România mai stai 15 minute.

 

"În data de 15 martie, pentru 15 minute, începînd cu ora 15, eu suspend activitatea celor 40 de restaurante. Pentru autostrăzi, fii solidar. Provoacă măcar trei persoane să își întrerupă activitatea". Așa sună protestul inedit inițiat de antreprenorul sucevean Ștefan Mandachi, nemulțumit de lipsa autostrăzilor în țară și mai ales în regiunea Moldovei..

 

Într-un interviu acordat RFI, președintele Federației Operatorilor Români de Transport (FORT), Augustin Hagiu, dezvăluie că susține demersul și, personal, va opri activitatea pentru 15 minute, pe 15 martie, la ora 15.00, așa cum propune protestul.

 

https://m.rfi.ro/soc...C4U2g9wYQPBhBCY



#32
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 martie 2019 - 08:49

Cand Corina Cretu, comisar european, a atras atentia ca guvernul nu a accesat fondurile puse la dispozitie de UE pentru autostrazi, ca nici macar nu a inceput demersurile, PSD a inceput in presa o campanie de denigrare a ei.



#33
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 06 martie 2019 - 09:10

Eu totuși nu înțeleg ce interese are guvernul sa nu facă chiar nimic? E gratis, in cea mai mare măsura, toate țările profita de banii ăștia, asta e avantajul UE. Care e motivul? 



#34
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 06 martie 2019 - 09:12

Mihaela, e dat gratis, dar nu e bagat si in traista. E nevoie sa se faca dosare, studii, alinia bugete, dat socoteala in timpul lucrarilor si dupa.


Editat de Mik, 06 martie 2019 - 09:13 .


#35
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 06 martie 2019 - 09:13

Motivul este ca pt a folosi bani europeni trebuie sa faca proiecte profi si sa foloseasca banii pt ceea ce se dau, nu pot sifona si fura spre firmele lor. Nu acceseaza bani europeni pt ca nu se pot fura.  



#36
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 06 martie 2019 - 09:21

In plus, eu cred ca sunt atat de ticalosi incat tin intentionat romanii in saracie, pt a-i putea manipula si prosti. Nu stiu daca ati auzit de programele PNDL , programe nationale de dezvoltare locala. In teorie, e bestial! Se dau bani comunitatilor locale (primarii de comune, orase mici) pt dezvoltare. In realitate, se face "imbunatatire iluminat stradal" cu 2000 euro /bec, reparatii si construiri de gradintie, care apoi cad in capul copiilor, stadioane in panta, parc in sat  cu 175 de coşuri de gunoi şi 122 de bănci. 

61668226.jpg

 

 

Legea spune ca pt lucrari mai mici de 100 000 euro nu se face licitatie publica, ci se poate atribui contractul direct unei firme aleasa de primar. Drept urmare, numai firmele "de casa" ale celor aflati la putere primesc contracte direct, umfla preturile de zeci de ori, fac treaba de mantuiala, dar banii din buget se cheltuie si fura. 

 

Schema e exact cum e descrisa in filmul asta :

 

https://www.youtube....h?v=PXOf_mJRFSg

 

Cand au vrut sa faca la fel cu bani de le UE, au fost prinsi si in primul rand a trebuit ca Romania sa dea banii inapoi, plus ca au dosare in lucru la DNA, unii au fost si condamnati.  

 

In plus, banii astia prin programele de dezvoltare nationala, bani de la buget, sunt distribuiti din pixul ministrului. Ministrul decide cine , pt ce primeste bani . Astfel pot fura prin firmele lor, in plus, tin primarii dependenti de "cei de la centru". In satul unde stau eu s-au derulat programe prin care s-au asfaltat ulite care erau de pamant/pietris. La alegerile locale primarul a zis oricui vroia sau nu sa il asculte, ca trebuie sa il voteze lumea pe el si PSD-ul, pt ca altfel nu se mai dau bani pt alfaltari ... Nu conteaza proiectul facut, documentatia, conteaza cine aproba si da banii.   



#37
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 06 martie 2019 - 09:22

e dat gratis, dar nu e bagat si in traista. E nevoie sa se faca dosare, studii, alinia bugete, dat socoteala in timpul lucrarilor si dupa.

 

Exact, e de munca. 

 

Eu nu am votat niciodata un partid. Am votat un om indiferent din ce partid era. 

 

La mine in oras s-au facut multe cu fonduri europene si asta se vede.

 

Sunt multi mici antreprenori care iau credite de la banci ptr mici afaceri si , stiu din sursa sigura, sa vedeti cat se zbat cei de la banci sa le gaseasca cea mai buna optiune. Nu vor sa-i jecmaneasca ptr ca au inteles ca de fapt traiesc impreuna. 

 

As avea mult mai multe lucruri de bine de spus despre zona mea, dar sunt egoista si nu vreau sa dati toti navala aici.  [:D]  [fri]



#38
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 06 martie 2019 - 09:41

Da, știu ca se fac proiecte și e scump și de munca. Dar sunt destui care ar face asta. 

 

Am o prietena buna, care lucrează in primărie in Orășelul de unde vin eu din Ro. Ea cu asta se ocupa: face proiecte Pt ca sa primească bani de la ue. Ei găsesc inițiativa, ea lucrează ca nebuna pe proiecte și umbla pe la unii și alții sa fie aprobate. A făcut câteva lucruri frumoase Pt oraș. Nu e afiliata politic. 

 

Ma gândesc ca așa se pot face și autostrăzile. Sunt destui care vor asta, e imposibil de luat inițiativa? 

 



#39
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 06 martie 2019 - 09:47

DA, Mihaela, exact, la nivel local sunt multe exemple de lucruri frumoase realizate pe bani europeni , de oameni dedicati si implicati (primarul din Oradea, din Ciugud, din Cluj, sunt doar cateva exemple

).

 

Problema apare cand e vorba de chestii la nivel national : autostrazi, drumuri express, spitale regionale. Acolo interesele de partid (bani de furat adica) primeaza in fata intereselor tarii. 



#40
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 martie 2019 - 09:54

Da, știu ca se fac proiecte și e scump și de munca. Dar sunt destui care ar face asta. 

 

Am o prietena buna, care lucrează in primărie in Orășelul de unde vin eu din Ro. Ea cu asta se ocupa: face proiecte Pt ca sa primească bani de la ue. Ei găsesc inițiativa, ea lucrează ca nebuna pe proiecte și umbla pe la unii și alții sa fie aprobate. A făcut câteva lucruri frumoase Pt oraș. Nu e afiliata politic. 

 

Ma gândesc ca așa se pot face și autostrăzile. Sunt destui care vor asta, e imposibil de luat inițiativa? 

Nu e imposibil, Mihaela, dar nu e acelasi lucru.

autostrada nu e ceva local ci national, poate trece peste terenurile sau casele oamenilor, care trebuie despagubiti de stat. Daca statul ii despagubeste mai putin decat cred ei ca merita se judeca. Si lucrarile intarzie.

 

apoi a mai fost acum cativa ani scandalul Bechtel.

 

===

 

PSD vrea construirea autostrazii prin parteneriat public-privat. Asta sustin de luni de zile.

Numai ca Corina Cretu le strica apele si spune ca avem bani de la Europa si nu trebuie un astfel de parteneriat.

Dancila spune ca un studiu de fezabilitate  costa nu stiu cate milioane de euro.

Cretu ii dovedeste ca minte. Costurile sunt mult mai mici. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -