Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

România vrea autostrăzi - protest inedit al unui om de afaceri din Suceava


223 raspunsuri la acest subiect

#11
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 martie 2019 - 14:03

Ce usor e sa arati cu degetul si sa "iti puta" de ce e in Romania cand esti intr-o tara unde ai primit "de-a gata" si autostrazi si sistem de sanatate si sistem de invatamant , fara sa trebuiasca sa lupti sau sa faci ceva deosebit. Erau acolo pt ca alti oameni inainte au cerut, au muncit, au facut.

 

Din mesajul asta ...(Nici nu ma chinui sa-i gasesc un Attribut potrivit) sa intelegem ca in Romania in ultimii 30 de ani nmeni  nu a vrut, nimeni nu a muncit, nimeni nu a facut?

 

Decit sa dam peste gura in stilul caracteristic cunoscut, nu ar fi mai bine sa acceptam o realitate, nu ar fi mai bine sa acceptam ca intotdeauna 'altii sunt vinovati" , sa incetam sa mai ne consideram victime si sa incepem sa schimbam intradevar ceva,Chiar cu mentalitatea ar trebui, ca mesajul asta asta o anumita Mentalite.


Editat de andacos, 05 martie 2019 - 16:26 .


#12
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.663 mesaje

Postat 05 martie 2019 - 14:05

Din mesajul asta ...(Nici nu ma chinui sa-i gasesc un Attribut potrivit) sa intelegem ca in Romania in ultimii 30 de ani nmeni  nu a vrut, nimeni nu a muncit, nimeni nu a facut?

 

Decit sa dam peste gura in stilul caracteristic cunoscut, nu ar fi mai bine sa acceptam o realitate, nu ar fi mai bine sa acceptam ca intotdeauna 'altii sunt vinovati" , sa incetam sa mai ne consideram victime si sa incepem sa schimbam intradevar ceva,Chiar cu mentalitatea ar trebui, ca mesajul asta asta o anumita Mentalitäten.

De cate luni stai sa pandesti poate-poate scriu ceva la care sa ai ceva de comentat?  Cam plictisitor forumul in ultima vreme, asa-i? 



#13
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 05 martie 2019 - 14:07

Letitia, drumuri bune inseamna si acces la educatie bun (un invatator bun ar locui cu mare placere intr-un sat), un sistem de sanatate bun (idem pentru medicul de familie, farmacistul, surorile medicale; si oamenii ar ajunge usor intr-un oras mai mare cu spital, maternitate, centre de radiologie), o dezvoltare economica foarte buna, caci o intreprindere are nevoie de drumuri ca sa poate aduce materia prima si trimite produsele la clienti. 

Un drum bun inseamna si autostrazi, si sosele nationale si drumuri intercomunale. 

(cum spunea cineva, asta ai vazut acolo unde esti si din cauza asta toate lucrurile merg bine). 

O dezvoltare economica buna si uniforma ar fi garantia unei natiuni cu mai putina coruptie si un nivel de educatie mult mai ridicat. 



#14
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 martie 2019 - 14:12

Inainte de a se dezlantii furtuna , voiam sa adaug ca mie nu- mi pute, insa recunosc ca e cumva dureros sa realizezi ca de 30 ani cumva tot in aceasi punct in ce priveste infrastructura, referindu- ma strict la autostrazi.

 

 

Nu- mi pute doar ma deranjeaza ca avem un System de sanatate printre cele mai Slabe din Europa.

 

Nu- mi pute Insa ma doare sa vad   citi analfabeti cu Diplome avem in Romania care Nici macar nu sunt capabbili sa schrie cit de cit romaneste.Romaneste...nu corect romaneste.

 

Nu- mi pute insa ma enerveaza cumva sa aud aceasi placa, cum ca partidul de la guvernare e vinocat.O fi...insa erte alles de romani in Mod democratic.

 

Ma scuzati ca " Mi-am permis" eu care Nici nu traisc in Romania, sa stric zenul  nationalistilor romani.


Editat de andacos, 05 martie 2019 - 16:20 .


#15
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 05 martie 2019 - 14:23

Dana, nu stiu daca ai fost la sat in Romania in ultima vreme sa intelegi ce diferenta e intre un sat in care primarul (sau primarii succesivi) au solicitat fonduri, au asfaltat drumurile si au tras apa curenta si un sat in care nu s-a facut nimic. Diferenta e vizibila. 

 

Acum 14 ani eram in Romania si masina, intre Vatra Dornei si Borsa, drumul era corect pina am parasit judetul Suceava si am intrat in judetul Maramures cind drumul a devenit prost tare cu gropi si asfalt pus aiurea. Nu era vorba de nici un partid de guvernamint, era clar o problema de gestiune la nivel de judet.



#16
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 05 martie 2019 - 14:25

Inca o chestie, Dana : analfabeta cu diplome care e acum ministru are fix virsta noastra. Sa inteleg ca sistemul de invatamint era deja "la pamint" cind era ea eleva ? :)



#17
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 martie 2019 - 14:38

De cate luni stai sa pandesti poate-poate scriu ceva la care sa ai ceva de comentat? Cam plictisitor forumul in ultima vreme, asa-i?

 

Eterna ta autovictimizare... Nu esti atit de interesanta incit sa faci obiectul observatiilor mele constante.Insa cind scrii cu intentia de a lovi, nu te astepta sa fii protejata.


Editat de andacos, 05 martie 2019 - 14:48 .


#18
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 martie 2019 - 14:43

Dana, nu stiu daca ai fost la sat in Romania in ultima vreme sa intelegi ce diferenta e intre un sat in care primarul (sau primarii succesivi) au solicitat fonduri, au asfaltat drumurile si au tras apa curenta si un sat in care nu s-a facut nimic. Diferenta e vizibila. Acum 14 ani eram in Romania si masina, intre Vatra Dornei si Borsa, drumul era corect pina am parasit judetul Suceava si am intrat in judetul Maramures cind drumul a devenit prost tare cu gropi si asfalt pus aiurea. Nu era vorba de nici un partid de guvernamint, era clar o problema de gestiune la nivel de judet.

 

Pai sigur, nu tot romanii se autovictimizeaza, gasesc vinovati sau se ascund in spatele guvernarii.

 

Bravo lor, asta e exemplu de ... se poate, putem ...trebuie doar sa vrem.

 

 



#19
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 martie 2019 - 14:47

Inca o chestie, Dana : analfabeta cu diplome care e acum ministru are fix virsta noastra. Sa inteleg ca sistemul de invatamint era deja "la pamint" cind era ea eleva ? :)

 

Eu nu cunosc detalii despre aceasta doamna, Nici nu i-am controlat diplomele...insa so cu ea e aceasi fiss ca si cu PSD-ul.

 

Insa daca tu crezi ca invatamintul actual e la aceasi Nivel da acum (macar) 30 de ani...atunci ma retrag din duscutia cu tine pe tema asta .

 

Uscaturi au fost intotdeauna, nu asta e subiectul discutiei.

 



#20
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 05 martie 2019 - 14:55

Dana, la ora actuala elevi de liceu foarte buni sunt in toate orasele mari. Prin stradania copiilor, a parintilor, a profesorilor. Acum 30 de ani in grupa 25 de studenti de la facultate eram doar de la 8 licee din Moldova. Doar atit.

 

Dupa cum sunt, ca si cum 30 de ani, elevi de liceu care termina scoala (notiunea de "liceu industrial" poate iti spune ceva) si nu stiu citi si se exprima corect ca D-na Dancila sau cum o mai cheama. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -