Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Duphaston - ovulatie și sarcina


4 raspunsuri la acest subiect

#1
Oniric

Oniric

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 28 februarie 2019 - 20:54

Buna fetelor ! Sunt curioasa in legătura cu fetele care au mai luat duphaston, neputând rămâne gravide.. și având o menstruație neregulată. De 6 luni incerc împreuna cu soțul meu sa rămân gravida ... cu multe consultații  la activ, in prezent iau duphaston împreuna cu acid folic... mi s-a spus ca după maxim 6 luni dacă nu rămân gravida ... mi se recomanda sa încep fertilizarea. Nu ovulez, am uter retrovers și ovare micropolichistice ... pe lângă menstruația care a fost din totdeauna, un dezastru !  Mi s-a făcut și un “ program “, numit CSP ( contact sexual programat ). Iau duphaston din a 16-a zi pana in ziua 25 a ciclului, doua pastile pe zi. Intre zilele 11-16 trebuie întreținute relații sexuale, existând posibilitates ca cu aceste pastile sa ovulez in acea perioada .. sunt foarte deprimata ... ba nervi, ba gânduri ... numai bine nu pot spune ca sunt.. a mai trecut cineva prin așa ceva ? I s-a mai făcut vreuneia din voi un program de întreținere a relațiilor intime ? A rămas cineva gravida datorită acestor pastile ? Îmi doresc nespus ... atât eu cât și soțul.. nu ma pot gândi la altceva.. incerc sa nu ma stresez, sa nu ma gândesc, dar inevitabil ajung tot acolo cu gandul.. am intrat pe toate site-utile posibile .. nu am găsit răspunsuri la aceste întrebări. Va multumesc !  [barza1] 



#2
andreea22can

andreea22can

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 152 mesaje

Postat 28 februarie 2019 - 23:14

Buna fetelor ! Sunt curioasa in legătura cu fetele care au mai luat duphaston, neputând rămâne gravide.. și având o menstruație neregulată. De 6 luni incerc împreuna cu soțul meu sa rămân gravida ... cu multe consultații la activ, in prezent iau duphaston împreuna cu acid folic... mi s-a spus ca după maxim 6 luni dacă nu rămân gravida ... mi se recomanda sa încep fertilizarea. Nu ovulez, am uter retrovers și ovare micropolichistice ... pe lângă menstruația care a fost din totdeauna, un dezastru ! Mi s-a făcut și un “ program “, numit CSP ( contact sexual programat ). Iau duphaston din a 16-a zi pana in ziua 25 a ciclului, doua pastile pe zi. Intre zilele 11-16 trebuie întreținute relații sexuale, existând posibilitates ca cu aceste pastile sa ovulez in acea perioada .. sunt foarte deprimata ... ba nervi, ba gânduri ... numai bine nu pot spune ca sunt.. a mai trecut cineva prin așa ceva ? I s-a mai făcut vreuneia din voi un program de întreținere a relațiilor intime ? A rămas cineva gravida datorită acestor pastile ? Îmi doresc nespus ... atât eu cât și soțul.. nu ma pot gândi la altceva.. incerc sa nu ma stresez, sa nu ma gândesc, dar inevitabil ajung tot acolo cu gandul.. am intrat pe toate site-utile posibile .. nu am găsit răspunsuri la aceste întrebări. Va multumesc ! [barza1]

 

 

Sunt si ceva injectii pentru ovulatie,nu stiu cum se numesc dar stiu 2 cazuri care au primit tratament injectabil cand au avut probleme cu ovulatia



#3
Oniric

Oniric

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 01 martie 2019 - 05:29

Sunt si ceva injectii pentru ovulatie,nu stiu cum se numesc dar stiu 2 cazuri care au primit tratament injectabil cand au avut probleme cu ovulatia

 

 

 

Da, mi-a vorbit de ele doamna doctor... dar as fi curioasa dacă mai este cineva in situația mea sau intr-o situație asemănătoare. 



#4
linaf18

linaf18
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 04 martie 2019 - 12:22

Buna! Eu stiu pe cineva cu ovare polichistice si uter normal care a ramas insarcinata. A fost la medicul endocrinolog si a facut tratament aproape 1 an. Si dupa ce analizele hormale au fost mai bune au avut unda verde la copii. Stiu ca in foarte scurt timp dupa aceasta a ramas insarcinata. Tu pe langa medicul ginecolog, ai fost la endocrinolog? Mi se pare prea repede ca te trimite la fertilizare. Sa vina minunea cat mai repede!



#5
Oniric

Oniric

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 04 martie 2019 - 13:17

Buna! Eu stiu pe cineva cu ovare polichistice si uter normal care a ramas insarcinata. A fost la medicul endocrinolog si a facut tratament aproape 1 an. Si dupa ce analizele hormale au fost mai bune au avut unda verde la copii. Stiu ca in foarte scurt timp dupa aceasta a ramas insarcinata. Tu pe langa medicul ginecolog, ai fost la endocrinolog? Mi se pare prea repede ca te trimite la fertilizare. Sa vina minunea cat mai repede!

 

da, am fost. Am făcut un an de zile tratamente cu anticoncepționale din cauza chisturilor și faptului ca produceam mai mulți hormoni masculini, de aceea am probleme și cu parul pe corp dar și cu faptul ca nu ovulez din cauza menstruației neregulate . Dupa terminarea tratamentului am vrut sa concep un copil și am luat doar produse naturale, pastile pe baza de plante ( totul recomandat, nimic de capul meu ).  Acum, de o luna de zile, am început duphaston pentru a-mi fixa menstruația, pentru a se produce ovulatie și pentru a putea “ rezista “ o eventuala sarcina... înainte de aceste pastile, timp de 6 luni am încercat sa concepem un copil dar nu am avut acest noroc. La un moment dat am încercat și cu profecund .. tot așa, niciun rezultat. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -