Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Codruta - cosmarul PSD


26 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 februarie 2019 - 13:34

Financial Times, sprijin total pentru Kovesi. Opinia asumată de board-ul editorial: ”UE ar trebui să reziste la presiunile României și să o numească pe Kovesi. Dosarul – o încercare nerușinată de a discreditare”



#12
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 februarie 2019 - 14:48

Da, dar tare mi-e teama ca pana atunci or sa o acuze si prin asta ii iau calitatea de procuror.

 

Misscarile au fost/sunt urmatoarele:

- a fost infiintata Sectia speciala de investigare a magistratilor condusa de Adina Florea cea propusa de Toader la DNA si respinsa de Iohannis. PNL si USR au atacat la CCR infiintarea acestei sectii

- Ieri, dupa mai multe amanari trebuia sa se judece constitutionalitatea infiintarii acestei sectii. si iata ca ieri au fost amanate absolut toate judecatile pentru 13 martie.

- Codruta se va prezenta la audieri la sectia asta pe 7 martie.

- tot in ultima saptamana Adina Florea, face presiuni uriase ca dosarul Teldrum sa ii fie transmis de la DNA.

 

Intre timp Dragnea si Serban Nicolae vor sa ingroape de tot Romaania. Pentru ca nu mai au bani vor sa umble la rezervele de aur si valuta ale BNR - carre nu stau in subsolul BNR si la alte banci centrale tocmai pentru a se evita golirea vistieriei si lasarea tarii in pielea goala.

 

Asa ca au prropus o lege la senat prin care schimba statutull BNR si  obliga Banca Nationala sa aduca rezervele in tara - ca sa se poata ei infrupta.

 

Foaarte bine este descrisa aici periculozitatea acestei manevre:

 

Aurul Romaniei. O initiativa populista si periculoasa:

"Vad o stire si am impresia ca tot ce am citit de-a lungul timpului despre istoria unei tari, momentele grele prin care a trecut, logica unor plasamente istorice dispare intr-o clipa.

 

Faptul ca doi lideri ai partidului de guvernamant vor “sa aduca in tara tot aurul BNR” mi se pare o initiativa de_a dreptul hazardata. E populism 100%. Evident ca vor sari coruri intregi de ignoranti caragialeni : “Cum domnule, aurul tarii e la straini?! Mama lor de imperialisti anglo-americani ! Suntem suverani ! “

 

Revenind la ratiune, rezerva de aur a BNR este plasata in locuri foarte singure. Ca in caz de Doamne fereste, sa avem undeva un plasament strategic, ca tara. Sa nu alergam cu el prin carute pe la Tismana, cum a facut disperat Antonescu la vreme de razboi. 
Toate bancile centrale isi plaseaza intre ele avutia strategica, intr-o retea ce functioneaza de secole. Banca Angliei e una din cele mai vechi si respectabile din lume. Bancile centrale nu functioneaza dupa regulile celor comerciala. Ele au o ratiune de stat, dar si o responsabilitate in echilibre transnationale. Exista garantii supreme, sunt legaturi de plasamente reciproce. 
Cand Polonia a fost invadata in anii’30, prin Romania a trecut aurul polonez menit sa salveze o natie atat de mandra. Daca ramanea pe teritoriul ei, toata cantitatea era jefuita. 

Au circulat in ultima “pe net” perioada tot soiul de traznai subculturale despre aurul Romaniei, despre BNR. Eu sper ca nu astfel de bazaconii eurasianiste infioratoare stau la baza acestei initiative legislative…

Ar mai fi multe argumente economice si istorice care sa opreasca aceasta initiativa legislativa extrem de nefericita. Tine de lecturi, de educatie, de cultura generala si de increderea acordata bancii tale centrale, o institutie care de peste 100 de ani stie mai bine decat politicieni ce sa faca si cum sa plaseze rezervele strategice. 
Aurul Romaniei nu este o punga cu ghiuluri si lantisoare. Ele este acumularea de ani si ani al unui stat, care, inteligent a decis de-a lungul timpului, sa nu-si tina toate ouale intr-un singur cos.

 

https://radu-tudor.r...si-periculoasa/



#13
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 februarie 2019 - 16:51

da si eu cred ca se vor grabi sa o acuze. 

Ce mizerabili!



#14
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 16:23

Parlamentul European o nominalizează pe L. C. Kovesi pentru funcția de procuror-șef european

 

DUIE PSD.



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 17:35

Degeaba.

 

 M U I A am luat-o noi.

 

Azi e audierea ei. Si i s-a mai deschis un nou dosar de urmarire penala - constituire de grup infractional organizat.

 

De data asta Romania nu mai are nicio scapare.



#16
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 17:58

in fiecare zi sunt socata de atata ticalosie. Nimic nu ii mai opreste.



#17
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 18:07

Da Viviana, 

 

Ai perfecta dreptate si vorbesc singura - imi vine sa sparg ceva/

 

Ceea ce traim acum nu e un afront la adresa Codrutei K ci un afront la adresa unei tari. PSD da MUIE Romaniei.

 

Nu mai exista nici o speranta  de dreptate.

Ceea ce demonstreaza ei acum este ca cine se pune cu ei - o pateste.

Codruta nu numai ca nu va fi aleasa in aceasta pozitie - ci va fi trimisa dupa gratii. Pentru ca ei, mafia care conduce Romania, sa arate tuturor ca nimeni nu se pune cu ei.

 

MUIE PSD MUIE ALDE

Daca ne inchide si site-ul sa stiti de ce.



#18
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 18:11

Cred ca exista un singur lucru de facut. IN STRADA>



#19
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 18:33

Azi Biroul Electoral Central a respins inscriere aliantei USR PLUS la alegerile eeuroparlamentare. Vom avea alegeri libere in care sa alegem intre PSD SI ALDE!! Dictatura e aici! Sa nu ne mai mintim, nu mai traim intr-o tara libera de luni bune!! 



#20
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 07 martie 2019 - 18:46

Degeaba.

 

 M U I A am luat-o noi.

 

Azi e audierea ei. Si i s-a mai deschis un nou dosar de urmarire penala - constituire de grup infractional organizat.

 

De data asta Romania nu mai are nicio scapare.

si zici ca toti sunt orbi.  nimeni nu vede, nimeni nu simte!  




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -