Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

evolutia monedei Euro


12 raspunsuri la acest subiect

#1
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 13 februarie 2019 - 13:33

Bun gasit tuturor!

Ma uit cu ingrijorare la cat de mut a urcat cursul euro dupa Anul Nou. Se aude chiar ca va depasi pragul de 5 lei... 

Cu toate astea, ati schimba in euro o suma de bani pe care ati economisit-o? Credeti  ca e prudenta o astfel de decizie?



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 13 februarie 2019 - 13:40

daca suma economisita e mare, poate ca da. si trebuie urmarita evolutia cursului valutar, sa cumperi cand cursul de vanzare euro-leu scade, au fost zile saptamana trecuta cand era 4,72 la casele de schimb valutar de langa locul meu de munca.

daca e mica, nu merita deranjul, nu castigi mare lucru din diferenta de curs valutar.



#3
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 13 februarie 2019 - 14:11

Completez postarea mea: v-ati schimba in euro economiile? sau le-ati pastra in lei?



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 13 februarie 2019 - 14:17

cum bine spune un proverb, nu tine toate ouale intr-un singur cos.

poate ca este mai intelept ca o parte din bani sa fie pastrati in moneda nationala si o alta parte in euro.

intrebarea mea este : ce intelegi prin "a pastra" - sa tii banii in casa, la saltea cum se zice, sau sa faci un depozit la o banca ?



#5
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 13 februarie 2019 - 14:37

Din cate am vazut, depozitele in euro nu sunt avantajoase, pentru ca dobanda este foarte mica si, daca se ia si impozit... nu iei cat pui. 



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 13 februarie 2019 - 14:55

nici la lei nu sunt cine stie ce dobanzile...si oricum le cam neutralizeaza inflatia....

dar ma rog, a tine banii la banca e mai safe decat sa-i tii in casa, asta e clar. ca nu poti sa traiesti tot timpul cu teama ca poate intr-o zi iti sparge vreun hot locuinta si iti fura agoniseala de-o viata. la cati infractori au iesit acum din puscarii, cu recursul compensatoriu...te poti astepta si la astfel de intamplari nedorite...



#7
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 13 februarie 2019 - 15:04

Depozitele in euro nu sunt deloc avantajoase, mai bine tii banii "la saltea". Dobanzile sunt infime, si daca mai socotesti si impozitul.. nu iei inapoi cat pui.

Iar daca fac depozit in lei, ma tem ca dobanda nu acopera cresterea cursului euro...

Nu stiu cum e mai bine.



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 februarie 2019 - 15:19

Crisseis eu imi tin economiile in valuta. La banca. Nu am bani in casa decat maxim 200 lei. Ma refer la economiile alea la care chiar nu vrei sa umbli o perioada - minim un an.

 

Daca tii banii la banca trebuie sa faci niste calcule:

- nu te uiti neaparat la dobanda - la asta te uiti, sa zicem,  cand iti faci un depozit. Nu se castiga din dobanda decat foarte putin si numai pe termene lungi.

- apoi conteaza rata de schimb lei-euro care intodeauna e mai mare decat cursul oficial al BNR, sau mai mica depinde daca vinzi sau cumperi. La cursul asta iti vei schimba leii in euro.

- te uiti la comisionul de retragere 

- cand vrei sa faci conversia inversa euro-lei te uiti asa: la comisionul de retragere + cursul de schimb din ziua aia care la euro-lei va fi mai mic decat cursul BNR.

 

Dupa parerea mea e mai bine in euro, leul in momentul de fata nu e asa stabil, e inflatie, preturile sa maresc.

 

Daca vrei sa ai o oarecare proiectie:

Intri pe site-ul BNR. Faci media primelor 6 luni ale anului trecut, a cursului euro. 

Media iese X. Te gandesti ca cumperi euro de la casele de schimb cu X+y. Inmultesti suma pe care vrei sa o schimbi cu X+y.

 

Appoi faci media ultimelor 6 luni ale anului trecut. Si faci socoteala invers. Media X, vinzi la casa de schimb cu X-y. Apoi din suma data scazi comisionul de retragere.

 

In general nu se iese in pierdere.

 

https://www.cursbnr.ro/arhiva-curs-bnr



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 13 februarie 2019 - 15:31

crisseis, tu de fapt ce doresti ? ai strans niste bani si vrei sa-i pui deoparte, sa nu te atingi de ei o lunga perioada de timp ?

daca da, poti lua in calcul sa investesti in titluri de stat. au cel mai scazut grad de risc, randament mai bun decat dobanda la depozite si nici nu platesti impozit pe venitul realizat din dobanda.

dezavantajul ar fi ca aceste titluri de stat ajung la maturitate dupa 2, 3 sau 5 ani. dar daca stii sau esti hotarata sa nu te atingi de economii in acest interval, atunci titlurile de stat pot fi o varianta foarte buna de a economisi pe termen lung :

 

http://www.curierul....siv-populatiei/


Editat de CorinaDani, 13 februarie 2019 - 15:36 .


#10
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 13 februarie 2019 - 17:37

Viviana, nu as

 

Crisseis eu imi tin economiile in valuta. La banca. Nu am bani in casa decat maxim 200 lei. Ma refer la economiile alea la care chiar nu vrei sa umbli o perioada - minim un an.

 

Daca tii banii la banca trebuie sa faci niste calcule:

- nu te uiti neaparat la dobanda - la asta te uiti, sa zicem,  cand iti faci un depozit. Nu se castiga din dobanda decat foarte putin si numai pe termene lungi.

- apoi conteaza rata de schimb lei-euro care intodeauna e mai mare decat cursul oficial al BNR, sau mai mica depinde daca vinzi sau cumperi. La cursul asta iti vei schimba leii in euro.

- te uiti la comisionul de retragere 

- cand vrei sa faci conversia inversa euro-lei te uiti asa: la comisionul de retragere + cursul de schimb din ziua aia care la euro-lei va fi mai mic decat cursul BNR.

 

Dupa parerea mea e mai bine in euro, leul in momentul de fata nu e asa stabil, e inflatie, preturile sa maresc.

 

As vrea sa-i schimb in euro, insa nu as vrea sa fac depozit. Pe mine nu ma intereseaza neaparat dobanda, ci sa retrag macar cat am depus. Din simularile facute, retrag mai putin decat depun, pentru ca se calculeaza si impozit. Si atunci care ar fi varianta cea mai buna de a-i pastra in euro? Tu cum ii tii in banca, in depozit sau intr-un cont, la vedere?




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -