Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce parere aveti?


29 raspunsuri la acest subiect

#11
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 23:06

Sau si mai bine cere ajutorul sorei lui, sa vorbeasca ea cu el si sa il linisteasca, ca de la adolescent la adolescent ca e ok sa dea cadourile si acum, sa die sincer si sa spuna "sunt putin timid si nu am stiut sa gasesc cel mai potrivit moment".

Cred ca daca il asigura sora lui ca nu e nimic jenant in a da sau a primi un cadou, ca nu e de fapt prea mare chestie, o sa fie mai imcrezator.



#12
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 23:10

Da, Andaghe, [flo2] , o sa-i spun sa-l prelucreze si ea, ca e mult mai infipta si mai curajoasa desi e mai mica. Poate si el o vrea sa discute miine cu ceilalti din grup, sa-i intrebe cum au facut ei.



#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 23:11

 Mie mi-e jena de ce or crede despre el, ca e badaran si prost crescut. Plus ca ma gindesc si la fata, probabil ca a vorbit cu prietenii si ea a trebuit sa spuna ca n-a primit nici un cadou.

 

Eu nu cred ca vor crede ca e "badaran sau prost crescut", chestia asta cu cadourile e facultativa , nu obligatoriu.

 

La fe si fata, de unde pina unde crezi ca ar fi avut pretentia sa primeasca vreun cadou, deci sa se plinga prietenilor?

 

Eu cred ca tu iti faci prea multe griji(e normal, insa gresesti cind crezi ca cineva iti va caracteriza copilul in functie de un cadou).

 

In niciun caz sa nu suni fata, iti pui propriul copil intr-o postura jenanta.

 

Daca spui ca e a doua zi si e mai timid de felul lui, poate are nevoie de timp sa se acomodeze, sa creeze o legatura cu familia gazda.

 

Le poate da si la sfirsit fara nicio problema.



#14
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 23:14

Am stat si m-am gindit, mie mi se pare chiar foarte potrivit sa dea cadourile la sfirsit, un ultima seara sigur familia va organiza ceva gen "cina de adio"si atunci e ocazia perfecta.

 

Cadourile sunt potrivite.



#15
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 23:28

Andacos, tu esti in Germania, chiar e obiceiul cu datul cadourilor la sfirsit? Cind noi mergem la englezi sau ei vin la noi cadourile se dau la inceput. Cu prietenii din Germania la fel, dar ea e românca si-mi spun ca nu e poate reprezentativ pt restul populatiei.



#16
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 23:31

Nu exista un obicei, eu nu am auzit de asa ceva.

 

Voi va dati cadourile de la inceput pentru ca va cunoasteti, sunteti apropiati, aveti deja o relatie.

 

Cum spuneam, poate da cadourile la sfirsit, eu iti garantez ca nimeni nu se asteapta sa primeasca vreun cadou.



#17
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 23:46

Nu stiu ce sa zic, cind mergem noi cu twinning association in Anglia, cind merg copiii cu scoala in Anglia, chiar si acuma, la sedinta organizatorica inainte de plecarea in Germania ni s-a atras atentia sa oferim un cadou. Nu cred ca nu vorbesc copiii intre ei de cadouri; adica cel putin fiica-mea sigur ar vorbi.

 

Anul trecut el a fost in Anglia, dar era cazat cu un coleg, de fapt nici prin cap nu mi-a trecut sa intreb cum a fost cu cadoul. Dar atunci era ceva simbolic, familia respectiva era platita ca sa-i gazduiasca.



#18
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 23:55

Eu cred ca iti faci griji inutile cu cadoul asta. [:)]



#19
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 23:57

Fii-mea a fost la un astfel de schimb, tot in Franta. Cadourile s-au dat la inceput. La sfarsit gazda a dat un cadou musafirului.

Nu e mare scofala cu cadourile astea, relaxeaza-te!



#20
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 12 februarie 2019 - 09:00

Ah, pai asta a fost o alta poveste... L-am lasat vreo 2 zile sa se gindeasca si a zis ca n-are idei. Intre timp eu mi-am intrebat colegele de serviciu si am intrebat-o si pe fii'mea, care are 14 ani, la fel ca fata din Germania. Cadourile au fost urmatoarele: un album de fotografii cu castelele de pe Loara (zona in care sintem noi), bilingv franceza-engleza, o sticla de vin pt tatal fetei luata tot din regiune, iar pentru ea un kit "Nature et découvertes" continind o crema de miini, un gadget in forma de bufnita pentru incalzit miinile si inca o crema sau asa ceva. Tu ce parere ai, ai impresia ca sint nepotrivite cadourile? (sincer intreb)

 

mie mi se par foarte dragute cadourile. cand a fost al meu in situatia asta le-au dat la inceput, dar ei erau 2 in aceeasi oala :), cred ca s-au imboldit unul pe altul. cred ca ideea cu sora-sa e ok, sa vorbeasca cu el. poate ii face curaj :)




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -