Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce parere aveti?


29 raspunsuri la acest subiect

#1
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 22:35

Bun, cred ca o sa vi se para o furtuna intr-un pahar cu apa, dar totusi, cum ati reactiona la situatia urmatoare:

 

Fii-miu, 15 ani jumate, a plecat pt 2 saptamini in Germania, un schimb de elevi. Acuma in februarie sint francezii acolo, iar in aprilie vin germanii. S-a nimerit sa fie cazat la o fata. Au plecat simbata, iar astazi, dupa 2 zile, m-am gindit sa-l intreb ce parere au avut fata si parintii ei de cadourile pe care le-a oferit.

 

Si am aflat ca inca nu le-a dat! A inceput sa ma duca cu zaharelul ca in Germania cadourile se dau la sfirsitul sejurului, ca acuma mama nu e acasa, ca nu le gaseste, ca fata la ora asta doarme (intre timp nu ma mira ca s-o fi culcat saraca, pentru ca noi de 2 ore ne tot tirguim prin sms-uri). Mie mi-e jena de ce or crede despre el, ca e badaran si prost crescut. Plus ca ma gindesc si la fata, probabil ca a vorbit cu prietenii si ea a trebuit sa spuna ca n-a primit nici un cadou.

 

L-am amenintat ca daca n-o face, ii scriu fetei direct si-i spun ca Alex are un cadou pt ea si nu stie cum sa i-l dea. La care a inceput cu milogeala, sa nu-l fac de rusine, ca o sa-l dea miine...seara. Mi-e ca miine o sa reinceapa cu scuzele si pretextele. Pe de alta parte, ma gindesc ca poate sa-mi spuna ca le-a dat si cine stie, sa nici nu le dea vreodata.

 

Voi i-ati scrie fetei inainte? Sa-i acord cele 24 ore pe care mi le-a cerut? Sa-i trimit fetei un mesaj de verificare dupa ce a primit cadoul?



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 22:40

Cine a ales cadourile? Poate nu i se par potrivite.



#3
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 22:47

Nu forta baiatul cu nimic. Mai bine vorbeste cu el si vezi care e motivul pentru care nu ofera acel cadou. Poate i l-a dat altei fete  [:-)))]

Sfatul meu este sa nu suni, iti pui intr-o situatie nasoala propriul copil. 



#4
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 22:51

Cine a ales cadourile? Poate nu i se par potrivite.

Ah, pai asta a fost o alta poveste... L-am lasat vreo 2 zile sa se gindeasca si a zis ca n-are idei. Intre timp eu mi-am intrebat colegele de serviciu si am intrebat-o si pe fii'mea, care are 14 ani, la fel ca fata din Germania. Cadourile au fost urmatoarele: un album de fotografii cu castelele de pe Loara (zona in care sintem noi), bilingv franceza-engleza, o sticla de vin pt tatal fetei luata tot din regiune, iar pentru ea un kit "Nature et découvertes" continind o crema de miini, un gadget in forma de bufnita pentru incalzit miinile si inca o crema sau asa ceva. Tu ce parere ai, ai impresia ca sint nepotrivite cadourile? (sincer intreb)



#5
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 22:53

Poate și familia de acolo e ft diferită de una românească,iar el fiind singur intre ei se simte in pic jenat..?! Adică nu cred că te poți duce la niste persoane străine și ooo ce mișto că am venit , ce mai faci bai nene, o bere?! Tu tanti ce.nvarti? E ceva nou și cred că e un pic dificil pt el..mai ales daca nu e prea cu tupeu?! Daca mai pui ai tu o presiune prea mare pe el, o să i se para pară un lucru atât de măreț iar el o sa fie ai mai incordat..

 



#6
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 22:57

Nu forta baiatul cu nimic. Mai bine vorbeste cu el si vezi care e motivul pentru care nu ofera acel cadou. Poate i l-a dat altei fete  [:-)))]

Sfatul meu este sa nu suni, iti pui intr-o situatie nasoala propriul copil. 

Pai, da, de asta am creat subiectul. El pare destul de infricosat ca as putea sa-i scriu fetei direct. Dar taica'su e de parere sa nu cedez, ca daca am spus ca-i scriu fetei, sa-i scriu.

El e mai rusinos de felul lui si cred ca nu stie cum sa dea cadourile, ce sa spuna, nici nu se descurca cu limba. Dar sa le dea la sfirsit mi se pare aberant, ca pur si simplu nu se face. Incerc sa-l faca sa inteleaga ca cu cit asteapta mai mult, cu atit mai greu o sa-i fie.



#7
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 23:00

Poate și familia de acolo e ft diferită de una românească,iar el fiind singur intre ei se simte in pic jenat..?! Adică nu cred că te poți duce la niste persoane străine și ooo ce mișto că am venit , ce mai faci bai nene, o bere?! Tu tanti ce.nvarti? E ceva nou și cred că e un pic dificil pt el..mai ales daca nu e prea cu tupeu?! Daca mai pui ai tu o presiune prea mare pe el, o să i se para pară un lucru atât de măreț iar el o sa fie ai mai incordat..

Da, sigur, ca se simte super jenat, cum spuneam, e si bariera limbii. Dar cum pot sa-l fac sa inteleaga ca anumite lucruri nu le poti amina la nesfirsit?



#8
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 23:00

După părerea mea cred că singurul cadou potrivit din punctul lui de vedere e sticla de vin [:)]  [:-)))] pe bune! Celelalte cred că i se par aiurea [:-)))] ! Mai ales la vârsta asta cred că el chiar nu le vede rostul! Și dacă s.ar topi după o fata..ar fi dificil sa ii oforeun cadou.. asta e valabil pt toți copii de vârsta lui [:)]



#9
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 23:03

Asa, in general par bune cadourile, dar poate la fata locului si-a dat seama ca nu sunt potrivite si acum ii e jena . Adica mie mi s-a intamplat de multe ori sa imi dau seama ulterior ca nu se potriveste un cadou si am renuntat sa il mai dau. Plus ca acum, daca nu le-a dat de la inceput, putin probabil sa le mai dea cu inima deschisa. 

Ajuta-l sa gaseasca o solutie amuzanta la toata treaba asta, sa nu se simta rusinat



#10
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 23:04

Cred că trrtreb să îl lași liber, cu cat o să îl pisezi mai mult la cap cu atât el o sa aibă impresia că are cine știe ce de făcut, și ști și tu că atunci când cineva te obliga sa faci ceva contra vointei tale..deci stresat și încerci să eviți acel lucru cu orice pret. Poate daca era la un băiat era mai ușor pt el..ce știu eu ii lua un joc ,ceva despre care puteau discuta ..


Editat de Buburuza_Ruza, 11 februarie 2019 - 23:06 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -