Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ma gandesc tot mai des la adoptie

adoptie

66 raspunsuri la acest subiect

#41
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 23 februarie 2019 - 11:31

Si o activitate foarte buna pentru cei care isi doresc sa ajute copiii sau care au in vedere adoptia sau asistenta maternala.

 

 Anda, uite pt mine, plasamentul nu a fost si nu este o optiune, m-as atasa extrem de mult de copil si daca in the end nu l-as putea adopta as fi masiv de trista, nu pot sa mai trec pe acolo. Deci ori e adoptie ori nimic.

  Insa, si eu ca si redactor as (mai) adopta mai tarziu, dupa ce copii biologici ar fi mai mari.



#42
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 februarie 2019 - 12:45

 Anda, uite pt mine, plasamentul nu a fost si nu este o optiune, m-as atasa extrem de mult de copil si daca in the end nu l-as putea adopta as fi masiv de trista, nu pot sa mai trec pe acolo. Deci ori e adoptie ori nimic.

  Insa, si eu ca si redactor as (mai) adopta mai tarziu, dupa ce copii biologici ar fi mai mari.

Da asa e si pentru mine. Plasamentul sau a avea un copil in wekend nu e ceea ce imi doresc. Mi s-ar parea ceva trist. Pentru ambele parti. Ceva provizoriu si fals. 



#43
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 25 februarie 2019 - 13:26

Aa, nu ma refeream la a lua copii in weekend. Activitati de voluntariat pot insemna : donatii, achizitionare materiale necesare, insotit la diverse controale, organizat pentreceri, ateliere de joaca, organizat activitati educative in  centru, atras fonduri pentru... de exemplu ...spectacole de teatru,  transportarea in diferite locuri, cautarea si gasirea unor parteneriate cu diverse firme/institutii care pot oferi un serviciu, de exemplu muzee sau librarii...etc.

Si multe, multe. 

Eu am facut voluntariat si presupune inclusiv strangere gunoaie si resturi dupa copii...



#44
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 25 februarie 2019 - 13:29

Dar sunt total de acord cu cei care afirma ca nu pot face, presupune un alt scop si diaponibilitati de timp, etc, altele decat cele legate de adoptie. Nu toti oamenii sunt potriviti pentru activitati de genul asta, totusi se poate incerca, poate descoperiti abilitati nebanuite in fiecare.



#45
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 februarie 2019 - 13:47

Dar sunt total de acord cu cei care afirma ca nu pot face, presupune un alt scop si diaponibilitati de timp, etc, altele decat cele legate de adoptie. Nu toti oamenii sunt potriviti pentru activitati de genul asta, totusi se poate incerca, poate descoperiti abilitati nebanuite in fiecare.

anda - nu pot face ceva in care nu cred de la inceput si nu fac asta pentru a dovedi nimic nimanui nici chiar mie. Ori e cu inima de la inceput, ori nu.

 

Desigur, sunt de acrod cu activitatile de voluntariat insa deja vorbim de altceva.  [flo2]



#46
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 25 februarie 2019 - 13:48

Aa, nu ma refeream la a lua copii in weekend. Activitati de voluntariat pot insemna : donatii, achizitionare materiale necesare, insotit la diverse controale, organizat pentreceri, ateliere de joaca, organizat activitati educative in  centru, atras fonduri pentru... de exemplu ...spectacole de teatru,  transportarea in diferite locuri, cautarea si gasirea unor parteneriate cu diverse firme/institutii care pot oferi un serviciu, de exemplu muzee sau librarii...etc.
Si multe, multe. 
Eu am facut voluntariat si presupune inclusiv strangere gunoaie si resturi dupa copii...

Andaghe, sa știi ca erau tot felul de programe - a lua un copil abandonat pt a petrece sărbătorile, știu asta pt ca ai mei au vrut sa se înscrie, dar.. Nu voiau sa adopte, au și peste 50 ani, nu știu dacă le-ar fi aprobat. La cursuri, am cunoscut un cuplu care aveau în plasament un băiețel de la câteva zile, mai aveau puțin și copilul era declarat adoptabil și ei voiau sa îl adopte când...pe Mama o apucase vizitatul. Știu ca și-au angajat un avocat, iar cu mama făcuseră deal-ul de a-l vedea oricând. Eu la asta ma refer, nu as putea sa mai renunț la copil, plasamentul e riscant pt cei care vor sa adopte. Pt restul e ok. Și eu am voluntariat mult, îmi cheltuim toată bursa făcând asta, dar eu mi-am dorit/doresc sa adopt un copil - sa ii dau numele meu, sa fie legal al meu cu toate drepturile, sa crească alături de ceilalți copii ai mei. Ceea ce e total diferit de voluntariat. Și de Crăciun am trimis un pachet mare la un centru de plasament, dar asta nu înseamnă că aș fi luat toți copii acasă. Oricum, momentan, nu mai am resursele necesare pt adopție, probabil când vor mai creste ceilalți copii care ii am. O sa vedem dacă va fi sau nu realizabil. Redactor ai și început sa te informezi?

#47
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 25 februarie 2019 - 13:59

anda - nu pot face ceva in care nu cred de la inceput si nu fac asta pentru a dovedi nimic nimanui nici chiar mie. Ori e cu inima de la inceput, ori nu.
 
Desigur, sunt de acrod cu activitatile de voluntariat insa deja vorbim de altceva.  [flo2]

Sunt de acord cu tine Redactor, nu toți avem aceleași interese și e ok sa fie asa, adopția nu e pt toată lumea, nici plasamentul sau voluntariatul, uneori nici în aceeași familie nu exista consens.

#48
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 februarie 2019 - 14:36

Corect - pentru adoptie e nevoie de doi parteneri (parinti) care cred ambii  in acest lucru si care au disponibilitatea emotionala necesara, ambii.



#49
cutarescu

cutarescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 13 mai 2019 - 16:10

La 1 an de la adoptia internationala (noi locuim in Canada) putem spune ca este cea mai buna decizie ce o puteam lua.La inceput eram sceptic si credeam ca se va termina totul in coada de peste.In realitate a mers mai bine si mai repede decat am visat.Am blamat atat de mult Romania,ca la noi la nimeni,dar adevarul a fost total diferit.Nu am auzit in nicio alta tara adoptia internationala sa mearga mai repede decat in Romania,deoarece tinem si acum legatura cu multi de la cursul de preadoptie.In plus Romania nu cere nicio taxa de adoptie cand pentru celelalte tari este de zeci de mii de dolari (avem aici amici care acum au adoptat din Corea de Sud,taxa 60.000$,si a durat 2 ani!!) La noi tot dosarul a durat 10 luni iar propunerea a venit la 3 luni dupa finalizarea dosarului,adica la 13 luni de la primii pasi.In plus copilul,care in septembrie va face 5 ani,este o minune din toate punctele de vedere.Toti de aici sunt minunati de el.Educatoarele de la gradinita imi spun:'acest copil va frange multe inimi'.

 

Fisier atasat  IMG_2838.JPEG   113,21K   13 descarcari

 

Fisier atasat  IMG_2461.JPEG   153,94K   4 descarcari

 

 

O greseala ce o fac multi care vor sa adopte un copil,este ca ei cauta (specifica aceasta in cererea de adoptie) copilul perfect,dar ei uita ca si daca ar fi copilul lor natural tot nu ar fi asa.In plus noi nu adoptam un copil pentru ca el e perfect,ci pentru ca el are nevoie de noi.Copiii din sistemul de adoptie sunt copii ce nu au fost stimulati,ce au nevoie de iubire,de atentie.Noi am specificat in cerere 'un copil cu probleme minore corijabile'.Daca citeai raportul copilului,ce a venit odata cu propunerea sigur ca 99% l-ar fi refuzat.Luna aceasta am deschis al 2-lea dosar de adoptie,speram ca primavara viitoare sa fim 4   [:)]

 

In aceeasi ordine de idei,avem o alta prietena din Montreal care a adoptat de 2 x din Romania,de fiecare data copii 'cu probleme'.In realitate acesti copii sunt cat se poate de normali si aici au inflorit.

 

Sistemul de adoptie din Romania,ca peste tot in lume, nu este perfect dar se amelioreaza (de ex:nu se mai cauta pana la gradul 4 in familie pentru a declara un copil adoptabil).Sa va faceti o idee,o adoptie locala aici in Canada dureaza in medie 8 ani !! dupa cum puteti vedea si pe siteul lor:

 

https://www.ciusss-c...opter-un-enfant

 

 

Cei de la Adoptii Internationale de aici din Canada imi spuneau despre cei de la ANPDCA din Romania ca sunt profesionisti si au ramas surprinsi de nivelul lor de engleza.Acum,dupa ce am comparat cu altii,si eu cred asta si le multumesc pentru sprijin.

 

O problema ce o pot intampina cei implicati in adoptie este sistemul local,in judetul respectiv unde este copilul.In plus fiecare tribunal este diferit,daca nu au mai avut adoptii atunci sunt super-prudenti si lucrurile se misca mai greu.Dar asta nu tine de adoptii ci de sistemul judiciar din Romania.

 

Succes tuturor ce vor sa adopte un copil avand motivatia corecta!!

 

 

 



#50
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 13 mai 2019 - 16:23

Cutarescu, felicitări pentru familia frumoasă! Foarte frumos ai scris despre tot procesul de adopție.  [flo2]





Etichetat si cu adoptie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -