Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ma gandesc tot mai des la adoptie

adoptie

66 raspunsuri la acest subiect

#21
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 22:45

Si nu confunda sistemul cu oamenii. Ideea de asistent maternal este foarte buna, oamenii corupti/incompetenti care au acceptat sa atesteze asistenti maternali fara pic de vocatie sunt altceva. Unde se vrea se poate sa fie copilul si bine ingrijit, si in siguranta, si educat. Unde nu, nu. Pe aceleasi legi lucreaza si cei care vor sa faca treaba buna, si cei carora nu le pasa.



#22
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 22:48

Legile sunt cum sunt, perfectibile, dar nu cele mai rele din lume. Problemele sunt la nivelul oamenilor, la asta m-am referit.



#23
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 22:52

Rudele sint cautate sa fie intrebate daca sint de acord sa aduca acasa orfanul sau doar daca sint de acord cu adoptia? Ca mi s-ar parea nedrept sa stii ca ai o ruda, sa nu fi de acord cu adoptia si nici sa nu iei acasa copilul.



#24
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 23:16

Eu stiu ca rudele au prioritate la adoptie, deci copilul este declarat adoptabil daca o ruda il poate adopta. 



#25
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 11 februarie 2019 - 23:26

"stfel, planul individualizat de protecție are ca finalitate adopția dacă:

după instituirea măsurii de protecţie specială a trecut 1 anşi părinţii fireşti ai copilului, în grija cărora acesta nu a putut fi lăsat din motive neimputabile părinţilor, precum şi rudele până la gradul al patrulea ale acestuia, care au putut fi găsite, nu realizează niciun demers pentru reintegrarea/integrarea copilului în familie;

dupã instituirea măsurii de protecţie specială au trecut 6 luni (față de 1 an cât este în prezent) şi părinţii fireşti ai copilului şi rudele pânâ la gradul IV, care au putut fi gãsite, nu colaboreazã cu autorităţile în vederea realizării demersurilor pentru reintegrarea/integrarea copilului în familie;

 - după instituirea măsurii de protecţie specială au trecut 6 luni (față de 1 an cât este în prezent) şi părinţii şi rudele copilului până la gradul IV nu au putut fi găsite; 

- după instituirea măsurii de protecţie specială, părinţii şi rudele copilului până la gradul IV care au putut fi găsite, declară în scris că nu doresc să se ocupe de creşterea şi îngrijirea copilului şi în termen de 30 de zile (față de 60 de zile cât este în prezent) nu au revenit asupra declaraţiei.

 

Exprimarea consimțământului la adopție

Instanța competentă poate să declare adoptabil un copil și în situația în care părinţii, deși legal citați, nu se prezintă la două termene consecutive fixate de instanță pentru exprimarea consimţământului considerându-se refuz abuziv din partea acestora. 

"



#26
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 13 februarie 2019 - 12:18

da asa e - adica din cauza lor copilul trebuie sa stea in orfelinat.

 

Rudele sint cautate sa fie intrebate daca sint de acord sa aduca acasa orfanul sau doar daca sint de acord cu adoptia? Ca mi s-ar parea nedrept sa stii ca ai o ruda, sa nu fi de acord cu adoptia si nici sa nu iei acasa copilul.



#27
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 13 februarie 2019 - 15:26

Mie legea pusa de Andaghe mai sus (ca privitor din afara si in primul rind ca mama) mie se pare extrem de vaga si in detrimentul copilului. Practic exact anii care conteaza enorm la formarea unui om, nevoia cea mai mare de stabilitate, afectiune, atentie, etc este rapita complet. Nu numai ca acestor copii li se rapeste orice sansa la o familie, dar cele mai multe sanse de a deveni oameni normali. Are cineva o statistica clara care sint procentajele de copii adoptati vs. cei care pur si simplu cresc in sistem si dispar ca devin majori intre timp?

 

Da, un copil este categoric mai castigat sa creasca cu rude...dar PRACTIC este aceasta o realitate sau doar o iluzie care ne face bine la psihic?



#28
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 13 februarie 2019 - 15:37

Pai practica este foarte urata in domeniul acesta, dureaza foarte mult sa gaseasca rudele si abia apoi se demareaza restul procedurilor. 

Asta din multiple cauze, nu e subiectul discutiei.

 



#29
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 14 februarie 2019 - 05:56

Pai practica este foarte urata in domeniul acesta, dureaza foarte mult sa gaseasca rudele si abia apoi se demareaza restul procedurilor. Asta din multiple cauze, nu e subiectul discutiei.

Andaghe, am o curiozitate:ai avut atestat de familie adoptatoare? Ai vizitat copii din sistem? Revenind, Antmil statisticile le găsești pe ANPDC.a și idee, când eram noi atestați erau în sistem peste 50000 copii, însă declarați adoptabili doar 3000. Ceilalți se vor pierde în sistem, cresc repede și nu mai au șanse la adopție. De ce? Sunt multe motive, și oricât ar încerca persoanele care nu au trecut pe aici sa o nuanțeze, motivul este nepăsarea și legi absurde. Din ce am văzut și am văzut multe, eu cred ca cel mai bine le-ar fi copiilor sa fie adoptați, părinții biologici țin copii legați pana la 2 ani datorita alocației marite, rudele de obicei au și ele la rândul lor mult prea mulți copii și condiții la bariera sărăciei. În ciuda legăturii de sânge, da eu cred ca adopția este soluția. Dacă ar fi după mine, eu as adopta instant, însă nu sunt sigura ca mai pot trece odată prin tot ce înseamnă atestarea, așteptarea, umilirea, nepăsarea și neputință mea. Încă simt cu acești copii, încă ma bântuie lista copiilor greu adoptabili și descrierea lor.

Editat de moon16, 14 februarie 2019 - 05:58 .


#30
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 14 februarie 2019 - 08:37

Moon16, da





Etichetat si cu adoptie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -