Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de octombrie 2019


74 raspunsuri la acest subiect

#31
Alina2019

Alina2019
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 19 februarie 2019 - 17:46

Bine ai venit, avem acelasi DPN, pe 8 martie as vrea sa ma duc si eu. Ce simptome ai? 

Am o stare de greata continua și sânii extrem de durerosi. Ronțăi stiksuri, beau lichide acidulate, eu care de fel nu consum asa ceva dar ma ajuta foste mult. Și bomboanele mentolate. As fi vrut sa merg mai devreme la doctor, dar se pare ca nu este pana în martie doctorul la care as vrea. Asa ca aștept. Apropo, este cineva din București? La ce maternitate? 



#32
crystyna32

crystyna32
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 20 februarie 2019 - 10:21

Buna ,si eu sunt insarcinata in 8 saptamani, sunt la a doua nastere care e total diferita de prima.La prima nu puteam manca nimic vomam si apa care o beiam ,plus ameteli si lesinuri .Acum e diferit inafara de sani durerosi nici nu simt ca sunt insarcinata ,prima vizita la doctor a fost la 6 saptamani dar era f mic un punctisor micut acum vom merge din nou vineri.

#33
crystyna32

crystyna32
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 20 februarie 2019 - 10:21

Buna ,si eu sunt insarcinata in 8 saptamani, sunt la a doua nastere care e total diferita de prima.La prima nu puteam manca nimic vomam si apa care o beiam ,plus ameteli si lesinuri .Acum e diferit inafara de sani durerosi nici nu simt ca sunt insarcinata ,prima vizita la doctor a fost la 6 saptamani dar era f mic un punctisor micut acum vom merge din nou vineri.

#34
crystyna32

crystyna32
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 20 februarie 2019 - 10:32

Eu m-am inscris la dna doctor Ana Niculescu la spitalul cf2 .Am o prietena care a nascut cu ea de 2 ori plus cumnata si sora ei la aceasi doctorita,am fost la ea pt primul control si mi s-a parut super ok,f calma,iti explica pe intelesul tau absolut tot ce intrebi.Sincer cand am vazut spitalul pe dinafara mi s-a parut sinistru dar interiorul e ok si chiar si doctorii care erau de garda vb frumos toti cu pacientele lor.Vineri voi merge din nou.Tu la ce medic esti?

#35
LittlePea

LittlePea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 20 februarie 2019 - 13:18

Bine ai venit, crystyna32, sarcina usoara si la termen iti doresc! 

 

Mamici, voi aveti dureri de burta? Pe mine ma doare burta, nu groaznic dar ma doare, e ca o durere surda. Am sunat la medic si poate ma vor vedea azi, as avea 5s 5z, oare se va vedea ceva? Nu am scurgeri sau alte simptome. 



#36
IrinaD82

IrinaD82
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 februarie 2019 - 15:25

Buna!

Sunt o viitoare mamica, sunt la al 2-lea copil, dar a trecut atat de mult timp (10 ani) ca trebuie sa o iau de la capat cu informarea cu privire la sarcina. Mai ales ca prima data s-a intamplat pur si simplu, iar acum ne-am dorit si planificat acest bebe!

Am si eu o problema, referitoare la calculatoarele astea pentru data nasterii:

Conceptia s-a facut cand a fost ultima ovulatie, nu? Daca eu stiu ca am avut ultima menstruatie pe 15 ianuarie, iar ciclul meu este neregulat, in medie intre 30-34 de zile, atunci ovulatia nu mai este la 14 zile de la prima zi a ciclului menstrual, ci la jumatatea intervalului, adica intre ziua 15 si 17... care ar insemna ca este intre 30 ianuarie si 1 februarie. Considerand 1 februarie ca data posibila a conceptiei, ar trebui sa am 3 sapt si 6 zile, nu? Atunci de ce toate calculatoarele astea imi zic ca am cu o saptamana in plus? V-ati intrebat cum calculeaza?

Bun, asta e doar o curiozitate personala, ma intreb medicul daca va folosi un calculator de genul, sau o va lua babeste, pe calendar, cum mi s-ar parea normal...

Testul mi-a iesit pozitiv, 2 liniute clare, luni dimineata, dupa ce duminica seara am avut niste crampe destul de puternice, asemanatoare cu cele de la menstruatie, care nu s-a mai produs...

Marti pe 26 feb am programare la medicul ce imi va urmari sarcina, si sper sa mi se lamureasca toate dubiile si intrebarile...

Acum v-am spus cum sunt eu. Am devenit control freak, dupa ce am asteptat aceasta sarcina cateva luni (doctorul nu se astepta sa raman decat dupa 1 an de la consultatia initiala ;) ) care mi s-au parut atat de lungi! 

Sarcina usoara va doresc tuturor! 



#37
Dana20dana

Dana20dana
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 20 februarie 2019 - 17:42

[quote name="IrinaD82" post="8609332" timestamp="1550669127"] Buna! Sunt o viitoare mamica, sunt la al 2-lea copil, dar a trecut atat de mult timp (10 ani) ca trebuie sa o iau de la capat cu informarea cu privire la sarcina. Mai ales ca prima data s-a intamplat pur si simplu, iar acum ne-am dorit si planificat acest bebe! Am si eu o problema, referitoare la calculatoarele astea pentru data nasterii: Conceptia s-a facut cand a fost ultima ovulatie, nu? Daca eu stiu ca am avut ultima menstruatie pe 15 ianuarie, iar ciclul meu este neregulat, in medie intre 30-34 de zile, atunci ovulatia nu mai este la 14 zile de la prima zi a ciclului menstrual, ci la jumatatea intervalului, adica intre ziua 15 si 17... care ar insemna ca este intre 30 ianuarie si 1 februarie. Considerand 1 februarie ca data posibila a conceptiei, ar trebui sa am 3 sapt si 6 zile, nu? Atunci de ce toate calculatoarele astea imi zic ca am cu o saptamana in plus? V-ati intrebat cum calculeaza? Bun, asta e doar o curiozitate personala, ma intreb medicul daca va folosi un calculator de genul, sau o va lua babeste, pe calendar, cum mi s-ar parea normal... Testul mi-a iesit pozitiv, 2 liniute clare, luni dimineata, dupa ce duminica seara am avut niste crampe destul de puternice, asemanatoare cu cele de la menstruatie, care nu s-a mai produs... Marti pe 26 feb am programare la medicul ce imi va urmari sarcina, si sper sa mi se lamureasca toate dubiile si intrebarile... Acum v-am spus cum sunt eu. Am devenit control freak, dupa ce am asteptat aceasta sarcina cateva luni (doctorul nu se astepta sa raman decat dupa 1 an de la consultatia initiala ;) ) care mi s-au parut atat de lungi! Sarcina usoara va doresc tuturor!

 

 

 

 

Dpn-ul tau ar fu 22 octombrie, la fel ca al meu


#38
LittlePea

LittlePea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 20 februarie 2019 - 18:04

Po

 

Buna!

Sunt o viitoare mamica, sunt la al 2-lea copil, dar a trecut atat de mult timp (10 ani) ca trebuie sa o iau de la capat cu informarea cu privire la sarcina. Mai ales ca prima data s-a intamplat pur si simplu, iar acum ne-am dorit si planificat acest bebe!

Am si eu o problema, referitoare la calculatoarele astea pentru data nasterii:

Conceptia s-a facut cand a fost ultima ovulatie, nu? Daca eu stiu ca am avut ultima menstruatie pe 15 ianuarie, iar ciclul meu este neregulat, in medie intre 30-34 de zile, atunci ovulatia nu mai este la 14 zile de la prima zi a ciclului menstrual, ci la jumatatea intervalului, adica intre ziua 15 si 17... care ar insemna ca este intre 30 ianuarie si 1 februarie. Considerand 1 februarie ca data posibila a conceptiei, ar trebui sa am 3 sapt si 6 zile, nu? Atunci de ce toate calculatoarele astea imi zic ca am cu o saptamana in plus? V-ati intrebat cum calculeaza?

Bun, asta e doar o curiozitate personala, ma intreb medicul daca va folosi un calculator de genul, sau o va lua babeste, pe calendar, cum mi s-ar parea normal...

Testul mi-a iesit pozitiv, 2 liniute clare, luni dimineata, dupa ce duminica seara am avut niste crampe destul de puternice, asemanatoare cu cele de la menstruatie, care nu s-a mai produs...

Marti pe 26 feb am programare la medicul ce imi va urmari sarcina, si sper sa mi se lamureasca toate dubiile si intrebarile...

Acum v-am spus cum sunt eu. Am devenit control freak, dupa ce am asteptat aceasta sarcina cateva luni (doctorul nu se astepta sa raman decat dupa 1 an de la consultatia initiala ;) ) care mi s-au parut atat de lungi! 

Sarcina usoara va doresc tuturor! 

Bine ai venit, Irina, sarcina usoara! 

 

Poti intra pe internet sa calculezi data probabila a nasterii si cate sapt ai, sunt calculatoare unde poti shimba nr de zile din ciclu. Eu am ciclul regulat de 28 zile asa ca ovulatia a fost in ziua 14 sau max 16. 

 

Control freak sunt si eu, am ramas insarcinata la prima (ne)incercare cu primul copil iar acum dupa 7 luni. 

 

Am o durere persistenta in partea dreapta, ma duc la dr putin mai tarziu dar nu imi vor face ecografie, sper sa fie ok. 



#39
AndreeaGeo

AndreeaGeo
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 20 februarie 2019 - 20:08

Bine ai venit, crystyna32, sarcina usoara si la termen iti doresc! Mamici, voi aveti dureri de burta? Pe mine ma doare burta, nu groaznic dar ma doare, e ca o durere surda. Am sunat la medic si poate ma vor vedea azi, as avea 5s 5z, oare se va vedea ceva? Nu am scurgeri sau alte simptome.

 

Buna, si eu am mici dureri de burta, seamana cu durerile menstruale..sunt in 6sapt si 3zile. Am fost la ecografie la 5 sapt si s-a vazut...i-am ascultat chiar si inimioara.



#40
roxro

roxro
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 21 februarie 2019 - 10:30

Buna tuturor,

Ma alătur grupului de octombrie cu următoarele date:

UM 21 ianuarie, beta HCG 19 februarie 856, 20 februarie 1321. La eco din 19 februarie nu s-a văzut nimic dar mi-a recomandat aspenter, acid folic, femibion 1 si no spa, alături de analiza de trombofilie. De 24 de h am dureri f mari de burta, azi nu m-am dat jos din pat si simt burtica fierbinte, sunt normale? Voi cum va simțiți?

Sarcina usoara

 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -